|
|
2 minut czytania

Jakie są nowe możliwości dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku VAT?

Posiadasz konto firmowe? Sprawdź, jakie zostały wprowadzone nowe możliwości dysponowania środkami na rachunku VAT.

uwolnienie środków z rachunku VAT

Ustawodawca wprowadził do ustawy o VAT obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności. Zmiana ta co prawda obowiązuje już od 2019 roku, jednak co jakiś czas pojawiają się nowe informacje, między innymi dotyczące środków zgromadzonych na rachunku VAT. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jakie nowe możliwości dysponowania takimi środkami uzyskali przedsiębiorcy.

Kto może złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT?

Rachunek VAT jest tworzony z automatu przy zakładaniu rachunku firmowego. Przy płatnościach w mechanizmie split payment kwota zapłaty za fakturę jest rozdzielana na kwotę netto i podatek VAT. I w takim układzie środki trafiają odpowiednio na rachunek rozliczeniowy i rachunek VAT. Wniosek o przekazanie środków z rachunku VAT na rachunek firmowy może złożyć każdy podmiot, który posiada taki rachunek.

Dysponowanie środkami na rachunku VAT

Przepisy zostały tak skonstruowane, że środki zgromadzone na rachunku VAT nie mogą być w dowolny sposób wykorzystane przez przedsiębiorcę. Określony został szczegółowy katalog płatności z wykorzystaniem środków z rachunku VAT.

Nowe możliwości dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku VAT

Wniosek o uwolnienie środków z rachunku VAT przedsiębiorca kieruje do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a w przypadku spółek osobowych zgodnie z siedzibą spółki. Naczelnik urzędu skarbowego, który otrzyma taki wniosek rozpatruje go w terminie 60 dni. W zależności od zajętego stanowiska wydaje:

  1. Postanowienie o przekazaniu środków z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy.
  2. Decyzję o odmowie przekazania środków zgromadzonych na rachunku VAT.

Od 1 października 2021 roku wprowadzone zostały nowe możliwości wnioskowania o uwolnienie środków z rachunku VAT, w których świetle przedsiębiorca:
  1. Może wnioskować o uwolnienie środków w przypadku posiadania zaległości, które zostały objęte decyzją ratalną lub odroczeniową.
  2. Ma możliwość wypłaty środków z rachunku VAT w określonych okolicznościach, np. zakończenie działalności gospodarczej. Wypłata może być dokonana zarówno w formie bezgotówkowej, jak i gotówkowej.
  3. Może wnioskować o przekazanie środków z rachunku VAT na rachunek VAT pomiędzy różnymi bankami. Przedsiębiorca będzie mógł samodzielnie dokonać przelewu środków pomiędzy rachunkami VAT.

Od 1 stycznia 2023 roku przedsiębiorcy, którzy mają prawo do opłacania składek na ubezpieczenia rolników w KRUS, będą mogli za nie zapłacić z rachunku technicznego VAT.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie