Czy musisz się rejestrować do austriackiego VAT, jeśli sprzedajesz towary klientom z Austrii? Jakie są stawki VAT w Austrii? Sprawdź!
Austria wprowadziła europejski system podatku od wartości dodanej w 1973 roku, lokalnie nazywany Umsatzsteuer, zastępując nim podatek obrotowy.
Austriacki system VAT jest zgodny z systemem Unii Europejskiej określonym w dyrektywach UE w sprawie podatku VAT. Obejmuje on obowiązki w zakresie:
Właściciel zagranicznej firmy, świadczący w Austrii opodatkowaną dostawę towarów lub usług, powinien skontaktować się z austriackim Urzędem Skarbowym (Finanzamt) celem rejestracji jako podatnik VAT.
Istnieją jednak przypadki, w których rejestracja do VAT na terenie Austrii jest obowiązkowa. To m.in. następujące sytuacje:
UWAGA! Przedsiębiorcy świadczący usługi oraz sprzedający towary przez internet dla konsumentów z UE, których obroty z tej sprzedaży przekroczą 42 000 zł (łącznie dla wszystkich krajów) zamiast rejestrować się do niemieckiego VAT, mogą zarejestrować się do VAT OSS, o którym więcej przeczytasz w artykule: Jesteś sprzedawcą internetowym? Przygotuj się na VAT OSS
Austriacki urząd skarbowy będzie wymagać wypełnienia następujących formularzy oraz m.in następującej dokumentacji:
Numer VAT nadawany jest z urzędu po złożeniu kwestionariusza dla spółek akcyjnych/spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (Verf 15), dla spółek (Verf 16) oraz kwestionariusza dla osób fizycznych (Verf 24) w trakcie nadawania numeru podatkowego.
Przedsiębiorstwa należące do nierezydentów znajdujące się na terenie UE mają możliwość bezpośredniej rejestracji. Jednak należy zwrócić uwagę na to, że firmy spoza UE muszą wyznaczyć konkretnego przedstawiciela podatkowego w celu rejestracji VAT w ich imieniu.
Jeżeli zagraniczna firma nie posiada stałej siedziby znajdującej się na terenie Austrii, powinna złożyć formularz rejestracyjny w Urzędzie Skarbowym Graz-Stadt.
Przedsiębiorstwo posiadające stałą siedzibę na terenie Austrii powinno zarejestrować się w miejscowym urzędzie podatkowym.
Deklaracje VAT należy złożyć w terminie do 15. dnia drugiego miesiąca za rozliczany okres (miesiąc lub kwartał), przykładowo, deklaracja za marzec, powinna zostać złożona do 15 maja.
Zeznanie podatkowe VAT sporządzane jest co rok/kwartał/miesiąc w zależności od kwoty podatku VAT za rok poprzedni.
Dodatkowo, w Austrii istnieje obowiązek złożenia rocznej deklaracji VAT (tzw. deklaracji podsumowującej) w terminie do 30 kwietnia za poprzedni rok — jeśli formularz jest składany w wersji papierowej lub do 30 czerwca — w przypadku wysyłki elektronicznej.
20% | standardowa |
|
13% | obniżona |
|
10% | obniżona |
|
0% | zerowa |
|
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!