Zastanawiasz się co to jest sukcesja i zarządca sukcesyjny? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Większość polskich firm prowadzi działalność gospodarczą we własnym imieniu, wpisaną do CEIDG. Według informacji z CEIDG takich firm jest ponad 2 miliony i stanowią one około 80% przedsiębiorców. Firma osoby fizycznej, czy spółki cywilnej istnieje dopóki żyją ich właściciele. Śmierć przedsiębiorcy może spowodować niemałe perturbacje dla członków najbliższej rodziny, która najczęściej nie jest wtajemniczona w szczegóły funkcjonowania firmy. Ma to bardzo często przykre konsekwencje finansowe szczególnie w sytuacji, jeżeli prowadzona działalność gospodarcza była jedynym źródłem dochodów. Dlatego dla firm wpisanych do CEIDG wprowadzono pojęcie sukcesji firmy. W dzisiejszej publikacji napiszemy ogólnie, co to jest sukcesja i kim jest zarządca sukcesyjny.
Ustawa o zarządzie sukcesyjnym reguluje zasady tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy.
Zgodnie ze zmianą różnych przepisów w tym zakresie, m.in. ustawy o identyfikacji podatników, NIP nadany przedsiębiorcy przechodzi na przedsiębiorstwo w spadku i wygasa wraz z wygaśnięciem zarządu sukcesyjnego, a jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony – wraz z wygaśnięciem uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego.
Jest to bardzo ważna zasada, która potwierdza kontynuowanie działalności gospodarczej zmarłego przedsiębiorcy. Jedną z pierwszych czynności, jakie należy wykonać, stając się przedsiębiorstwem w spadku, jest sporządzenie spisu składników majątkowych, które były przez przedsiębiorcę wykorzystywane w działalności gospodarczej, do których należą:
Jest to zadanie zarządcy sukcesyjnego, który po objęciu swojej funkcji sporządza wykaz składników przedsiębiorstwa w spadku.
Podstawową rolę, jaką ma odegrać przedsiębiorstwo w spadku jest zachowanie ciągłości działalności gospodarczej. Chodzi o zabezpieczenie interesów spadkobierców, ale również o przetrwanie firmy. W związku z kontynuacją działalności ważne jest poznanie ogólnych zasad rozliczania podatków.
Omawiana problematyka związana z działalnością przedsiębiorstwa w spadku powinna być brana pod uwagę, szczególnie w sytuacji, gdy prowadzona działalność jest głównym źródłem dochodów w rodzinie.
Powołanie zarządcy sukcesyjnego zapewnia ciągłość działania firmy, która jest rozpoznawalna z uwagi na tę samą nazwę i NIP, co nie pozostaje bez znaczenia, jeżeli przedsiębiorstwo funkcjonuje już od wielu lat na rynku.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!