Zastanawiasz się, w których krajach są korzystne rozwiązania podatkowe? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat rajów podatkowych.
Chyba niewiele osób uważa, że system podatkowy w Polsce jest przyjazny do prowadzenia działalności gospodarczej, z pewnością nie tylko w naszym kraju system podatkowy jest tak złożony. Między innymi z tego powodu nie brakuje odważnych i chętnych, którzy prowadzą interesy z krajami określanym, jako raje podatkowe. W dzisiejszej publikacji napiszemy, gdzie są korzystne rozwiązania podatkowe.
Oczywiście nie znajdziemy formalno-prawnej definicji raju podatkowego. Każdy z nas na pewno spotkał się z tym pojęciem w praktyce, najczęściej kojarzy się z czymś negatywnym i nie do końca bezpiecznym. Jednak nie zawsze prowadzenie interesów z rajami podatkowymi od razu oznacza, że ktoś jest oszustem. Można mówić o optymalizacji podatkowej, kto z nas nie chciałby płacić mniejszych podatków. Wiele osób i firm prowadzi interesy z krajami stosującymi szkodliwą konkurencję podatkową, bo tak w przepisach określane są raje podatkowe. Międzynarodowe organizacje, takie jak chociażby OECD – Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju stoi na straży wzmacniania międzynarodowego systemu podatkowe. To co wyróżnia raje podatkowe i czego obawiają się inne kraje, to między innymi:
Wiele osób i firm zastanawia się nad przeniesieniem swoich firm i majątków do innego kraju, ale nie jest to proces łatwy do przeprowadzenia, dlatego też wielu zwyczajnie się poddaje. Jeśli nawet ktoś zdecyduje się na zmianę rezydencji podatkowej, to i tak może to być bardzo utrudnione, często kosztowne i długotrwałe. W dostępnych publikacjach na ten temat podkreśla się, że bez pomocy prawnika nie powinno się podejmować tak poważnych kroków i decyzji. Polskie przepisy podatkowe na wiele sposobów zabezpieczają się przed wypływem majątków z Polski.
Na oficjalnej stronie Parlamentu Europejskiego w słowniku pojęć znajdziemy kilka informacji na temat rajów podatkowych i ich postrzegania przez pryzmat UE. Możemy tam przeczytać m.in., że raje podatkowe to państwa lub terytoria, na których zagraniczne przedsiębiorstwa i osoby fizyczne są traktowane wyjątkowo łagodnie z punktu widzenia prawa podatkowego. Rejestracja w raju podatkowym powoduje często znaczące obniżenie zobowiązań podatkowych. Poza tym raje podatkowe gwarantują tajemnicę bankową swoim „klientom”. Parlament Europejski stworzył unijną “czarną listę” rajów podatkowych lub jurysdykcji podatkowych niechętnych współpracy. Głównym celem prowadzonej polityki przez UE jest dążenie do tego, żeby nie dochodziło do przesuwania zysków dla celów podatkowych do kraju, w którym stosuje się niskie stawki podatkowe.
Minister Finansów wydał Rozporządzenie w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W tym akcie zostały wymienione te kraje, z którymi współpraca może być określana, jako wyższe ryzyko podatkowe. Dodatkowo Minister Finansów w Obwieszczeniu podaje dodatkowo listy krajów i terytoriów wskazanych w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, które nie zostały ujęte w wykazie krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Na tym wykazie znajdują się:
W polskich przepisach znajdziemy szereg przepisów, na które przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę. Decyzja o zmianie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, czy założeniu spółki na terenach objętych szczególnym nadzorem, to temat, który należy skrupulatnie przeanalizować i zasięgnąć opinii osób, które specjalizują się w tego typu operacjach. Zobaczmy jeszcze, jakie przepisy w ustawie o podatku dochodowym mogą nas interesować.
Jeśli przedsiębiorca podlega pod nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce zapłaci 19% zryczałtowany podatek dochodowy od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej (art. 30f ustawy PIT) uzyskanych w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową |
Pod pojęciem zagranicznej jednostki kontrolowanej kryje się:
o ile nie posiada siedziby, zarządu ani rejestracji na terytorium Polski. Posiada, bezpośrednio lub pośrednio, udział w kapitale, prawo głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub prawo do uczestnictwa w zysku |
Do dochodów uzyskanych w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkowych nie ma zastosowania ulga abolicyjna (art.27g ust. 3 ustawy PIT) |
Należy jeszcze pamiętać, że do transakcji dokonywanych m.in. z rajami podatkowymi stosuje się przepisy o cenach transferowych |
Tematów rajów podatkowych jest bardzo złożony i wielowątkowy. Każdy, kto zdecyduje się na przenoszenie swoich dochodów do rajów podatkowych ze względu na bardziej atrakcyjne i przyjazne podatki, musi brać pod uwagę, że czyha na niego wiele pułapek prawnych, których najczęściej sam nie rozwikła. W dzisiejszej publikacji wskazaliśmy przepisy, z których wynika, o jakie kraje i terytoria chodzi, które znajdują się na celowniku nie tylko polskiego fiskusa. Nie tylko UE, ale również wiele innych krajów na całym świecie szuka skutecznych przepisów, które ograniczają wypływ środków z budżetów poszczególnych krajów. Jak się jednak okazuje w praktyce, nie jest to wcale takie proste zadanie.
Stan prawny na dzień: 14.06.2024 r.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!