Korzystasz z platformy eBay? Sprawdź, w jaki sposób powinna być rozliczana taka sprzedaż.
Przedsiębiorcy nie ograniczają się w swoich działaniach jedynie do rynków krajowych. Szukają różnych kanałów dystrybucji swoich towarów, aby zdobyć potencjalnych klientów i rozwijać swoją firmę. Jedną z takich możliwości jest właśnie sprzedaż przez platformy handlowe. Zmiana zasad rozliczania VAT e-commerce od 1 lipca 2021 r. cały czas budzi emocje. Często zadajemy sobie pytania, czy obowiązek naliczenia i pobrania podatku VAT leży po stronie sprzedawcy, czy może powinna to zrobić platforma handlowa. W dzisiejszej publikacji będziemy analizowali sprzedaż przez eBay w kontekście rozliczeń OSS.
EBay jest to jedna z platform handlowych, na której sprzedawcy mogą oferować swoje towary. Sprzedaż poprzez eBay przypomina w założeniu transakcje przeprowadzane przez polskie Allegro. Można wystawiać na aukcjach przedmioty i je licytować, ale również można kupić daną rzecz po z góry ustalonej cenie. Wprowadzone zmiany przepisów w całej UE od 1 lipca 2021 r. nie pozostały bez wpływu również na rozliczenia niektórych transakcji przeprowadzanych przez eBay, o czym napiszemy w dalszej części.
Zanim przejdziemy do ustalenia kto jest odpowiedzialny za odprowadzenie podatku VAT od sprzedaży przez eBay krótkie przypomnienie, czym jest procedura OSS. Pamiętajmy, że rozliczenie w OSS dotyczy jedynie transakcji dokonywanych pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem (B2C). Ponadto w ramach tej procedury obsługiwana jest sprzedaż jedynie na terenie UE (WSTO). Procedura OSS pozwala na rejestrację i rozliczanie podatku VAT tylko w jednym kraju, kraju siedziby działalności gospodarczej, pomimo że dotyczy wysyłek do różnych krajów w UE.
Z założenia platforma handlowa wchodzi w obowiązki płatnika VAT w dwóch przypadkach:
W tym miejscu dochodzi do sedna problemu. W takim razie, jak w takim przypadku należy traktować platformę handlową w kontekście rozliczeń w podatku VAT? Właściwie odpowiedź na to pytanie pojawiła się już we wcześniejszym akapicie. Do tej pory zostało ustalone, że:
W kontekście tych informacji można wnioskować, że jeżeli polski przedsiębiorca, który posiada siedzibę działalności gospodarczej na terenie UE będzie dokonywał sprzedaży przez platformę eBay, to będzie odpowiedzialny za naliczenie i zapłatę podatku VAT do różnych krajów UE. W takim przypadku będzie mógł wybrać opcję rejestracji do procedury OSS, aby wszystkie rozliczenia były dokonywane w tzw. “jednym okienku”.
Sprzedaż WSTO przez eBay jest rozliczana w podatku VAT przez polskiego przedsiębiorcę. Sprzedawca powinien podawać dla oferowanych towarów cenę brutto i odrębnie stawkę podatku VAT w celu naliczenia i pobrania prawidłowej kwoty VAT.
Zasada rozliczania z firmą eBay w kontekście VAT e-commerce zależy od przepisów unijnych i krajowych, na podstawie których zostały wprowadzone zmiany od 1 lipca 2021 r. Nie zawsze jednak obowiązujące przepisy odnoszą się do wszystkich sytuacji, z jakimi przedsiębiorcy mogą się zderzyć w bieżącej pracy. Dlatego w miarę możliwości, dopływu nowych informacji i wyjaśnień będziemy informowali na łamach naszych publikacji.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!