Dokonałeś nieodpłatnego przekazania telefonu? Sprawdź, czy masz obowiązek ewidencji na kasie fiskalnej.
Co do zasady przedsiębiorcy mają obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności, tzw. konsumentów i rolników ryczałtowych. Istnieje szereg czynności, które nie muszą być jednak ewidencjonowane, ale są również sytuacje odwrotne, a mianowicie jest również grupa towarów i usług, która musi być zapisywana na kasie fiskalnej. W dzisiejszej publikacji podejmiemy rozważania na temat ewidencji na kasie fiskalnej w kontekście nieodpłatnego przekazania telefonu.
Z punktu widzenia przepisów podatkowych mało jest takich czynności, które mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Podobnie jest z nieodpłatnym przekazaniem towarów. W przepisach jest mowa o tym wprost, że również nieodpłatne przekazanie towarów, z punktu widzenia VAT, jest traktowane jak dostawa towarów, jeżeli przedsiębiorca miał prawo do odliczenia podatku VAT, bez względu na to, czy z tego prawa skorzystał, czy nie. W momencie wycofania składnika z majątku firmy, jeżeli będą spełnione łącznie dwa warunki:
to przedsiębiorca ma obowiązek naliczyć podatek VAT przy nieodpłatnym przekazaniu.
Inaczej wygląda sytuacja, w której w momencie zakupu towarów, nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego, na przykład dla transakcji, do których wystawia się fakturę VAT marża. Takie nieodpłatne przekazanie nie podlega wówczas opodatkowaniu w VAT. Takie podejście potwierdza również KIS w odpowiedzi na zadane pytanie.
Jednym z wyjątków jest nieodpłatne przekazanie prezentów o małej wartości.
Jak już o tym wspomnieliśmy, sprzedaż na rzecz konsumentów i rolników ryczałtowych powinna być ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Ustawodawca pozwolił jednak niektórym grupom przedsiębiorców na skorzystanie ze zwolnienia z ewidencjonowania. Mowa jest o tym w Rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji. Jednak w tym samym rozporządzeniu jest również mowa o czynnościach, które nie mogą skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej, w tym katalogu znajdują się m.in. telefony. Jednak decydujące w omawianej problematyce będzie jeszcze ustalenie, czy:
Żeby udzielić odpowiedzi na kluczowe pytanie można wysnuć następujące wnioski:
|
|
---|---|
Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe w udzielanych odpowiedziach na pytania kierowane do Krajowej Informacji Skarbowej.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!