Chociaż zaawansowany wiek często błędnie utożsamia się z wieloma ograniczeniami, to właśnie coraz więcej seniorów decyduje się na otworzenie swojego biznesu. Jak otworzyć działalność nierejestrowaną na emeryturze, by efektywnie wykorzystać własną wiedzę, doświadczenie i wolny czas? Przedstawiamy najlepsze pomysły na opłacalny biznes dla seniorów.
Mówiąc o początkujących przedsiębiorcach, na myśl najczęściej automatycznie przychodzą młodzi, którzy stawiają dopiero swoje pierwsze kroki w świecie biznesu. Jednak sukces firmy nie jest uzależniony od wieku jego założyciela. Otwieranie działalności na emeryturze staje się więc kuszącą alternatywą również dla dojrzałych osób chcących dalej się rozwijać, odnosząc również realne korzyści materialne.
W ujęciu prawnym należy podkreślić, że ustawa nie zakazuje prowadzenia działalności nierejestrowanej emerytom. Jednocześnie senior, który zdecyduje się właśnie na taką formę, nie posiada tytułu ubezpieczenia, co łączy się z niepodleganiem obowiązkowi ubezpieczeń, tożsamym z brakiem konieczności opłacania składki zdrowotnej oraz na ubezpieczenie społeczne. Decydując się na rozpoczynanie tego rodzaju działalności, przedsiębiorca nie dokonuje rejestracji do ubezpieczeń, nie składa też żadnych deklaracji ZUS.
Seniorzy mają prawo zastosować niezarejestrowaną działalność do każdego rodzaju działalności, wyłączając jedynie jednoosobową działalność gospodarczą, którą charakteryzuje wymóg posiadania określonych zezwoleń, koncesji czy licencji. Równolegle, wraz z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, senior może dorabiać, nie martwiąc się o żadne limity, bez ryzyka zmniejszenia lub zawieszenia wypłacanych mu świadczeń przez ZUS.
Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku osób dodatkowo zarabiających, które są na wcześniejszej emeryturze czy rencie. Przedstawiciele tej grupy zobowiązani są do pilnowania wysokości osiąganych dochodów, ponieważ, zgodnie z ustawą o emerytach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wraz z przekroczeniem określonej kwoty progowej może dojść do zmniejszenia lub zawieszenia świadczeń przysługujących wcześniej z tytułu emerytury lub renty.
Umów się na bezpłatną wideorozmowę z ekspertem, podczas której zarejestrujesz działalność unikając typowych pułapek i błędów.
Prowadzenie działalności nierejestrowanej stanowi jedną z najłatwiejszych form, stwarzając nowe opcje również dla emerytów pragnących rozkręcić własny biznes. Działalność tę może wykonywać osoba fizyczna bez konieczności martwienia się o obowiązki związane z rejestracją. Najważniejszym elementem staje się więc sam pomysł i plan rozwoju działalności, która zdoła podbić serca klientów. Przedstawiamy listę przykładowych biznesów stanowiących atrakcyjną alternatywę dla przedsiębiorczych seniorów.
Wykonywanie różnego rodzaju usług krawieckich to dla wielu starszych osób prawdziwa przyjemność. Doświadczenie w tej dziedzinie można wykorzystać zarówno do tworzenia nowych projektów, jak i udoskonalania i poprawiania istniejących już ubrań. Ograniczeniem tu staje się jedynie własna kreatywność, szczególnie, że wciąż można zaobserwować wzrastające zainteresowanie tego rodzaju usługami, co łączy się z faktem, iż klientom zależy na unikatowej garderobie, dzięki której będą mogli się wyróżnić.
Same projekty można realizować przy wykorzystaniu rozmaitych materiałów i technik, a często niszowe umiejętności, jak na przykład szydełkowanie, pozwalają seniorom stworzyć naprawdę wyjątkowe ubrania, których nie można nabyć nigdzie indziej.
Współcześni konsumenci pragną czuć się wyróżnieni nie tylko ze względu na niepowtarzalne ubrania. Coraz częściej dążą więc do przenoszenia tej wyjątkowości do różnych dziedzin swojego życia. W efekcie popularność zyskują wszelkie wykonywane własnoręcznie, jedyne w swoim rodzaju przedmioty.
Stwarza to nowe pole biznesowe dla seniorów, którzy produkowanie wyrobów handmade traktują jako czystą przyjemność. Meble, biżuteria, dekoracje, dodatki – to wszystko można wykonać w zaciszu własnego domu, dając upust swojej kreatywności i pożytkując wolny czas, którym cieszą się osoby na emeryturze.
Ciekawą opcję na biznes stwarza też majsterkowanie. Zepsute sprzęty, cieknący kran czy potrzeba innego rodzaju prac naprawczych, to szansa na zarobek dla seniorów-majsterkowiczów. W rolę złotej rączki może wcielić się każdy, kto czuje się na siłach, by udzielić tego rodzaju pomocy.
