|
|
2 minut czytania

Do jakiego urzędu składać CIT-10Z?

Masz obowiązek złożyć CIT-10Z? Sprawdź do jakiego urzędu skarbowego należy to zrobić.

cit-10z

Płatnicy mają niekiedy obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodów/przychodów osiągniętych przez podmioty, które nie mają siedziby działalności gospodarczej na terytorium Polski. Pobór podatku u źródła przez płatnika wiąże się z obowiązkiem przekazania podatku do organu podatkowego. W dzisiejszej publikacji napiszemy, do jakiego urzędu skarbowego należy złożyć CIT-10Z, na którym wykazuje się pobrany podatek.

Gdzie należy złożyć CIT-10Z?

Deklaracja roczna CIT-10Z jest składana w terminie do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek podatkowy. W przypadku osób prawnych nie zawsze rok podatkowy będzie pokrywał się z rokiem kalendarzowym, dlatego termin złożenia może być różny. W przypadku osób fizycznych bądź spółek osobowych będzie to koniec pierwszego miesiąca roku po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Przykład 1

Pani Ania jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. W 2021 roku nabyła usługi reklamowe od zagranicznego kontrahenta, od których zgodnie z przepisami powinna obliczyć, pobrać i odprowadzić podatek u źródła. W takim przypadku pani Ania powinna złożyć CIT-10Z do 31 stycznia 2022 r.

Zgodnie z przepisami CIT-10Z należy przekazać:

  1. Do właściwego naczelnika urzędu skarbowego według siedziby płatnika, jeżeli znajduje się na terytorium Polski.
  2. Do naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawie opodatkowania osób zagranicznych, jeżeli płatnik nie posiada siedziby lub zarządu na terytorium Polski. W tym przypadku jest to Lubelski Urząd Skarbowy w Lublinie.
Przykład 2

Pani Ania z przykładu 1 powinna jeszcze pamiętać, że w takim przypadku ma obowiązek złożyć także informację IFT-2R w terminie do 31 marca 2022 roku do naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego.

  cit-10z inforgrafika  

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Najważniejsze pytania

  1. Kiedy należy złożyć CIT-10Z?

    Deklaracja roczna CIT-10Z jest składana w terminie do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek podatkowy.
  2. Gdzie należy złożyć CIT-10Z?

    Zgodnie z przepisami CIT-10Z należy przekazać do właściwego naczelnika urzędu skarbowego według siedziby płatnika, jeżeli znajduje się na terytorium Polski albo, jeśli płatnik nie posiada siedziby lub zarządu na terytorium Polski, do naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawie opodatkowania osób zagranicznych.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie