Z raportów ekonomicznych jasno wynika, iż reformy systemów gospodarczych, które zaszły w krajach skrajnego ubóstwa pozwoliły na zmniejszenie przepaści pomiędzy państwami lepiej rozwiniętymi. Pojawia się jednak innym problem, określany pułapką średniego dochodu, który spowalnia, a niekiedy uniemożliwia dalszy wzrost tych krajów. Co to takiego i jakie są jego przyczyny? O tym w artykule!
Pojęcie pułapki średniego dochodu (rozwoju) opisuje sytuację, w której wybrany kraj przeszedł znaczący postęp i wzrost gospodarczy, jednakże ma problem z osiągnięciem statusu kraju w pełni rozwiniętego. Jest to zauważalne, zwłaszcza gdy klasa średnia pomimo rozwoju, nie jest w stanie osiągnąć wyższych dochodów.
Do przyczyn wystąpienia pułapki średniego rozwoju najczęściej zalicza się:
Wskaźnikiem gospodarczym, dzięki któremu można określić, które kraje znalazły się w pułapce średniego dochodu, jest wartość dochodu narodowego brutto na mieszkańca (DNB per capita). Stanowi on sumę dochodów z czynników produkcji otrzymanych przez obywateli wybranego kraju.
Zgodnie z wytycznymi Grupy Banku Światowego na lata 2022 – 2023 przyjmuje się następująco:
Osiągnięcie wartości poniżej przedziału o wysokim DNB wskazują na państwo, borykające się z pułapką średniego rozwoju. Zgodnie z tym założeniem, do tej grupy należą m.in.:
Sposobem na utrzymanie tendencji wzrostowej dochodów per capita oraz rozwoju gospodarczego jest na ogół zachowanie równowagi pomiędzy popytem a podażą. W zależności, o jakim kraju jest mowa, mogą panować w nim specyficzne warunki polityczne, społeczne, ekonomiczne, kulturowe itd., dlatego niemożliwe jest opracowanie uniwersalnej strategii. Można jednak wyróżnić kilka działań, które mogą okazać się skuteczne i są to:
Osiągnięcie miana kraju rozwiniętego nie jest łatwym zadaniem i istnieje wiele czynników, które uniemożliwiają osiągnięcie tego celu. Mogą to być:
Walka z pułapką średniego dochodu jest kluczowa dla poprawy dobrobytu społeczeństwa danego kraju, więc warto podejmować działania, które pobudzają wzrost i rozwój gospodarczy. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż dosyć często wymaga gruntownych zmian w zakresie modernizacji systemu ekonomicznego i politycznego. Dobrym sposobem jest obserwacja działań innych państw w tym zakresie, ocena ich skuteczności i jeśli to możliwe – wdrożenie ich u siebie.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.