Czasem pracy jest czas, podczas którego pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w miejscu pracy. Ale przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy przewidują możliwość modyfikacji czasu pracy.
Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule.
Czasem pracy jest czas, podczas którego pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy:
W ramach rozliczenia czasu pracy pracownika:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy wyróżnia następujące systemy czasu pracy, tj.:
Dodatkowo Kodeks pracy wyróżnia następujące rozkłady czasu pracy:
System równoważnego czasu pracy wyróżnia się tym, że:
System czasu pracy w ruchu ciągłym wyróżnia się tym, że:
W zakresie tego systemu obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:
System przerywanego czasu pracy wyróżnia się tym, że:
Więcej na temat układu zbiorowego czasu pracy przeczytasz tutaj.
System zadaniowego czasu pracy charakteryzuje się tym, że:
Ruchomy czas pracy wyróżnia się tym, że:
Pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy, która:
Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty.
Pobierz darmowy wzór wniosku o udzielenie indywidualnego rozkładu czasu pracy.
Skrócony tydzień pracy udzielany jest na pisemny wniosek pracownika i dopuszcza się wykonywanie pracy przez pracownika przez mniej niż 5 dni w ciągu tygodnia, przy równoczesnym przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.
Pobierz darmowy wzór wniosku o skrócenie tygodnia pracy.
Na pisemny wniosek pracownika może być do niego stosowany system czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. W tym systemie jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.
Skrócenie czasu pracy poniżej norm określonych w art. 129 § 1 Kodeksu pracy dla pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia może polegać na ustanowieniu przerw w pracy wliczanych do czasu pracy albo na obniżeniu tych norm, a w przypadku pracy monotonnej lub pracy w ustalonym z góry tempie polega na wprowadzeniu przerw w pracy wliczanych do czasu pracy.
Pobierz darmowy wzór wniosku o skrócenie tygodnia pracy.
Przepisy Kodeksu pracy przewidują również:
Niewątpliwie przepisy prawa pracy przewidują różne systemy i rozkłady czasu pracy, które znacznie różnią się od siebie. Wybór odpowiedniego systemu zależy zasadniczo do pracownika, ponieważ to często na jego wniosek następuje zmiana dotychczasowego systemu, np. z systemu zadaniowego na zrównoważony czas pracy. Należy pamiętać, że przejście na dany system pracy nie oznacza tego, że pracownik już do końca trwania umowy będzie zobowiązany pracować w tymże systemie, albowiem zawsze można wrócić do pierwotnych ustaleń pracowniczych i systemu „macierzystego”.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!