Zastanawiasz się komu przysługuje zasiłek opiekuńczy dla opiekuna tymczasowego z Ukrainy? W dzisiejszym artykule napiszemy na ten temat.
Zgodnie z przepisami, w pewnych okolicznościach, o których jest mowa w przepisach, pracownikowi przysługuje prawo do wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu nieobecności w pracy. W dzisiejszej publikacji opiszemy temat zasiłku opiekuńczego dla opiekuna tymczasowego z Ukrainy.
Zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego wynikają z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (ustawa zasiłkowa). Z tej ustawy wynika wprost, kto i na jakich zasadach może się ubiegać o zasiłek opiekuńczy (art. 32). Będzie on przysługiwał z racji konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
Zasiłek opiekuńczy przysługuje na okres 14 dni, 30 dni lub 60 dni w roku kalendarzowym w zależności od tego nad kim jest sprawowana opieka.
Uwaga!
Podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego wynosi 80%. Szczegółowe zasady ustalania podstawy zasiłku opiekuńczego wynikają z ustawy
Z uwagi na konflikt zbrojny na Ukrainie do Polski przybyło bardzo dużo uchodźców, a ich sytuacja osobista jest mniej lub bardziej złożona. Jednym z pytań, które sobie zadają przebywające na naszym terenie osoby z Ukrainy jest kto może zostać opiekunem tymczasowym i kiedy będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy dla opiekuna tymczasowego z Ukrainy.
Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości zostały zamieszczone informacje dotyczące opiekuna tymczasowego. Wiedza dostępna jest zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. W ulotce informacyjnej można znaleźć szereg przydatnych informacji, ale również załączone zostały formularze dotyczące opiekuna tymczasowego.
Kiedy można ustanowić opiekuna tymczasowego?
Opiekun tymczasowy może być ustanowiony dla małoletniego obywatela Ukrainy, który przybył do Polski w związku z działaniami wojennymi i posiada Kartę Polaka |
Kto może zostać kandydatem na opiekuna tymczasowego?
Opiekunem tymczasowym może zostać osoba pełnoletnia, która jest:
Jeśli nie ma możliwości ustalenia opiekuna na zasadach opisanych powyżej, to na wniosek sądu w ciągu 48 godzin, kandydata na opiekuna wskazuje jednostka organizacyjna pomocy społecznej |
Wniosek do sądu o ustanowienie opiekuna tymczasowego może złożyć:
|
Jeśli dana osoba uzyska status opiekuna tymczasowego przy załatwianiu spraw urzędowych będzie się posługiwała odpisem postanowienia sądu o ustanowieniu go opiekunem tymczasowym |
Opiekun tymczasowy jest upoważniony do reprezentowania małoletniego oraz sprawowania opieki nad jego osobą i majątkiem. Sąd w postanowieniu może określić inny zakres praw i obowiązków opiekuna tymczasowego |
Z kolei informacje na temat zasad ubiegania się o zasiłek opiekuńczy dla opiekuna tymczasowego dziecka z Ukrainy są dostępne na oficjalnych stronach ZUS. Z zawartych tam informacji wynika, że prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje na takich samych zasadach, jak w przypadkach wypłaty zasiłku dla obywatela Polski. Podstawą wypłaty zasiłku jest ustawa zasiłkowa. Zasiłek opiekuńczy z powodu osobistej opieki nad dzieckiem przysługuje opiekunowi tymczasowemu jeśli:
Okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może być dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym, przy czym:
Uwaga!
Zasiłek opiekuńczy przysługuje bez okresu wyczekiwania, od pierwszego dnia, od którego osoba uprawniona podlega pod ubezpieczenie chorobowe
W niektórych przypadkach opiekun tymczasowy nie będzie miał prawa do zasiłku opiekuńczego, a chodzi tutaj o okres:
Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany na wniosek zainteresowanego. Jeśli opiekun jest zatrudniony, to wniosek w jego imieniu może złożyć płatnik składek. Natomiast w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą wniosek należy złożyć osobiście. Poniżej wymienione zostały rodzaje formularzy i wniosków, które muszą zostać złożone w celu uzyskania zasiłku opiekuńczego.
Wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego składa się na formularzu ZAS-58. Na stronie ZUS dostępna jest szczegółowa instrukcja, w jaki sposób złożyć taki wniosek elektronicznie |
Jeśli wniosek będzie składany w formie papierowej, to będzie to formularz ZOT |
Ważne!
Dopiero złożenie wniosku ZAS-58 lub ZOT uruchamia procedurę ustalania prawa do zasiłku opiekuńczego |
---|
Wraz z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy należy złożyć:
|
Dodatkowo niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku:
|
Z uwagi na konflikt zbrojny na Ukrainie wprowadzonych zostało wiele przepisów, które pozwalają uchodźcom korzystać z uprawnień z zakresu opieki zdrowotnej, ale również z przepisów ustawy zasiłkowej. W dzisiejszej publikacji opisaliśmy, o czym musi pamiętać opiekun tymczasowy, jeśli chce otrzymać zasiłek opiekuńczy na dziecko. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronach rządowych, jak i na stronach ZUS. Wnioski i zaświadczenia można złożyć zarówno elektronicznie przez PUE ZUS, jak i papierowo. Dopóki do ZUS nie wpłynie komplet dokumentów opiekun tymczasowy nie otrzyma wypłaty zasiłku opiekuńczego, dlatego warto zawsze na takich wnioskach podawać dane kontaktowe, takie jak np. adres e-mail czy numer telefonu, co na pewno przyspieszy wypłatę zasiłku.
Stan prawny na dzień: 05.06.2024 r.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!