Wybrałeś zryczałtowany podatek dochodowy? Sprawdź, co zmienia w ryczałcie Polski Ład.
Zmiany, jakie zostały wprowadzone od 2021 roku w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym nazywane były rewolucyjnymi. Ta forma opodatkowania przychodów stała się bardziej przystępna dla dużego grona przedsiębiorców. Jak się okazuje również Polski Ład przewiduje wprowadzenie kolejnych zmian, które mają zacząć obowiązywać od 2022 roku. W dzisiejszej publikacji opiszemy co zmienia w ryczałcie Polski Ład.
Od 1 stycznia 2022 roku zmieni się definicja wolnego zawodu. Z definicji zostały wykreślone następujące wolne zawody:
Jak widać jest to dość obszerna lista profesji, które już nie będą się znajdować w definicji wolnego zawodu. Wymienione branże znalazły się w grupowaniu PKWiU, o którym piszemy poniżej.
W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym pojawią się nowe stawki ryczałtu:
Do nowej stawki 14% będą przyporządkowane następujące grupy PKWiU, obejmujące usługi:
Na wykazie nie wykazano nauczycieli w zakresie świadczenia usług udzielania korepetycji, a więc nie będą tego typu usługi podlegały pod stawkę 14%.
Od 2022 roku pojawi się możliwość odliczenia pewnych kategorii kosztów, do których zaliczają się wydatki:
Odliczenia w ramach wymienionych ulg będzie się dokonywało w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesione zostały wydatki.
W Polskim Ładzie pojawia się również informacja o obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów i środków trwałych w systemach informatycznych.
Od 2023 roku takie ewidencje będą przesyłane w formule ustrukturyzowanej do urzędów skarbowych w terminach miesięcznych, kwartalnych i rocznych.
Mowa jest tutaj o zatorach płatniczych, a więc nieterminowym regulowaniu zobowiązań przez nabywcę. W projekcie ustawy doprecyzowano, że obowiązek doliczenia do przychodów dotyczy tylko tych zobowiązań, które związane są z zakupem towarów (towary handlowe, surowce, materiały, itp.). Są to towary, co do których podatnik ma obowiązek posiadać i przechowywać dowody zakupu.
Według informacji na stronie Sejmu na 23 października 2021 roku projekt ustawy jest przekazany Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Co znaczy `PKWiU ex` ?
to co znajduje się po ex oznacza że jest to wyłączone z danego przepisu, że coś obowiązuje np. na wszystko poza to co jest po ex
Czy stawka 12% obowiązuje dla PKWiU 62.01.11.0?
Nie jestem pewien znaczenia słowa “ex” dla tej linii:
“związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1),”
a jaka stawka dla PKD 41.10.Z i 43.21.Z
Wyjaśnijmy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Czy łaskawy urząd skarbowy może stworzyć coś raz dla ludzi a nie dla robotów i zrobić stronę z wykazem wszystkich PKWiU i informacją czy podlegają pod ryczałt czy nie i na jakiej stawce ? Czy to jest takie trudne ?
Wg mnie to oznacza: PKWiU 62.01.1 ograniczone zasięgiem do “związanych z programowaniem”.
Jednolity tekst ustawy o ryczałcie: http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,4,13,13,710,,20220101,ustawa-z-dnia-20111998-r-o-zryczaltowanym-podatku-dochodowym.html
I bardzo pomocny szczegółowy opis PKWiU 2015: https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkwiu_15/pdf/wyjasnieniaPKWiU2015_10maj_int.pdf
Dział 62 zaczyna się na stronie 446