Na skutek wyroku TSUE, skarbówka powinna oddać podatnikom nadpłatę podatku wraz z odsetkami liczonymi do dnia ich zwrotu, a nie w terminie określonym w Ordynacji Podatkowej, której przepis TSUE uznał za niezgodny z prawem UE. Oznacza to, że w pewnych sytuacjach fiskus powinien oddać więcej odsetek od nadpłat dla podatników, niż oddawał dotychczasowo.
Urząd skarbowy jest zobowiązany do zwrotu odsetek od nadpłat podatku. Okazuje się, że Ordynacja Podatkowa w zakresie czasu, do jakiego nalicza się odsetki, jest niezgodna z przepisami unijnymi, a zatem skarbówka powinna oddać więcej odsetek od nadpłat dla podatników, niż oddawał dotychczasowo.
Powyższa sytuacja oraz niniejszy artykuł dotyczy sytuacji, gdy nadpłata podatku wynika w następstwie orzeczenia TK/TSUE, który uznał polski przepis za niezgodny z prawem np. unijnym.
Ordynacja Podatkowa w art. 78 § 5 wskazuje, że odsetki w przypadku nadpłaty podatku (odsetki płacone przez urząd skarbowy dla podatnika) przysługują za okres:
Mówiąc o “stosownych orzeczeniach” mamy na myśli publikacje, które stwierdziły niezgodność przepisów polskich z wyższymi organami.
A zatem, w przypadku kwot nadpłaconych z naruszeniem prawa Unii, stwierdzonych w następstwie wyroku Trybunału, mogą wystąpić trzy stany faktyczne.
Zgodnie z powyższym, jeśli podatnik wystąpi z wnioskiem o zwrot nadpłaty po miesiącu od opublikowania orzeczenia TK/TSUE odsetki od niesłusznie pobranego podatku mu się nie należą lub należą w ograniczonej wysokości. Takie rozwiązanie zostało zakwestionowane przez TSUE.
W odpowiedzi na pytanie prejudycjalne TSUE stwierdził, że odsetki od nadpłaty podatku należą się za cały czas przetrzymywania tej kwoty. Czyli nie zależy od tego, w jakim terminie od publikacji wyroku, podatnik wystąpi z wnioskiem o zwrot nadpłaty podatku.
TSUE argumentuje, że:
Na podstawie powyższego, TSUE ostatecznie rozstrzygnął, że niezgodny z prawem unijnym jest art. 78 § 5 Ordynacji Podatkowej, która ogranicza oprocentowanie nadpłaty należne danemu podatnikowi do trzydziestego dnia po publikacji stosownego orzeczenia, a nawet wyklucza wszelkie oprocentowanie w przypadku, gdy owa nadpłata została poniesiona przez podatnika po upływie tego trzydziestego dnia. Pełną treść wyroku znajdziemy pod tym linkiem.
Wskazany wyrok TSUE oznacza, że szansę na zwrot pieniędzy (należnych odsetek od nadpłat podatku) mają wszelkie podmioty, które otrzymały zwrot nadpłat pobranych z naruszeniem prawa UE — czyli bez odsetek lub z ograniczonym oprocentowaniem zwrotu nadpłaty. Dotyczy to nadpłat z PIT, VAT, CIT itd.
Obecnie skarbówka czeka na wytyczne od Ministerstwa Finansów, jak postąpić z takimi sprawami, ponieważ dotychczas blokowała wypłatę należnych odsetek. A im dłuższy czas oczekiwania — tym wyższe odsetki gromadzą się do zwrotu podatnikom… a pieniądze i tak trzeba będzie zwrócić, fiskus nie uniknie oddania całości odsetek.
Słychać także głosy od ekspertów, że fiskus nie powinien czekać na wytyczne od resortu finansów, ponieważ orzecznictwo UE powinno być stosowane bezpośrednio.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!