Chcesz zlikwidować działalność gospodarczą? Sprawdź, jak powinieneś postąpić w przypadku nie opłacenia wszystkich kosztów.
Z różnych przyczyn przedsiębiorca może podjąć decyzję o likwidacji działalności gospodarczej. Ten etap wiąże się również z dopełnieniem szeregu formalności. Wątpliwości może wzbudzać korekta związana z niezapłaconymi wydatkami do dnia likwidacji. Ten temat będzie przedmiotem naszych dzisiejszych rozważań.
Ulga na złe długi została wprowadzona do podatku dochodowego od 1 stycznia 2020 r. Zasada działania jest podobna, jak w przypadku podatku od towarów i usług. Zastosowanie ulgi na złe długi jest przywilejem dla sprzedawcy a obowiązkiem dla nabywcy. Każdy przedsiębiorca, który w terminie 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze/rachunku lub w umowie nie dokona zapłaty za faktury kosztowe ma obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania o wartość nieuregulowanej płatności.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym odnoszą się wprost do sytuacji, w jaki sposób należy postąpić z korektą kosztów uzyskania przychodów po likwidacji działalności gospodarczej. Zgodnie z nimi obowiązek zwiększenia podstawy do opodatkowania powstaje w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym nastąpiła likwidacja tej działalności.
Przykład:
Przedsiębiorca zakończył działalność gospodarczą w miesiącu październiku 2020 roku. Z uwagi na zatory płatnicze nie zapłacił faktur kosztowych na kwotę 10.000 zł. W takim przypadku w zeznaniu rocznym składanym w 2021 rok będzie obowiązany zmniejszyć koszty uzyskania przychodów o kwotę 10.000 zł. Tym samym w podstawa do naliczania zobowiązania podatkowego za rok 2020 zostanie zwiększona o tę kwotę i przedsiębiorca zapłaci wyższy podatek dochodowy.
Każdy przedsiębiorca musi pamiętać, że brak zapłaty za faktury kosztowe w ciągu 90 dni od terminu płatności rodzi dla niego określone obowiązki na gruncie podatku dochodowego. Dotyczy to firm, które wybrały opodatkowanie swoich dochodów na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym i zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!