Zawiesiłeś działalność gospodarczą i zostałeś wykreślony z rejestru VAT? Sprawdź, w jaki sposób dokonywać rozliczenia w VAT, jeśli wystąpią takie okoliczności.
Każdy przedsiębiorca ma prawo skorzystać z instytucji zawieszenia działalności gospodarczej. Oczywiście trzeba sobie w takim przypadku zdawać sprawę, że nie można w tym okresie wykonywać czynności, które wskazywałyby na pozorność takiego zawieszenia. Dodatkowo czynny podatnik VAT powinien wiedzieć, że przy dłuższym okresie zawieszenia zostanie wykreślony z rejestru czynnych podatników VAT. Zobaczmy, w jaki sposób należy postępować w pewnych sytuacjach, które mają miejsce w okresie zawieszenia działalności, jeśli dodatkowo zostaniemy wykreśleni z rejestru podatników VAT.
Działalność gospodarcza może zostać zawieszona na okres nie krótszy niż 30 dni, nie ma ograniczenia co do trwania okresu zawieszenia.
Działalność gospodarcza może być zawieszana bez konkretnego powodu, dowolną ilość razy
|
Okres zawieszenia działalności nie jest limitowany, nie może być jednak krótszy niż 30 dni
|
Zawieszenie działalności jest możliwe, o ile nie zatrudniamy pracowników, chyba że rozwiążemy z nimi umowy. Jeśli pracownicy przebywają na urlopie macierzyńskim, wychowawczym czy rodzicielskim nie ma przeciwwskazań do zawieszenia działalności
|
Informacja o zawieszeniu działalności gospodarczej jest przekazywana do CEIDG
|
W trakcie zawieszenia nie można uzyskiwać bieżących przychodów i ponosić bieżących kosztów
|
W okresie zawieszenia nie płacimy składek ZUS
|
Nie musimy również składać deklaracji VAT w przypadku czynnego podatnika VAT
|
Jak już wspomnieliśmy w okresie zawieszenia nie ma obowiązku składania deklaracji VAT za pełne okresy rozliczeniowe. Jeśli zawiesimy działalność gospodarczą w trakcie miesiąca, to i tak za ten miesiąc należy przesłać JPK_V7. Czynny podatnik VAT musi się liczyć z faktem, że jeżeli jego działalność będzie zawieszona przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, to naczelnik urzędu skarbowego ma prawo wykreślić go z rejestru czynnych podatników VAT. Po wznowieniu działalności przedsiębiorca zostanie przywrócony do rejestru VAT z urzędu. W tym miejscu rodzi się pytanie, w jaki sposób powinien postąpić przedsiębiorca, który wykonuje czynności opodatkowane w VAT w okresie zawieszenia? Zobaczmy jakie czynności będą rodziły obowiązek rozliczenia w VAT.
Co do zasady w okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może uzyskiwać bieżących przychodów. Jednak skoro firma nie została zlikwidowana, to w dalszym ciągu mogą się pojawiać różnego rodzaju sytuacje, w wyniku których wygeneruje się przychód lub powstanie zobowiązanie, które należy uregulować. Każda z tych czynności musi mieć niezaprzeczalny związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. W ustawie Prawo przedsiębiorców zostały wymienione sytuacje, które o ile wystąpią w okresie zawieszenia działalności, to powinny być rozliczone w VAT.
Przyjmować należności powstałe przed datą zawieszenia
|
Regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia
|
Zbywać własne środki trwałe i wyposażenie
|
Wykonywać niezbędne czynności do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów
|
Wiemy już, jakie czynności mogą być wykonywane w okresie zawieszenia, teraz przypomnimy sobie jeszcze, w jakich przypadkach przedsiębiorca ma obowiązek złożenia JPK_V7, bez względu na fakt, że działalność została zawieszona. Na ten temat wypowiada się wprost ustawa o podatku VAT.
Wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów
|
Importu towarów
|
Importu usług
|
Czynności podlegających opodatkowaniu
|
Czynności, za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego
|
Zobaczmy na przykładach o jakie konkretnie przypadki chodzi.
