|
|
5 minut czytania

Płatność kartą płatniczą a zwolnienie z kasy fiskalnej – zmiany 2025

Zgodnie z ogólną zasadą sprzedaż na rzecz osób prywatnych zobowiązuje do posiadania kasy fiskalnej. Możemy jednak korzystać ze zwolnienia z kasy, dopóki obroty na rzecz osób prywatnych (konsumentów) nie przekroczą 20 tys. zł. Po przekroczeniu tego limitu, aby utrzymać zwolnienie z kasy fiskalnej, należy m.in. przyjmować płatność w formie bezgotówkowej. A czy zapłatę kartą płatniczą można uznać za płatność bezgotówką?

płatność kartą a zwolnienie z kasy fiskalnej zmiany

Czy zapłata kartą płatniczą pozwala na zwolnienie z kasy fiskalnej

Krótko mówiąc: tak, ale jeśli spełnione są pewne warunki.

Są one wymienione w załączniku do Rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących w pozycji 36 i 37. Zgodnie z nimi ze zwolnienia z kasy fiskalnej może korzystać:

poz. 36
Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres)
poz. 37
Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła

Z powyższego wynika, że aby korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej:

  • należy przyjmować zapłatę w pełni bezgotówkowo;
  • płatność powinna wpłynąć na rachunek bankowy;
  • należy prowadzić ewidencję, która w połączeniu z dowodami zapłaty pozwoli określić, jakiej czynności ta płatność dotyczyła;
  • w przypadku sprzedaży towarów: dodatkowo powinny one być dostarczane wyłącznie wysyłkowo (pocztą lub kurierem), a ewidencja otrzymanych płatności powinna dodatkowo zawierać dane odbiorcy (imię, nazwisko i adres).

Spełnienie powyższych warunków daje jednoznaczną informację o wykonywanej sprzedaży (za ile, dla kogo i co sprzedaliśmy) i dzięki temu nie jest konieczne nabijanie tej sprzedaży na kasę fiskalną.

Można powiedzieć, że sprzedaż bezgotówkowa jest „nabijana na rachunku bankowym” zamiast na kasę.

Co na to urzędy skarbowe?

Do pewnego czasu skarbówka toczyła spór z podatnikami w zakresie uznania zapłaty terminalem za płatność bezgotówkową. A co za tym idzie odmawiała prawa do zwolnienia z kasy fiskalnej, jeśli płatność była dokonywana w ten sposób.

Na szczęście WSA w Krakowie (wyrok z 28 listopada 2018, sygn. I SA/Kr 1005/18) wskazał, że płatność przy użyciu terminala należy uznać na równi z bezpośrednim przelewem na rachunek bankowy czy też płatnością za pośrednictwem operatora (płatności kartą przez internet). Zdaniem WSA każdy z tych rodzajów płatności skutkuje wpływem środków na rachunek bankowy sprzedawcy, każda z nich jest możliwa do identyfikacji w zakresie przedmiotu oraz danych nabywcy.

Organ skarbowy zaskarżył powyższy wyrok, ale mimo to 23 lipca 2023 WSA ponownie podtrzymał poprzednie, korzystne dla podatników stanowisko (sygn. I SA/Kr 530/23).

Obecnie utrwalona praktyka interpretacyjna (czyli wydawane w ostatnim czasie interpretacje indywidualne) potwierdza, że płatność kartą za pośrednictwem terminali pozwala na skorzystanie ze zwolnienia z kasy fiskalnej, jeśli spełnione są warunki opisane w pierwszej części artykułu.

