Zawiadomienie o nadaniu lub odebraniu uprawnień do korzystania z KSeF. ZAW-FA jak je wypełnić krok po kroku?
W przypadku podmiotów nieposiadających możliwości uwierzytelnienia się w sposób elektroniczny, nadawanie lub odbieranie uprawnień do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur może być dokonane przez złożenie zawiadomienia ZAW-FA, Wskazuje się w nim osobę, której nadajemy lub odbieramy uprawnienie do KSeF. Zawiadomienie służy również zgłoszeniu danych identyfikujących e-podpis (tzw. odcisk palca) w przypadku osób posiadających podpis elektroniczny, który nie zawiera ani NIP ani PESEL.
Uprawnienie nadawane za pośrednictwem zawiadomienia ZAW-FA będzie wprowadzane do systemu przez odpowiedni urząd skarbowy, który na początku będzie sprawdzał zgłoszenie pod względem formalnym (przede wszystkim, czy zawiadomienie jest podpisane przez odpowiednią liczbę osób uprawnionych do reprezentacji). Następnie urzędnik wprowadzi zawiadomienie do systemu – niezwłocznie po jego otrzymaniu.>
Sekcję D wypełniamy tylko jeśli w polu nr 6 zaznaczyliśmy:
W tej sekcji powinna podpisać się osoba składająca zawiadomienie ZAW-FA, podając swoje nazwisko, imię, stanowisko/funkcję. W przypadku reprezentacji wieloosobowej (powyżej 6 osób) pozostałych uprawnionych do reprezentowania i ustanowienia osoby uprawnionej do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur należy wymienić w dodatkowym formularzu ZAW-FA.
Tak wypełnione zawiadomienie ZAW-FA należy przesłać do urzędu skarbowego w postaci papierowej. Za jego pomocą można zgłosić tylko pierwszą osobę. Kolejne osoby o najszerszym zakresie uprawnień zgłaszane mogą być drogą elektroniczną przez osobę uprawnioną do nadawania uprawnień.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Do czego służy ZAW-FA?