|
|
2 minut czytania

Wyższe stawki za 1 km przebiegu prywatnych pojazdów wykorzystywanych do celów służbowych

Zastanawiasz się, co to są stawki kilometrówki? W dzisiejszym artykule napiszemy, jak mają się zmienić.

wyższe stawki kilimetrówki

Często się tak zdarza, że pracodawcy podpisują umowy z pracownikami o używanie pojazdu prywatnego pracownika do celów służbowych pracodawcy. Oczywiście w takich przypadkach ustalany jest zwrot kosztów. Kalkulacja kosztów odbywa się w oparciu o przepisy, w których jest ustalona wysokość stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do zmian wysokości stawki za 1 km przebiegu prywatnych pojazdów wykorzystywanych do celów służbowych.

Rozporządzenie w sprawie zwrotu kosztów używania pojazdów prywatnych do celów służbowych pracodawcy

Rozporządzenie, które obecnie obowiązuje ma już 20 lat, ostatnio było zmieniane w 2007 roku. Już niejednokrotnie było podkreślane, że obowiązujące stawki odbiegają znacząco od rzeczywiście ponoszonych kosztów przez pracownika. Bieżące ceny paliw, wydatki eksploatacyjne, znacznie wzrosły szczególnie w ostatnim okresie, co wymaga urealnienia tych kwot. Do Ministerstwa Finansów były kierowane liczne petycje w tej sprawie zarówno ze strony posłów, ale również środowisk pracowniczych. Obecnie mamy przygotowany projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Projekt rozporządzenia zmieniającego koszty używania pojazdów prywatnych

W projekcie rozporządzenia podane zostały jedynie zmiany w zakresie wysokości stawek za 1 km przebiegu dla samochodu osobowego, motocykla i motoroweru. Jak można przeczytać w uzasadnieniu propozycja kosztów za 1 km przebiegu pojazdu została opracowana na podstawie danych przygotowanych przez Instytut Transportu Samochodowego i zwaloryzowana o wskaźniki inflacji z lat 2020, 2021 i I kwartału 2022 r., za ten ostatni okres przyjęto inflację na poziomie 3,8% procenta. Nie zmieniają się miesięczne limity kilometrów na jazdy lokalne. Ich maksymalne wysokości zależą od liczby mieszkańców danej miejscowości. Wejście w życie projektowanych zmian będzie miało wpływ na sektor mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników.

Wyższe stawki za 1 km przebiegu prywatnych pojazdów wykorzystywanych do celów służbowych

Zobaczmy, jakie zmiany stawek za 1 km przebiegu pojazdu będą obowiązywały po wejściu w życie zmienionych przepisów:

Kategorie pojazdów
używanych do celów służbowych
Stawki za 1 km przebiegu
Przed zmianą
Po zmianie
samochody osobowe
o pojemności skokowej silnika do 900 cm3
0,5214 zł
0,89 zł
samochody osobowe
o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3
0,8358 zł
1,038 zł
motocykle
0,2302 zł
0,69 zł
motorowery
0,1382 zł
0,42 zł

Obecnie projekt został przesłany do konsultacji i jest na etapie procedowania. Wejście rozporządzenia w życie ma nastąpić pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. Nie będą miały tutaj zastosowania przepisy przejściowe.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobisty księgowy
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie