Zastanawiasz się, na jakich formularzach rozlicza się wewnątrzwspólnotowe nabycie paliw silnikowych? W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie.
Firmy z sektora paliwowego mają sporo dodatkowych obowiązków związanych z dokonywanymi transakcjami w ramach działalności gospodarczej. Jak wiadomo paliwa zawsze były rozliczane w sposób szczególny, są ponadto jednym z podstawowych towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym. W dzisiejszej publikacji omówmy wzory formularzy VAT-14 i VAT-14A stosowane w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw.
W świetle ustawy o podatku VAT paliwo jest traktowane jak towar. W ustawie wymienione zostały kategorie paliw, które o ile są nabywane wewnątrzwspólnotowo muszą być rozliczane na odmiennych zasadach niż pozostałe towary.
Paliwa wymienione w ustawie o podatku VAT:
|
W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o których mowa powyżej, przedsiębiorca jest obowiązany, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania kwot podatku VAT na rachunek urzędu skarbowego właściwego w zakresie wpłat podatku akcyzowego w terminie:
|
Jeżeli termin płatności podatku opisany powyżej przypada na dzień wcześniejszy niż dzień wystawienia faktury dokumentującej dokonanie dostawy towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, termin ten upływa w dniu następującym po dniu wystawienia tej faktury, nie później jednak niż 16 dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia |
Zasady rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw znacznie odbiegają od zasad ogólnych stosowanych w rozliczaniu innych transakcji WNT. Jedna z firm zwróciła się za pośrednictwem sądu NSA do rozstrzygnięcia zgodności przepisów krajowych z przepisami unijnymi – sprawa C‑855/19 z dnia 18 marca 2021 r., wyrok TSUE zapadł 9 września 2021 r. Z treści rozstrzygnięcia wynika, że przepisy krajowe stosowane do rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw są w sprzeczności z przepisami unijnymi. W ślad za tym rozstrzygnięciem zaczęły wpływać zapytania o termin rozliczania podatku VAT w przypadku takich transakcji. W jednej z interpretacji podatkowych z dnia 22.06.2022 r. nr 0114-KDIP1-2.4012.202.2022.1.RD przedsiębiorca stanął na stanowisku, że w oparciu o wydany wyrok TSUE nie ma obowiązku dokonywania zapłaty podatku VAT w terminie 5 dni od wprowadzenia paliw lub z chwilą przemieszczenia. W ocenie przedsiębiorcy, jak czytamy w interpretacji, samo wydanie orzeczenia TSUE nie zmienia ani nie uchyla obowiązujących przepisów krajowych. Natomiast przedsiębiorca, do czasu zmiany odpowiednich przepisów prawa krajowego, ma możliwość dokonania wyboru: może zastosować obowiązujące normy prawa krajowego lub bezpośrednio zastosować przepisy dyrektywy VAT z uwzględnieniem wykładni wskazanej w danym orzeczeniu TSUE. Jednocześnie w przypadku zastosowania przez przedsiębiorcę bezpośrednio przepisów dyrektywy VAT z uwzględnieniem wykładni wskazanej przez TSUE, organy podatkowe są zobowiązane respektować rozstrzygnięcie TSUE. Jednak Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W uzasadnieniu napisał, że w ślad za wyrokiem TSUE został wprowadzony przepis do ustawy VAT (art. 103 ust. 5ac), w którym jest mowa, że jeżeli termin płatności podatku określony zgodnie z ustawą przypada na dzień wcześniejszy niż dzień wystawienia faktury, termin zapłaty podatku upływa w dniu następującym po dniu wystawienia tej faktury, nie później jednak niż 16 dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy paliw. W konsekwencji zapłata nie może być dokonana w terminie do 25 dnia miesiąca, tylko najpóźniej do 16 dnia miesiąca. Po szczegóły odsyłamy do interpretacji. W jeszcze innym przypadku zapadło rozstrzygnięcie sądu NSA w sprawie wypłaty oprocentowania od dokonywanych przedwcześnie wpłat związanych z opłatą paliwową. Mowa jest o tym w wyroku NSA sygn. akt I FSK 1995/23 z dnia 18 stycznia 2024 r. W tym przypadku Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie nie chciał się zgodzić na wypłatę oprocentowania, jednak NSA nie podzieliło podniesionych przez niego zarzutów i przyznało rację przedsiębiorcy. Jak widać termin płatności opłaty paliwowej wzbudza niemałe emocje wśród zainteresowanych firm.
Bez względu na obowiązujące terminy zapłaty podatku VAT od nabycia wewnątrzwspólnotowego paliwa każdy przedsiębiorca ma obowiązek złożenia deklaracji VAT-14 o należnych kwotach podatku VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych.
Wraz z deklaracją VAT-14 przedsiębiorca przedkłada również załącznik VAT-14/A – Rozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych:
Części B załącznika należy wypełnić chronologicznie według dat transakcji:
Zgodnie z wyjaśnieniami, które znajdują się na końcu deklaracji VAT-14 w poszczególnych kolumnach VAT-14/A należy podać następujące informacje:
Deklarację VAT-14, VAT-14/A składa się przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Na tej stronie przedsiębiorca zostanie poprowadzony krok po kroku przy wypełnianiu i składaniu deklaracji
W dzisiejszej publikacji opisany został temat składania deklaracji VAT-14 i VAT-14/A w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw. Do zapłaty opłaty paliwowej zobowiązani są m.in. przedsiębiorcy dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw. Termin zapłaty wynika wprost z ustawy, jednak jak się okazuje wokół tego tematu powstały niemałe kontrowersje, co zostało opisane powołując się na wyrok TSUE i rozstrzygnięcia krajowe. W pewnych okolicznościach mogą powstać wątpliwości, w jakim terminie powinien zostać uregulowany podatek. Co do terminu złożenia deklaracji VAT-14 i VAT-14/A, to został on określony do 5 dnia miesiąca po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku. Składający deklarację może występować jedynie w roli płatnika lub w roli podatnika i płatnika jednocześnie, w zależności od tego dokonują stosownych oznaczeń na deklaracji. Formularz VAT-14, VAT14/A można przesłać jedynie za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Stan prawny na dzień: 06.08.2024 r.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!