Mówi nam o tym, chociażby interpretacja z dnia 19 czerwca 2024, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.259.2024.2.ALN, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazuje:

„[…] Odnosząc się do Państwa wątpliwości, należy wskazać, że warunki niezbędne do zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej na podstawie przepisu § 2 ust. 1 rozporządzenia, zgodnie z pozycją 37 załącznika do niego zostaną spełnione, bowiem w związku z dokonanym zamówieniem klient będzie miał możliwość płatności w formie karty płatniczej poprzez terminal płatniczy oraz za pomocą płatności internetowych. Będą otrzymywać Państwo zbiorczą wpłatę wszystkich płatności kartą zrealizowanych w danym dniu na rachunek bankowy. Operator systemu płatności udostępni Państwu raport wszystkich płatności. W ten sposób środki pieniężne znajdujące się na karcie płatniczej zostaną przekazane przez bank na Państwa rachunek. Będzie istniała możliwość zidentyfikowania transakcji i powiązania jej z konkretnym zamówieniem oraz klientem na podstawie przekazanych danych w przelewie bankowym. Ponadto, co istotne nie będą Państwo dokonywać świadczenia usług, które zostały wymienione w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących […]”.

Kiedy sprzedaż bezgotówkowa nie zwolni z kasy fiskalnej

Pod bezwzględny obowiązek kasy fiskalnej podlegają czynności wymienione w § 4 Rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas — wówczas nawet w przypadku otrzymywania płatności bezgotówkowej, sprzedaż tę należy nabijać na kasę fiskalną. Jakie to czynności, znajdziesz w pliku do pobrania.

Czy po 2024 nadal możliwe będzie zwolnienie z kasy dla sprzedaży bezgotówkowej?

Obecne Rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych obowiązuje do końca 2024 roku. Czy to oznacza, że od 2025 płatność bezgotówkowa nie zwolni nas z obowiązku posiadania kasy?

W dniu 16 sierpnia 2024 Ministerstwo Finansów udostępniło projekt kolejnego zwolnienia (druk nr 875 z wykazu RCL), które obowiązywać ma na lata 2025 -2026, z którego treści dowiadujemy się, że zwolnienie dla płatności bezgotówkowych będzie nadal aktualne.

Co ważne: w projekcie tym wymieniono dodatkowe rodzaje sprzedaży obowiązkowej do wykazania na kasie już od pierwszej sprzedaży (rozszerzenie § 4) o sprzedaż:

  • wyrobów klasyfikowanych do CN 2404 i 8543 40 oraz wyrobów z konopi (rodzaj: Cannabis) klasyfikowanych do CN 1211, przeznaczonych do palenia lub do wdychania bez spalania, z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów;
  • wyrobów zawierających w swym składzie alkohol etylowy o objętościowej mocy powyżej 50% objętości, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, w tym rozpuszczalników, płynów odkażających, rozcieńczalników farb, płynów do odmrażania;
  • węgla, brykietów i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu, przeznaczonych do celów opałowych;
  • towarów przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar;
  • usług parkingu samochodów i innych pojazdów;
  • przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej) – innych niż usługi wymienione w lit. m.

Podsumowując, aktualnie płatność kartą płatniczą uznawana jest za płatność bezgotówkową na równi z przelewami wykonanymi bezpośrednio na rachunek bankowy, co pozwala korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej — jeśli spełnione są warunki, o których mowa w niniejszym artykule oraz nie dotyczą czynności, które obligatoryjnie należy rejestrować na kasie fiskalnej, czyli wymienionych w § 4 Rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Redakcja artykułu: Dorota Łesak

Autor ifirma.pl

Katarzyna Krzemińska

Kierownik biura rachunkowego IFIRMA. Zarządza zespołem specjalistów i jednocześnie zajmuje się sprawami przedsiębiorców w ifirma.pl. Każdego dnia wypełnia obowiązki związane z prowadzeniem księgowości swoich klientów.

Komentarze czytelników
  1. 31 lipca 2022 o 17:27
    Bart

    A jak wygląda sytuacja w przypadku zwolnienia podmiotowego (limit 20 tys zł rocznie) z kasy i terminala płatniczego? Jeśli jest on traktowany jako gotówka, to nie powinno być przeszkód aby go posiadać nie mając kasy fiskalnej o ile roczny obrót nie przekroczy progu uprawniającego do zwolnienia z rejestracji na kasie.

    Nigdzie nie znalazłem informacji aby ktoś pochylił się nad tym tematem…

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie