Umowy o dzieło pod lupą ZUS - omówione zagadnienia:

Pokaż więcej ↓

Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

ZUS podsumowuje trzy lata związane z obowiązkiem zgłaszania umów o dzieło na ZUS-RUD. Wyniki przedstawił w raporcie „Rejestr umów o dzieło. Analiza danych z formularzy RUD przekazanych w latach 2021-2023”, z którego dane przedstawimy w tym artykule.

Co to jest ZUS RUD i kto musi składać

Formularz ZUS RUD służy do zgłaszania umów o dzieło. Zgłoszenia takiego powinny dokonać osoby zlecające/zamawiające wykonanie dzieła, czyli np. płatnicy lub osoby fizyczne. Zgłoszenie ZUS RUD stanowi jedynie obowiązek informacyjny.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: ZUS RUD – zgłoszenie umowy o dzieło.

Raport ZUS: Rejestr umów o dzieło. Analiza danych z formularzy RUD

Poniższe dane pochodzą z raportu „Rejestr umów o dzieło. Analiza danych z formularzy RUD przekazanych w latach 2021–2023”, a wykresy zostały opracowane przez Zespół Analityki i Inżynierii Danych ZUS-u.

Raport sporządzony przez ZUS stanowi analizę zgłoszonych umów o dzieło za pośrednictwem ZUS RUD w latach 2021-2023. Znajdziemy w nim informacje na temat m.in.:

  • liczby złożonych formularzy ZUS RUD,
  • liczby zgłoszonych umów o dzieło w formularzach,
  • liczby podmiotów składających formularz,
  • liczby osób wykonujących umowy o dzieło, zgłoszonych na formularzach,
  • rodzaju działalności zgłaszających ZUS RUD,
  • czasu zgłoszonych umów o dzieło,
  • cudzoziemców wykazanych na formularzach RUD.

Liczba zgłoszonych formularzy

W latach 2021-2023 liczba złożonych formularzy ZUS RUD wyniosła łącznie 3,52 mln.

Co roku następował wzrost liczby składanych formularzy, przy tym w każdym roku liczba złożonych formularzy przekroczyła 1 mln.

W 2023 roku odnotowano wzrost składanych zgłoszeń o 4,33% w porównaniu do poprzedniego roku, a w 2022 roku wzrost wyniósł 2,74% w porównaniu do 2021 roku.

Liczba złożonych formularzy ZUS RUD (w tys.)


W 2023 roku, podobnie jak w latach 2021 i 2022, najwięcej formularzy RUD zostało złożonych za pośrednictwem PUE ZUS (w formie elektronicznej).

Liczba zgłoszonych umów o dzieło

W latach 2021-2023 liczba wykazanych umów o dzieło na formularzach ZUS RUD to 5,03 mln.

Wraz z kolejnymi latami następował spadek wykazywanych umów o dzieło.

W 2023 roku odnotowano spadek o 4,80% w stosunku do poprzedniego roku, a w 2022 roku o 1,10% w porównaniu z 2021 rokiem.

Liczba wykazanych umów o dzieło w formularzach RUD (w tys.)


Wykonawcy umów

W latach 2021-2023 zgłoszono 655,9 tys. osób na umowie o dzieło, czyli wykonawców umów.

Wraz z upływem kolejnych lat następował przyrost zgłaszanych wykonawców.

W 2023 roku odnotowano wzrost o 1,13% w stosunku do poprzedniego roku, a w 2022 roku o 1,73% w porównaniu z rokiem 2021.

Liczba unikalnych wykonawców zgłoszonych w ZUS RUD (w tys.)


Płeć oraz wiek wykonawców

W każdym roku w latach 2021-2023 więcej umów o dzieło było zawieranych przez mężczyzn.

Płeć oraz wiek wykonawców umów o dzieło


Największa grupa wykonawców umów o dzieło w każdym roku to osoby w wieku 30–39 lat. W 2021 roku było ich 80,9 tys., w 2022 roku – 83,1 tys., a w 2023 roku – 84,1 tys.

Liczba wykonawców w podziale na ich wiek (w tys.)


Liczba podmiotów zgłaszających umowy o dzieło

W latach 2021-2023 zgłoszenia umów o dzieło dokonało 135,5 tys. podmiotów.

W 2023 roku w porównaniu do roku poprzedniego odnotowano wzrost liczby podmiotów składających ZUS RUD o 1,36%, zaś w 2022 roku w porównaniu do roku poprzedniego wzrost wyniósł 1,32%.

Liczba unikalnych podmiotów składających formularz RUD


Która branża zgłasza najwięcej umów

Największa liczba wykonujących umowy o dzieło była wykazana przed podmioty, które prowadziły działalność w zakresie informacji i komunikacji oraz z dziedziny naukowej i technicznej.

