Co jakiś czas w polskich mediach można usłyszeć doniesienia o wprowadzeniu alternatywy dla podatku od nieruchomości – podatku katastralnego. Na czym on polega i czy to rozwiązanie mogłoby się sprawdzić w naszym kraju? Sprawdźmy!
Podatek od nieruchomości to powszechnie znany i stosowany typ opodatkowania. Płacą go głównie właściciele nieruchomości (budynków, gruntów). Możemy spotkać się z dwoma systemami jego naliczania:
Obecnie kwota podatku od nieruchomości jest obliczana od metra kwadratowego nieruchomości oraz zgodnie ze stawkami zawartymi w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Z kolei maksymalna wartość tych stawek jest określana co roku przez Ministra Finansów na podstawie wskaźnika wzrostu inflacji. Tak więc w 2023 roku możliwa podwyżka sięgnie ok. 17% (według oficjalnych danych GUS).
Zatem podatek katastralny, wynikający z drugiego z przedstawionych sposobów, jest naliczany od wartości nieruchomości i zazwyczaj wynosi więcej niż w systemie obszarowym. Obowiązuje on w takich krajach jak:
Do zastosowania podatku katastralnego niezbędne jest wybranie metody wyceny nieruchomości. Najczęściej stosowanymi są:
Czynnikami, które bierze się pod uwagę w takiej wycenie to np.:
Zatem w zależności od oszacowanej wartości nieruchomości płaci się odpowiednio podatek katastralny w wysokości zazwyczaj 1-2%. Przykładowo za mieszkanie warte 300 000 zł, należałoby zapłacić 3000 zł.
Jak to wygląda w Polsce? W dyskursie publicznym co jakiś czas powraca temat wprowadzenia podatku katastralnego do systemu prawnego. Jednakże na ten moment, wg oficjalnych doniesień, Rząd nie planuje zmian w tym zakresie. Natomiast Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaznacza, iż analizuje obecną sytuację na rynku i możliwe rozwiązania usprawniające funkcjonowanie państwa. Zauważa się problem tzw. flippingu, czyli zakupu tanich mieszkań, które po ich wyremontowaniu można sprzedać po bardzo korzystnej cenie. Dla inwestorów może oznaczać to znaczące zyski, jednakże w szerszej perspektywie rozpowszechnianie się takich praktyk może prowadzić do nierównowagi rynkowej i zbyt gwałtownego wzrostu cen. Kolejnym wyzwaniem są także niezagospodarowane pustostany.
W celu wyznaczenia wartości podatku katastralnego należałoby przeprowadzić wycenę nieruchomości, którą określa się jako powszechną taksację nieruchomości. Z pewnością proces ten wymagałby zreformowania przepisów dotyczących opodatkowania nieruchomości, co wiąże się z dużymi kosztami. Konieczne byłoby również wdrożenie systemu ewidencji podatkowej oraz ewidencji gruntów i budynków, aby móc prawidłowo egzekwować należności.
Dodatkowo taka zmiana mogłaby spowodować duże niezadowolenie społeczeństwa, ze względu na możliwy nagły wzrost kwoty podatku do zapłaty.
ZALETY
Najczęściej słyszanym argumentem za wprowadzeniem podatku katastralnego jest obciążenie nim najbogatszych obywateli lub inwestorów. Jakie korzyści mogłyby z tego wynikać?
WADY
Z kolei za możliwe wady wiążące się z wprowadzeniem podatku katastralnego uznaje się:
Jak łatwo zauważyć, wprowadzenie podatku katastralnego oznaczałoby znacząca reformę polskiego systemu opodatkowania. Wiele kwestii związanych z tym tematem wymaga dodatkowych ustaleń, rozwiązań oraz środków finansowych, aby zmiana mogła faktycznie wejść w życie. W zależności od perspektywy system katastralny jest traktowany jako szansa na lepsze planowanie przestrzenne bądź wręcz przeciwnie – jako zagrożenie i kolejne obciążenie finansowe dla obywateli. Tak czy inaczej, przez najbliższe lata w Polsce raczej nie przewiduje się pojawienia tego zobowiązania podatkowego, choć zapewne temat będzie cyklicznie stawać się przedmiotem dyskusji w mediach.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!