Jesteś na urlopie macierzyńskim i zastanawiasz się, czy możesz założyć działalność nierejestrowaną? Jeśli tak, to przeczytaj niniejszy artykuł.
Urlop macierzyński uregulowany jest w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 roku – Kodeks pracy i zgodnie z przepisami tejże ustawy prawo do urlopu macierzyńskiego ma kobieta, która urodziła dziecko w czasie trwania stosunku pracy.
Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
Przed przewidywaną datą porodu pracownica może wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Natomiast po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania wymiaru.
Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy, jeżeli:
W przypadku urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej, to pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część tego urlopu może wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala.
WAŻNE – urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego jest udzielany na wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej składany przez pracownika w terminie 7 dni od dnia przyjęcia dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza albo przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka. Urlop rozpoczyna się w terminie określonym we wniosku pracownika, jednak nie później niż 21 dni od dnia odpowiednio: przyjęcia dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza albo przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.
Warto również zapamiętać, że tydzień urlopu odpowiada siedmiu dniom kalendarzowym przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Natomiast w przypadku, gdy pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu.
W czasie urlopu macierzyńskiego istnieje również ochrona w związku z macierzyństwem. Oznacza to, że w okresie ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego, a także od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu ojcowskiego albo jego części, urlopu rodzicielskiego albo jego części – do dnia zakończenia tego urlopu pracodawca nie może:
Działalność nierejestrowana charakteryzuje się tym, że:
WAŻNE – wszystkich informacji czym dokładnie jest działalność nierejestrowana dowiesz się tutaj.
Mając na uwadze przepisy Prawa przedsiębiorców regulujące działalność nierejestrowaną oraz przepisy Kodeksu pracy regulujące kwestie związaną z urlopem macierzyńskim należy wskazać, że przedmiotowe akty prawne nie zabraniają pracownicy będącej na urlopie macierzyńskim do podjęcia działalności nierejestrowanej.
Analogiczna sytuacja będzie dotyczyła również urlopu rodzicielskiego. Przepisy prawa nie zabraniają pracownikowi będącemu na urlopie rodzicielskim do podjęcia działalności gospodarczej. W ramach przypomnienia, urlop rodzicielski udzielany jest:
Jednakże należy pamiętać, że urlop macierzyński to uprawnienie wynikające ze stosunku pracy, tj. czyli pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę u danego pracodawcy może skorzystać z prawa do urlopu macierzyńskiego, w przypadku zajścia w ciąże i urodzenia dziecka (z takiego urlopu można skorzystać jeszcze przed przewidywaną datą porodu, jednakże w wymiarze nie większym niż 6 tygodni).
Tym samym mając na uwadze, że urlop macierzyński przysługuje pracownicy, która jest związana z umową o pracę, to należy pamiętać, że przed przystąpieniem do podjęcia działalności nierejestrowanej warto zwrócić uwagę na następujące kwestie, tj.:
Skoro przepisy powszechnie obowiązującego prawa nie zabraniają prowadzenia jednocześnie działalności nierejestrowanej i pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą (praca na podstawie umowy o pracę), to również w okresie urlopu macierzyńskiego czy też urlopu rodzicielskiego można podjąć się działalności nierejestrowanej.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!