Pani Irena zawiesiła działalność gospodarczą, ale w okresie sprzed zawieszenia wzięła samochód osobowy w leasing operacyjny na firmę. W tej sytuacji musi płacić cykliczne raty leasingowe. Są to zobowiązania, które powstały przed zawieszeniem działalności gospodarczej, dlatego pani Irena może odliczyć VAT naliczony na zasadach ogólnych i wykazać tę transakcję w JPK_V7 pomimo zawieszenia.
Pan Dominik w okresie zawieszenia musiał sprzedać firmowy środek trwały a więc ma obowiązek rozliczenia od tej sprzedaży podatku VAT należnego. Również w tej sytuacji rodzi to obowiązek złożenia JPK_V7.
Pani Lucyna zakupiła licencję na program informatyczny, który wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej, licencja jest co kwartał przedłużana z obowiązkiem zapłaty. Czynność ta ma charakter importu usług. Pani Lucyna chce zawiesić działalność gospodarczą i nie wie na jak długo. Zaczęła się zastanawiać, czy w okresie zawieszenia również będzie miała obowiązek rozliczenia importu usług w JPK_V7. W takim przypadku jest taki obowiązek i wynika to wprost z ustawy o VAT.
Z takim podejściem można się również spotkać w wydawanych interpretacjach podatkowych. W jednej z nich nr 0111-KDIB3-2.4012.324.2021.3.AZ z dnia 23.07.2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przedsiębiorca ma prawo do odliczenia VAT naliczonego od wszystkich wydatków zarówno tych, co do których prawo do odliczenia powstanie w okresie zawieszenia, jak i tych wykorzystanych do działalności przed zawieszeniem działalności, jak też niezbędnych do utrzymania tej działalności poniesionych w okresie zawieszenia. W konsekwencji przysługuje mu prawo do składania deklaracji JPK_V7 i odliczenia kosztów stałych.
Wiemy już, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej mogą być wykonywane czynności, które w świetle ustawy o VAT muszą być wykazane w JPK_V7, pomimo zawieszenia. Co jednak jeśli upłynął okres 6 miesięcy i zostaliśmy wykreśleni z rejestru czynnych podatników VAT? W takim przypadku nie będzie możliwości złożenia JPK_V7. Jest jednak wyjście z tej sytuacji. Można zwrócić się z wnioskiem do naczelnika urzędu skarbowego o przywrócenie do rejestru czynnych podatników VAT na okres, w którym trzeba będzie rozliczyć podatek VAT. Status czynnego podatnika VAT zostanie nadany w okresie wskazanym w zawiadomieniu.
Pan Robert z uwagi na zawieszenie działalności gospodarczej został wykreślony z rejestru czynnych podatników VAT. W tym okresie zdecydował się na sprzedaż środka trwałego i musi wykazać podatek VAT należny w JPK_V7. Sprzedaż miała miejsce 20 maja, pan Robert złożył wniosek o przywrócenie do rejestru VAT w dniach 20-25 maja, żeby mógł rozliczyć tę sprzedaż i przygotować JPK_V7 z wykazaną kwotą podatku należnego od sprzedaży. Po 25 maja pan Robert znów zostanie wykreślony z rejestru czynnych podatników VAT.
Każdy przedsiębiorca ma prawo zawiesić działalność wielokrotnie, bez podawania przyczyny. Zawieszenie działalności gospodarczej niesie określone skutki na gruncie m.in. ustawy o podatku VAT. Jeśli okres zawieszenia przekracza 6 miesięcy dojdzie do wykreślenia z rejestru VAT. Ustawodawca przewidział sytuacje, w których powstaje obowiązek rozliczania VAT w JPK_V7 o czym w szczegółach napisaliśmy w publikacji. W takich przypadkach należy zwrócić się do naczelnika urzędu skarbowego z pismem w sprawie przywrócenia do rejestru na określony czas, w którym może zostać przeprowadzona i rozliczona transakcja. Po tym czasie przedsiębiorca ponownie zostanie wykreślony z rejestru VAT. W momencie wznowienia działalności przedsiębiorca ponownie znajdzie się w rejestrze czynnych podatników VAT, bez konieczności podejmowania dodatkowych czynności.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!