Znasz platformę TED, Technology Education Design? To miejsce, gdzie można znaleźć ogromną ilość fantastycznych inspiracji zarówno do rozwijania umiejętności technicznych, komunikacyjnych, artystycznych, jak i biznesowych. Krótki film z wykładem eksperta można zobaczyć podczas oczekiwania na wyjście dziecka ze szkoły, albo posłuchać go w czasie porannej gimnastyki. Taka forma nauki to właśnie mikrolearning.
W natłoku codziennych zadań, prowadzenie firmy i utrzymanie się na rynku wymaga nieustannej nauki i rozwoju. Ale gdzie znaleźć czas na zdobywanie nowych kwalifikacji, kiedy kalendarz pęka w szwach? Rozwiązanie może być bliżej niż myślisz – poznaj mikrolearning, czyli błyskawiczny sposób na przyswajanie wiedzy i umiejętności w krótkich, angażujących dawkach.
Mikrolearning to innowacyjna metoda uczenia się i rozwoju zawodowego polegająca na przyswajaniu wiedzy w małych, łatwo przyswajalnych dawkach. Dzięki niemu pracownicy mogą uczyć się efektywnie, elastycznie i tanio nowych rzeczy na przestrzeni całej kariery.
Mikrolearning można zdefiniować jako uczenie się poprzez krótkie, kilkuminutowe moduły szkoleniowe. Mogą to być na przykład:
Mikrolearning kieruje się kilkoma prostym zasadami:
Co ważne, mikrolearning nie wymaga specjalnych systemów czy kosztownych implementacji. Wystarczą proste narzędzia, z których i tak na co dzień korzystasz, czyli smartfony, laptopy i media społecznościowe.
Na czym jednak dokładnie polegają zalety mikrolearningu w biznesie i dlaczego warto z niego korzystać w Twojej firmie?
Oto siedem powodów, dla których tak wiele firm decyduje się korzystać z tej formy przekazywania wiedzy:
Aby wdrożyć mikrolearning w firmie, musisz najpierw opracować spójną strategię działania. Oto najważniejsze kwestie, o których warto pamiętać:
Źródło: LinkedIn Learning (https://learning.linkedin.com/)
Nie musisz rewolucjonizować całego procesu uczenia się w firmie, aby zaimplementować mikrolearning. Możesz zacząć od małych kroków. Pierwszym będzie przeprowadzenie pilotażu, aby sprawdzić, czy to rozwiązanie w ogóle sprawdzi się w Twojej firmie. W tym celu przygotuj np. serię krótkich filmów związanych z konkretnym zagadnieniem lub kompetencją i zaobserwuj rezultaty.
Wykorzystuj technologie mobilne, aby zintegrować uczenie się z codziennymi zadaniami. Możesz na przykład wprowadzić krótkie moduły szkoleniowe do porannego spotkania zespołu.
Skutecznemu mikrolearningowi sprzyja także łączenie szkoleń formalnych i nieformalnych. Uzupełniaj treści w formie wykładów warsztatami i praktycznymi elementami mikrolearningu.
Warto również wspomóc wdrażanie mikrolearningu w firmie korzystaniem z dedykowanych platform:
Powyższe platformy do mikrolearningu to jednak tylko kilka z wielu dostępnych opcji. Wybierz platformę, która odpowiada Twoim zainteresowaniom i budżetowi.
Źródło: EdApp (https://www.edapp.com/)
Wdrożenie mikrolearningu w sposób strategiczny i spójny z celami biznesowymi firmy może przynieść szereg korzyści. Oto niektóre z nich:
Mikrolearning powinien być przyjemnością. Próbuj różnych kursów, znajdź tematy, które nie tylko przyczynią się do rozwoju Twojej firmy, ale także są przedstawione w sposób, które zarażą Twoich pracowników pasją do odkrywania nowych rzeczy.
Pamiętaj też, że mikrolearning nie musi zastępować tradycyjnych metod szkoleniowych. Doskonale uzupełnia inne metody nauki. Wykorzystuj go do powtórki materiału, przygotowania do zajęć lub jako inspirację do dalszych poszukiwań wiedzy.
Podsumowując, mikrolearning to nowoczesne i niezwykle skuteczne podejście do rozwoju kompetencji w miejscu pracy. Dzięki niemu możesz w prosty i tani sposób podnosić wiedzę i umiejętności pracowników, co z pewnością przełoży się na lepsze efekty biznesowe Twojej firmy.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!