Ustawa z dnia 15 stycznia 2016 r. o podatku od niektórych instytucji finansowych reguluje opodatkowanie podatkiem aktywów niektórych instytucji finansowych.
Podatek od niektórych instytucji finansowych określany jako również podatek bankowy i został wprowadzony do polskiego systemu prawnego z dniem 1 lutego 2016 r.
Cel ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych koncentruje się na pozyskaniu dodatkowego źródła finansowania wydatków budżetowych, w szczególności wydatków społecznych oraz zwiększenie udziału sektora finansowego w finansowaniu wydatków budżetowych.
Dodatkowo w piśmiennictwie wskazuje się, że „przyjęło się wyróżniać następujące cele, których realizacji miała służyć danina od instytucji finansowych:
Przedmiotem opodatkowania podatkiem są aktywa podmiotów będących podatnikami podatku [por. art. 3].
Czym są zatem aktywa ? Zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, w szczególności art., 3 pkt 12 przez aktywa rozumie się kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.
Z kolei w literaturze wskazuje się na zróżnicowanie podstawy podatku, albowiem podstawę tę mogą stanowić:
Przepis art. 5 ustawy od niektórych instytucji finansowych określa podstawę opodatkowania, która stanowi fundament konstrukcji każdego podatku, która to nawiązuje do przedmiotu opodatkowania, tj. aktywów podatników, stanowi ona bowiem nadwyżkę sumy ich aktywów ponad wartości ustalone przez prawodawcę.
Podstawę opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych w przypadku:
Obniżenie podstawy opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych następuje w przypadku:
– nabytych przez podatnika obligacji emitowanych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny lub podmiot zarządzający aktywami,
– kredytów lub pożyczek udzielonych przez podatnika Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu lub podmiotowi zarządzającemu aktywami.
Podatek od niektórych instytucji finansowych wynosi 0,0366% podstawy opodatkowania miesięcznie.
Jeżeli dla określenia podstawy opodatkowania stosowane są kwoty wyrażone w walucie obcej, przeliczenia na złote kwot wyrażonych w walucie obcej dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień, na który ustalana jest podstawa opodatkowania [por. art. 6 ustawy od niektórych instytucji finansowych].
Podatnikami podatku są:
Podatnicy są obowiązani, bez wezwania właściwego organu podatkowego:
– za miesięczne okresy rozliczeniowe w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczy.
Jednakże powyższy obowiązek nie dotyczy podatników w przypadku których wielkość podstawy opodatkowania określona zgodnie z art. 5 ust. 1-3, po zastosowaniu obniżeń określonych w art. 5 ust. 4-9, nie powoduje powstania obowiązku wpłacenia podatku na rachunek właściwego urzędu skarbowego.
Właściwym organem podatkowym w zakresie podatku jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo ze względu na siedzibę podatnika. Natomiast w przypadku braku możliwości ustalenia właściwego organu podatkowego zgodnie z ust. 1 właściwym organem podatkowym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.
Wzór deklaracji w sprawie podatku od niektórych instytucji finansowych (FIN-1) wraz z objaśnieniem co do sposobu wypełniania oraz terminu i miejsca jej składania obecnie określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 maja 2022 r. w sprawie wzoru deklaracji w sprawie podatku od niektórych instytucji finansowych.
Zwolnienie z podatku od niektórych instytucji państwowych przysługuje następującym podmiotom, tj.:
w sprawach, o których mowa w art. 12 ust. 2 pkt 1 lit. v, x, y, pkt 3 lit. f, g, h oraz ust. 2a pkt 6 i 7 ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym, przykładowo w sprawach takich jak:
zawieszeniu działalności spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, o której mowa w art. 74k ust. 1 lub 2 ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych
Podatek od instytucji finansowych ma charakter majątkowy, a jego przedmiotem opodatkowania są aktywa podmiotów będących podatnikami. Z kolei podatnikami tego podatku są m.in. banki krajowe, oddziały banków zagranicznych czy też oddziały instytucji kredytowych.
Przejdź do tego artykułu jeśli chcesz wiedzieć czym jest podatek tonażowy.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Czym jest podatek bankowy?
Ile wynosi podatek bankowy?
Kto jest zwolniony z płacenia podatków?