Posiadasz kasę fiskalną? Sprawdź co się zmieniło w dołączaniu paragonów do faktury oraz w drukowaniu dokumentów z kasy fiskalnej w 2024 roku.
Prowadzenie ewidencji sprzedaży z wykorzystaniem kas fiskalnych, to dodatkowe obowiązki dla przedsiębiorców. Wiele rozwiązań, w tym te związane z kasami rejestrującymi, nie jest zbyt przyjaznych, co zauważa również ustawodawca i nowelizuje przepisy. W dzisiejszej publikacji omówimy zmiany dotyczące dołączania paragonu do faktury oraz drukowania dokumentów z kasy fiskalnej 2024.
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych powinien mieć na uwadze, że obowiązek posiadania kasy fiskalnej wynika wprost z ustawy o podatku VAT, jednak ustawodawca wprowadził również pewne kategorie zwolnień z ewidencjonowania. Temat kas fiskalnych jest wielowątkowy i dlatego tak często pojawia się na łamach naszych publikacji. Nie zawsze i nie każdy przedsiębiorca musi posiadać kasę fiskalną, w Rozporządzeniu w sprawie zwolnienia z ewidencjonowania na kasie zostały wymienione takie przypadki. Dość powszechnie firmy korzystają ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie, o ile jest to tylko możliwe. Taka praktyka jest bardzo często stosowana przez przedsiębiorców, którzy dokonują sprzedaży towarów czy usług online.
Sprzedaż zaewidencjonowana na kasie fiskalnej może się również znaleźć na fakturze wystawionej do tego paragonu. Przez długi czas przedsiębiorcy mieli obowiązek dołączania papierowego paragonu do egzemplarza wystawianej faktury. Na szczęście w 2024 roku przedsiębiorca ma już wybór.
W przypadku, gdy wystawiona faktura dotyczy sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej:
|
|
Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie kas rejestrujących dane zawarte na paragonie fiskalnym powinny znajdować się w kolejności określonej w tym przepisie. Oznacza to, że numer unikatowy powinny być umieszczony centralnie w ostatniej linii paragonu fiskalnego a kolejny numer paragonu fiskalnego pod łączną kwotą sprzedaży brutto | |
Przepis opisany powyżej nie ma zastosowania do sprzedaży dokumentowanej fakturą wystawioną przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w przypadkach gdy wartość sprzedaży i kwota podatku są zaewidencjonowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy | |
Przepis nie będzie miał zastosowania również do paragonów do kwoty 450 zł, które na gruncie przepisów VAT uznawane są za fakturę uproszczoną |
Przedsiębiorca nie musi więc już drukować paragonu, żeby załączyć go do wystawionej faktury, jeśli jest to paragon w postaci elektronicznej. Ta zmiana ma związek z dostosowaniem przepisów do regulacji dotyczących możliwości wystawiania e-paragonów.
Przez wiele lat obowiązywały zasady bezwzględnego drukowania dokumentów zarejestrowanych na kasie fiskalnej. Tylko pamiętajmy, że najpierw były tylko kasy z papierowym zapisem kopii, później weszły do użytku kasy elektroniczne, a obecnie mamy już kasy online i wirtualne. Nic więc dziwnego, że obowiązywały takie, a nie inne przepisy.
Przepisy obowiązujące do 30.06.2023 r. | Przepisy obowiązujące od 01.07.2023 r. |
---|---|
Przedsiębiorca miał obowiązek dokonać wydruku dokumentów wystawianych przy zastosowaniu kas rejestrujących, z wyjątkiem paragonu w postaci elektronicznej | Przedsiębiorca ma obowiązek wystawiać przy zastosowaniu kas rejestrujących dokumenty inne niż paragony fiskalne dotyczące sprzedaży lub pracy tych kas |
Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy zmieniającej, rozwiązanie to będzie miało zastosowanie tylko do kas online, w tym kas wirtualnych. Zmieniony przepis daje przedsiębiorcy wybór, czy decyduje się na przechowywanie raportów fiskalnych oraz dokumentów niefiskalnych w postaci papierowej, czy też wyłącznie w postaci elektronicznej. Dzięki temu można zmniejszyć koszty, ale również obciążenie związane z obowiązkiem drukowania tego typu dokumentów.
W dzisiejszej publikacji poruszony został temat zmiany przepisów w zakresie dołączania paragonu do faktury oraz drukowania dokumentów z kasy fiskalnej. Opisane zmiany zostały wprowadzone w ustawie zmieniającej ustawę o podatku VAT określanej, jako pakiet zmian SLIM VAT 3. Wprowadzone uproszczenia mają na celu usprawnianie prowadzenia działalności gospodarczej. Na naszych oczach tworzonych jest wiele przepisów, które mają na celu przenoszenie aktywności przedsiębiorców z wykorzystaniem sieci internet. W ślad za tym prowadzenie działalności gospodarczej staje się coraz mniej anonimowe, szczególnie dla organów podatkowych.
Przedsiębiorcy przesyłają co miesiąc JPK_V7, wystawiają paragony fiskalne online i na kasach wirtualnych, w niedalekiej przyszłości wszystkie dokumenty sprzedaży będą w KSEF. Nic więc dziwnego, że w dalszej kolejności dostosowywane są przepisy powiązane, takie jak te, o których pisaliśmy w tym artykule. Przedsiębiorca, który wystawia paragon w postaci elektronicznej, nie musi już dołączać do faktury papierowego wydruku paragonu, wystarczy informacja o numerze dokumentu i kasy fiskalnej. Posiadacze kas online i wirtualnych nie muszą także drukować dokumentów wystawianych przy zastosowaniu tych kas rejestrujących. Wszystkie te informacje znajdują się bowiem w centralnym buforze informacji nazywanym Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Na pewno tego typu rozwiązania idą we właściwym kierunku, ponieważ zaczyna się odchodzić od obowiązku powielania niektórych czynności.
Stan prawny na dzień: 21.08.2024 r.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!