Sprzedajesz pendrive’y? Przeczytaj, kiedy musisz zarejestrować się do VAT.
Obowiązek rejestracji do VAT istnieje w dwóch przypadkach:
Aby się dowiedzieć, czy sprzedaż pendrive’ów wymaga rejestracji do VAT należy sprawdzić, czy handel tymi towarami znajduje się w czynnościach wymagających obowiązkowej rejestracji do VAT, czyli zajrzeć do art. 113 ust.13 ustawy vatowskiej.
W kontekście pendrive’ów interesuje nas, czy urządzenia te mieszczą się w kategorii komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26).
W określeniu, czy handel pendrive’ami wymaga rejestracji do VAT pomocna będzie klasyfikacja PKWiU, w której widzimy, że dział 26 obejmuje m.in.: komputery, urządzenia peryferyjne do komputerów, sprzętu komunikacyjnego i podobnych urządzeń elektronicznych oraz elementy do nich, elektroniczny sprzęt powszechnego użytku, optyczne nośniki informacji, kable do drukarek, monitorów, do USB (uniwersalnych magistrali szeregowych), złącza itp.
Z kolei patrząc już bardziej szczegółowo, zauważymy podkategorię 26.20.22 – “Półprzewodnikowe urządzenia pamięci trwałej”, która obejmuje półprzewodnikowe urządzenia pamięci trwałej do rejestracji danych ze źródła zewnętrznego [karta pamięci fleszowej lub elektroniczne karty błyskowe pamięci], niezapisane.
Biorąc pod uwagę powyższe, pendrive’y spełniają kryteria i posiadają właściwości objęte działem 26 PKWiU, a co za tym idzie ich sprzedaż, jeśli jest dokonywana przez internet wymaga obowiązkowej rejestracji do VAT.
Rejestracji do VAT należy dokonać przed dniem wykonania pierwszej opodatkowanej czynności, czyli w naszym przypadku – przed dniem dokonania sprzedaży pierwszego pendrive’a przez internet.
Zgłoszenie VAT-R można złożyć
Omawiając temat obowiązków podatkowych związanych z handlem pendrive’ami, warto jeszcze wspomnieć o tym, że sprzedaż pendrive’ów dla osób prywatnych wymaga posiadania kasy fiskalnej. Nie ma tu znaczenia rodzaj sklepu (czy internetowy, czy stacjonarny) ani wielkość obrotów.
Kasy fiskalnej nie trzeba posiadać tylko w przypadku, gdy sprzedaż zapisanych i niezapisanych nośników danych jest dokonywana na rzecz firm (B2B).
Podsumowując, sprzedaż pendrive’ów:
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!