Praca tymczasowa polega na świadczeniu pracy na rzecz pracodawcy użytkownika przez okres wskazany w umowie zawartej pomiędzy pracownikiem tymczasowym a agencją pracy tymczasowej, a świadczenie takiej pracy ma charakter sezonowy, okresowy i doraźny.
Co zatem z urlopem wypoczynkowym – czy pracownikowi tymczasowemu przysługują dni wolne od pracy ? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.
Praca tymczasowa to nic innego jak wykonywanie na rzecz danego pracodawcy użytkownika, przez okres nie dłuższy niż wskazany w ustawie, zadań o:
Z kolei agencja pracy tymczasowej:
Pracownikiem tymczasowymjest pracownik zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika. Natomiast pracodawcą użytkownikiem jest pracodawca lub podmiot niebędący pracodawcą w rozumieniu Kodeksu pracy wyznaczający pracownikowi skierowanemu przez agencję pracy tymczasowej zadania i kontrolujący ich wykonanie.
Umowa o pracę tymczasowązawarta między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym powinna określać strony umowy i datę zawarcia umowy oraz wskazywać pracodawcę użytkownika i ustalony okres wykonywania na jego rzecz pracy tymczasowej, a także warunki zatrudnienia pracownika tymczasowego w okresie wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika. Co więcej taka umowa o pracę może również zostać wypowiedziana.
Zgodnie z zasadą wynikającą z Kodeksu pracy pracownik ma prawo do wypoczynku, który zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych. Jednakże warto zapamiętać, że Pracowników tymczasowych nie dotyczą regulacje Kodeksu pracy w zakresie urlopów wypoczynkowych. Przede wszystkim, wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika tymczasowego nie jest uzależniony od ogólnego stażu pracy danej osoby. Poza tym, wymiar urlopu nie jest ustalany w skali rocznej – tylko w skali miesięcznej. Za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji u pracodawcy-użytkownika pracownik tymczasowy nabywa 2 dni urlopu. Jeżeli ten sam pracownik jest zatrudniony w jednej agencji, ale kolejno u kilku pracodawców użytkowników, urlop nabywa u tego pracodawcy-użytkownika, u którego minął mu miesiąc pracy [tak B. Lenart (red.), Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych [w:] B. Lenart (red.), Urlopy wypoczynkowe i inne zwolnienia od pracy. Wyjaśnienia. Porady. Orzecznictwo, Warszawa 2014].
Agencja pracy tymczasowej i pracodawca użytkownik mogą uzgodnić wykorzystanie przez pracownika tymczasowego urlopu wypoczynkowego, w całości lub w części, w okresie wykonywania pracy tymczasowej na rzecz tego pracodawcy użytkownika, ustalając zarazem tryb udzielenia tego urlopu.
Jeżeli okres wykonywania pracy na rzecz danego pracodawcy użytkownika obejmuje 6 miesięcy lub okres dłuższy, pracodawca użytkownik jest obowiązany umożliwić pracownikowi tymczasowemu wykorzystanie w tym okresie urlopu wypoczynkowego, udzielając, w terminie uzgodnionym z tym pracownikiem, czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym przysługującemu temu pracownikowi urlopowi wypoczynkowemu.
Pamiętaj, że urlop wypoczynkowy udzielany jest przez agencję pracy tymczasowej.
Kwestia urlopu wypoczynkowego uregulowana została w przepisie art. 17 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, zgodnie z którym:
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy ustala się:
Okres 3 miesięcy obejmuje łącznie okres kolejnych 90 dni zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umów o pracę z daną agencją pracy tymczasowej udzielającą urlopu wypoczynkowego, dotyczących wykonywania pracy na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika, przypadający w okresie 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc kalendarzowy, w którym pracownikowi tymczasowemu udzielono czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym przysługującemu mu urlopowi wypoczynkowemu. Bieg okresu kolejnych 90 dni zatrudnienia rozpoczyna się w dniu bezpośrednio poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, w którym pracownikowi tymczasowemu udzielono czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym przysługującemu mu urlopowi wypoczynkowemu.
Jeżeli w okresie 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym pracownikowi tymczasowemu udzielono czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym przysługującemu mu urlopowi wypoczynkowemu, pracownik tymczasowy pozostawał w zatrudnieniu wyłącznie na podstawie umowy o pracę lub umów o pracę obejmujących miesiąc kalendarzowy lub jego wielokrotność, okres 3 miesięcy, obejmuje łącznie okres kolejnych 3 miesięcy kalendarzowych.
Jeżeli pracownik tymczasowy przed rozpoczęciem korzystania z udzielonego mu czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym przysługującemu mu urlopowi wypoczynkowemu otrzymał wynagrodzenie za okres krótszy niż okres 3 miesięcy do obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy przyjmuje się wynagrodzenie wypłacone w okresie faktycznie przepracowanym.
Jeśli zastanawiasz się czym się charakteryzuje urlop bezpłatny i kiedy pracownik może z niego korzystać, to przeczytaj ten artykuł
Faktem jest, że w przypadku niewykorzystania urlopu wypoczynkowego lub jego części w okresie wykonywania pracy, agencja wypłaca pracownikowi tymczasowemu ekwiwalent pieniężny.
Przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za jeden dzień urlopu wypoczynkowego przyjmuje się, że dla pracownika tymczasowego zatrudnionego:
Przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za jeden dzień urlopu wypoczynkowego dla pracownika tymczasowego, którego wymiar czasu pracy w okresie zatrudnienia ulegał zmianom mają zastosowanie powyższe zasady.
Dodatkowo ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy ustala się:
Niewątpliwie uprawnieniem każdego pracownika jest urlop wypoczynkowy, co oznacza, że takie uprawnienie również przysługuje pracownikowi tymczasowemu. Pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop w wymiarze 2 dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego lub więcej pracodawców użytkowników. Natomiast urlop nie należy się on za okres, za który pracownik wykorzystał u poprzedniego pracodawcy urlop wypoczynkowy przysługujący na podstawie odrębnych przepisów. Jeśli pracownik tymczasowy nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego, to przysługuje mu ekwiwalent pieniężny wypłacany przez agencję pracy tymczasowej.
Pracowniku, zastanawiasz się czy możesz ubiegać się o zmianę warunków umowy o pracę, którą wykonujesz u swojego pracodawcy ? Jeśli tak, to przeczytaj ten artykuł.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!