Zastanawiasz się kiedy druk jest traktowany jako towar a kiedy jako usługa? W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie.
Jak się okazuje na gruncie podatku VAT nie zawsze, jest prosto ustalić, czy mamy do czynienia z dostawą towarów, czy ze świadczeniem usługi. Można zadać sobie pytanie, a jakie to tak naprawdę ma znaczenie? Jak się okazuje ma, ponieważ przepisy mogą odmienne interpretować zasady rozliczania na gruncie VAT. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, kiedy druk jest traktowany jako usługa, a kiedy jako towar.
Jak zajrzymy sobie do ustawy o podatku VAT, to można w niej znaleźć pewne definicje zarówno w słowniczku pojęć, jak i w przepisach. Nas będzie interesowało zdefiniowanie dostawy towarów i świadczenia usług.
Pod pojęciem towaru rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii |
Dostawa towarów
Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Jako dostawa towarów na gruncie VAT jest również traktowane:
|
Przez dostawę towarów rozumie się również nieodpłatne przekazanie towarów przez przedsiębiorcę w szczególności na:
o ile przedsiębiorcy przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego |
Świadczenie usług
Przez świadczenie usług na terytorium kraju rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:
|
Wiemy już jak w ustawie o VAT została zdefiniowana dostawa towarów, a jak świadczenie usług, jednak bardzo często definicje nie są wystarczające do prawidłowej kwalifikacji wykonywanych czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Tak też się dzieje w przypadku druku, który raz może być towarem, a raz usługą. Spróbujemy wyjaśnić jak należy to rozumieć.
Zanim przejdziemy do sedna tematu, zastanowimy się jeszcze krótko, jak zdefiniować pojęcie druku, które najczęściej kojarzy się ze świadczeniem usług poligraficznych.
Pod pojęciem produktów poligraficznych kryją się w szczególności:
|
Na powstanie produktu gotowego w formie druku składa się szereg czynności, które muszą zostać wykonane przed dokonaniem finalnego wydruku. W fazie przygotowawczej powstaje projekt, który musi zostać przyjęty, żeby można było zrealizować zamówienie. Wbrew pozorom składa się na to szereg czynności, z których nabywca często nie zdaje sobie sprawy, jednak my nie będziemy wnikać w szczegóły |
Finalnie dochodzi do wydruku, który ma postać przykładowo: książki, gazety, czasopisma, broszury, ulotki, zaproszenia, fotografii, obrazka, opakowania |
Można się zastanawiać, po co ta cała dyskusja na temat ustalania czy mamy do czynienia z dostawą towaru, czy ze świadczeniem usługi. Otóż jak się okazuje na gruncie ustawy o podatku VAT będzie to miało zasadnicze znaczenie z uwagi na możliwość zastosowania różnych stawek VAT.
Z ustawy o podatku VAT wynika, że jeśli uznamy druk jako towar, to będzie można zastosować obniżoną stawkę podatku VAT w wysokości 5% |
Z kolei potraktowanie druku jako usługi obliguje przedsiębiorcę do naliczenia podstawowej stawki VAT 23% |
Zobaczmy jakie podejście mają organy podatkowe w kontekście omawianej tematyki. W jednej z interpretacji podatkowych nr 0114-KDIP1-3.4012.101.2018.2.JF z dnia 25.04.2018 r. przedsiębiorca zadał pytanie, czy może stosować obniżoną stawkę VAT dla drukowania map, książek, czasopism i gazet. W przedmiotowej sprawie firma świadczy usługi poligraficzne na zlecenie klientów zewnętrznych polegające na drukowaniu ulotek, akcydensów, gazet, czasopism, a także map i książek. Dotychczas przedsiębiorca uznawał, że świadczy usługi i stosowała stawkę podatku podstawową w wysokości 23%. Spółka podjęła jednak wątpliwość czy postępuje słusznie i zadała pytanie czy może stosować stawkę obniżoną 8% lub 5%. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) przyznał rację przedsiębiorcy co do prawa stosowania stawek obniżonych w stanie prawnym przedstawionym w interpretacji. Kluczowe będzie przypisanie stosownych kodów PKWiU do świadczonych czynności. W innej interpretacji nr 0112-KDSL2-2.440.405.2021.4.IP z dnia 21.04.2022 r. wpłynął wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS) dla czynności polegającej na przygotowaniu czasopisma ogólnopolskiego i przekazaniu go zleceniodawcy w formie plików pdf i plików otwartych. Chodziło o ustalenie, czy mamy do czynienia z dostawą towarów, czy ze świadczeniem usług. W ocenie Dyrektora KIS w tym stanie faktycznym mamy do czynienia ze świadczeniem usługi polegającej na przygotowaniu czasopisma ogólnopolskiego i przekazaniu go klientowi w formie plików pdf i plików otwartych. W tym zapytaniu opisane zostały czynności wstępne, poprzedzające wydanie i dostawę czasopisma w formie papierowej. Jak czytamy w uzasadnieniu przedsiębiorca nie wydaje czasopisma w żadnej formie, ani elektronicznej, ani papierowej, wykonuje tylko autorski projekt czasopisma, czyli jest to usługa. Ostatecznie to klient/zleceniodawca ma tytuł prawny do czasopisma. Sam fakt, że opisana usługa jest wykonywana na komputerze, a jej efekty są przesyłane elektronicznie, nie wpływa na postrzeganie opisanej usługi jako „dostarczanie drogą elektroniczną publikacji”.
Jak się okazuje odpowiedź na pytanie kiedy druk będzie traktowany jako dostawa towaru, a kiedy jako usługa nie jest wcale taka prosta i oczywista. W publikacji opisaliśmy jak zdefiniowana jest dostawa towarów, a jak świadczenie usługi, co jednak nie oznacza, że rozwiązuje to wszystkie problemy przedsiębiorców. Na tym gruncie szczególnie kłopotliwe będzie rozstrzygnięcie, pod jaki kod CN czy PKWiU można zakwalifikować daną czynność. Chodzi przede wszystkim o prawidłowe zakwalifikowanie, żeby można było skorzystać z obniżonej stawki podatku VAT należnego od sprzedaży. Przedsiębiorcy, którzy świadczą lub chcą świadczyć usługi poligraficzne powinni zwrócić uwagę na zagrożenia związane z nieprawidłową kwalifikacją. Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią podlinkowanych publikacji. Jednocześnie warto podkreślić, że przedsiębiorca powinien każdorazowo ocenić i ustalić, czy w przypadku czynności wykonywanych na druku będzie mógł skorzystać z obniżonej stawki VAT. Jeśli nie jest to jednoznaczne warto wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.
Stan prawny na dzień: 09.05.2024 r.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!