Prowadzenie działalności w tym obszarze wymaga już nieco większego przygotowania. Po pierwsze niezbędna jest tu wiedza na konkretny temat, a także umiejętność przekazywania jej uczniom. Najlepiej sprawdzą się tutaj emerytowani nauczyciele, którzy mają już doświadczenie w pracy z dziećmi. Niemniej jednak nie jest to konieczny do spełnienia warunek.
Niejednokrotnie można się spotkać ze stwierdzeniem, że babcia to najlepsza kucharka. Dlaczego więc nie przenieść takiego potencjału również do świata biznesu? Przejście na emeryturę dla wielu dojrzałych osób stanowi czas kulinarnych eksperymentów. Nowe przepisy, nieszablonowe wypieki czy pracochłonne dania – stają się prawdziwą rozrywką seniorów, szczególnie gdy mogą oni w ten sposób sprawić przyjemność najbliższym.
A może emerytura to dobry czas, żeby podzielić się smakołykami również z innymi, otwierając lokal gastronomiczny lub tworząc usługi cateringowe?
Pojawiający się na emeryturze czas wolny dla niektórych może bywać też przytłaczający, szczególnie gdy seniorzy mieszkają z dala od rodziny. Alternatywą staje się zajęcie opieką nad dziećmi, co, oprócz poczucia zaangażowania, będzie w stanie przynieść emerytom również korzyści finansowe. To dobry biznes dla osób, które uwielbiają spędzać czas z najmłodszymi. Również ze strony rodziców, to właśnie wyróżniający się bogatym doświadczeniem emeryci, stanowią najbardziej pożądaną grupę opiekunów dla dzieci.
Ogrodnictwo to pasja wielu seniorów, dlatego też warto rozważyć przemienienie tego hobby w biznes, który stworzy korzystne warunki do połączenia przyjemnego z pożytecznym. Wiele żyjących w pośpiechu osób, chociaż pragnie pięknego ogrodu, nie ma wystarczająco dużo czasu na jego pielęgnację. Idealnym rozwiązaniem staje się zwrócenie o pomoc do doświadczonych w tym obszarze osób. A kto lepiej zatroszczy się o ogród niż pasjonaci zieleni na emeryturze?
Jest to ciekawa opcja dla emerytów, którzy mogą się pochwalić bogatym doświadczeniem zarówno zawodowym, jak i tym życiowym. Współcześnie pomocne porady dla młodszych pokoleń stanowią podstawę potencjalnego biznesu seniora. Bogaty wachlarz wiedzy oraz umiejętność kształtowania trafnych wskazówek umożliwiają rozpoczęcie własnej działalności doradczej.
Kreatywne wykorzystywanie zdolności manualnych staje się prawdziwą rozrywką dla osób zaliczanych do grona emerytów. Takie umiejętności można wykorzystać również w kontekście prowadzenia biznesu. Wszelkie wyjątkowe wydarzenia zasługują na ich celebrację, dlatego też klienci poszukują niepowtarzalnych form prezentów, które na zawsze zapiszą się w pamięci jako niezwykle, ponadczasowe podarunki.
Cieszący się wolnym czasem emeryci mogą więc go spożytkować, tworząc rozmaite kartki, kosze, prezenty okolicznościowe, które swoją niepowtarzalnością i precyzyjnym własnoręcznym wykonaniem z pewnością zdołają przyciągnąć licznych klientów.
Podobnie jak w przypadku udzielania korepetycji, ten rodzaj działalności wymaga od seniora określonych predyspozycji. Nie chodzi tu wyłącznie o oczywisty wymóg umiejętności gry na danym instrumencie, ale także konieczność wykazywania właściwego podejścia do ucznia i sposobu przekazywania mu wiedzy.
Założenie działalności nierejestrowanej na emeryturze niesie za sobą wiele korzyści, pozwalając seniorom na produktywne wykorzystanie wolnego czasu, umożliwiając, często odsuwane w młodości, spełnianie własnych marzeń.
Emerytura to dobry czas na rozkręcanie biznesu również ze względu na zapewnioną w tym okresie względną stabilizację finansową. Nawet w momencie podjęcia decyzji o rozpoczęciu własnej działalności, której całkowitego powodzenia nie można zagwarantować od początku, seniorowi pozostaje komfort otrzymywania stałego, comiesięcznego dochodu pasywnego, jaki stanowi przysługująca mu emerytura.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Czy mogę sprzedawać swoje rzeczy ubrania biżuterię i wiele innych bez rejestracji Czy muszę się rozliczać z fiskusem jak to zacząć proszę o informację
Dzień dobry. Czy będąc na emeryturze mogę prowadzić nierejetrowaną działalność jednoosobową na taxi ?
Prowadziłem JDG i po przejściu na emeryturę zamknołem działalność. Czy mogę pewne zadania realizować jako działalność nierejestrowana? Czy państwo nakłada 5 letni okres niedziałalności , absurdalnej z punktu widzenia emeryta który po 70tce już będzie miał dość działalność.