Zastanawiasz się, jaki wpływ ma stałe miejsce prowadzenia działalności w kontekście VAT od usług zagranicznych? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Bardzo często z uwagi na brak pewnych ustawowych definicji może powstać problem na gruncie rozliczeń podatkowych. W dzisiejszej publikacji zastanowimy się nad rozliczaniem podatku VAT od usług zagranicznych w kontekście stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o wyrok TSUE.
W ustawie o podatku VAT możemy przeczytać informację na temat miejsca świadczenia usług, które zostało określone, jako miejsce, w którym usługobiorca:
Niestety w polskich przepisach nie zostały zdefiniowanie określenia wskazane powyżej. Można jednak posiłkować się definicjami pojęć zapisanych w Rozporządzeniu wykonawczym Rady (UE) nr 282/2011, w którym można z kolei przeczytać:
W kontekście omawianej problematyki będzie prawidłowe określenie miejsca, w którym powinno dojść do opodatkowania świadczonej usługi. W przedmiotowym wyroku w sprawie C‑333/20 z dnia 7 kwietnia 2022 roku rozstrzygnięcia wymagało ustalenia miejsca opodatkowania świadczonych usług. Sprawa dotyczy dwóch spółek: niemieckiej i rumuńskiej. Spółka niemiecka sprzedaje w Rumunii produkty farmaceutyczne. Natomiast spółka rumuńska wykonuje na rzecz spółki niemieckiej usługę marketingową, reklamową, informacyjną. Obydwie spółki są spółkami zależnymi. Spółka niemiecka ma swojego przedstawiciela podatkowego w Rumunii i jest tam zarejestrowana do podatku VAT. W wyniku przeprowadzonej kontroli w spółce rumuńskiej organ podatkowy uznał, że usługi świadczone przez spółkę rumuńską na rzecz spółki niemieckiej były przez nią świadczone w Rumunii, gdzie, w ocenie organu, spółka niemiecka miała stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. W wyniku tych ustaleń została wydana decyzja, w której zostało określone sporne zobowiązanie podlegające wpłacie do rumuńskiego organu podatkowego. Z takim podejściem nie zgodziła się spółka rumuńska i zaskarżyła decyzję. W konsekwencji sprawa trafiła do TSUE, który zaprezentował stanowisko, z którego wynika m.in., że:
Spółka niemiecka wykorzystuje zaplecze personalne i techniczne znajdujące się w Niemczech, tym samym należy uznać, że stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej znajduje się w Niemczech a nie w Rumunii.
Oznacza to, że usługi świadczone przez firmę niemiecką z punktu podatku VAT były rozliczane w sposób prawidłowy w miejscu, w którym spółka niemiecka posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
Wyrok TSUE jest ważny również dla polskich przedsiębiorców, którzy mogą przeprowadzać tego typu transakcje z firmami zagranicznymi. Warto zapoznać się z całym wyrokiem TSUE, w którym podane jest więcej szczegółów na temat skrótowo opisany w artykule. Na podstawie sprawy rozstrzyganej przez TSUE widać, jakie wymierne konsekwencje finansowe może mieć wskazanie nieprawidłowego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!