Wykonawcy umów o dzieło wg PKD zgłaszającego


Czas trwania umowy o dzieło

Okres, na jaki najczęściej zgłaszano umowy to 1-9 dni. W 2023 roku w porównaniu do roku poprzedniego odnotowano jednak spadek liczby zawieranych umów na ten okres o 8,71%.

Natomiast widoczny jest wzrost liczby zawieranych umów na co najmniej 30 dni – o 4,47% w porównaniu do roku poprzedniego.

Okres zgłaszanych umów o dzieło


Umowy o dzieło z cudzoziemcami

Liczba cudzoziemców wykazanych na formularzach RUD w latach 2021–2023 wyniosła 44,3 tys., co stanowi 6,75% wszystkich wykonujących umowy o dzieło.

W latach 2021–2023 największy odsetek umów o dzieło zawieranych z cudzoziemcami stanowili obywatele Ukrainy. Ich liczba w roku 2022 w porównaniu do roku poprzedniego wzrosła prawie dwukrotnie, co jest związane z wybuchem konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Należy jednak podkreślić, że procentowy udział obywateli tego kraju w całkowitej liczbie cudzoziemców wykazywanych w formularzach RUD zmalał w 2023 roku (z 40,84% do 39,56%) w związku z wysokim wzrostem liczby wykazywanych obywateli Białorusi wykonujących umowy o dzieło – z 2,8 tys. w 2022 roku do 4,9 tys. w 2023 roku.

Liczba cudzoziemców wykazanych na formularzach RUD


Wnioski z raportu wyciągnięte przez ZUS

Cały raport ZUS podsumowuje:

„Funkcjonowanie rejestru umów o dzieło w latach 2021–2023 daje podstawy do przeprowadzenia pierwszych analiz porównawczych w zakresie dynamiki liczby dokonywanych zgłoszeń, zawieranych umów, czy też zmian w strukturze dotyczącej okresu wykonywania umów i wieku wykonawców umów o dzieło. Przeprowadzone analizy w ramach opracowania danych z formularzy RUD zawartych w ciągu ostatnich trzech lat pozwoliły na wyciągnięcie m.in. następujących wniosków:
  • liczba składanych formularzy RUD co roku wykazuje tendencję wzrostową, jednak liczba wykazywanych umów o dzieło spada;
  • w 2023 r. spadek wykazywanych umów o dzieło wyniósł 4,80% w stosunku do roku poprzedniego;
  • co roku odnotowuje się tendencję wzrostową w sposobie składania formularzy RUD za pośrednictwem platformy PUE, co świadczy o znacznym stopniu elektronizacji kontaktów płatników składek z ZUS;
  • w latach 2021–2023 umowy o dzieło zgłaszane były najczęściej przez płatników składek prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną;
  • struktura wiekowa wskazuje, że największą grupę osób wykonujących umowy o dzieło stanowią osoby w wieku 30–39 lat;
  • analiza danych ze względu na płeć wykonawców umów o dzieło wykazuje stałą oscylującą na poziomie ok. 5% różnicę na korzyść mężczyzn;
  • liczba zawieranych umów o dzieło na okres 1–9 dni wykazała w latach 2021–2023 tendencję spadkową, przy jednoczesnym wzroście umów zawieranych na okres powyżej 30 dni;
  • brak gwałtownych zmian i różnic na przestrzeni trzech badanych lat w liczbie wykonujących umowy o dzieło oraz płatników składek zgłaszających te umowy w poszczególnych województwach;
  • na przestrzeni lat 2021–2023 w przypadku umów o dzieło zawieranych z cudzoziemcami największy odsetek stanowili obywatele Ukrainy, których liczba w roku 2022 w porównaniu do roku poprzedniego wzrosła prawie dwukrotnie, co może być związane z wybuchem konfliktu zbrojnego w Ukrainie”.

Czy będzie ZUS od każdej umowy?

Od kilku lat do przestrzeni publicznej powraca temat ozusowania każdej umowy zlecenie i o dzieło.

O planach oskładkowania umów cywilnoprawnych, napisaliśmy tutaj:

Pojawiają się teorie, że obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS-u, który wprowadzono 3 lata temu (w 2021 roku), jest wstępem do oskładkowania tzw. umów śmieciowych – na początku ZUS chce poznać liczbę zawieranych umów o dzieło i ich skalę, aby następnie móc je oskładkować.

Na podstawie obecnych wypowiedzi Resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej można wnioskować, że ten krok jest coraz bliżej.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim wieloletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Mobilnie czy
stacjonarnie?

Korzystaj jak chcesz!

Zleć księgowość

Pobierz darmową aplikację mobilną

Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003