W dniu 25 września 2024 r. weszła w życiu długo oczekiwania ustawa o sygnalistach, a dokładniej ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów.
Przypomnijmy, że ustawa wdraża przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa unijnego mające na celu zapewnienie wysokiego poziomu ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa w danym przedsiębiorstwie lub jednostce publicznej.
O tym jak zapewnić ochronę sygnalistom w swoim zakładzie pracy przeczytasz w poniższym artykule.
Przede wszystkim warto przybliżyć kwestię związaną z przedmiotem ustawy o sygnalistach, czyli tym co ona reguluje. Tym samym w przedmiotowej ustawie znajdziemy regulacje prawne związane z:
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
I tak jak ustawa o sygnalistach zawiera zbiór najważniejszych kwestii, które są nią regulowane, tak regulamin sygnalistów powinien zawierać przepisy, postanowienia, które w jasny i zrozumiały sposób będą pomocne dla osób zgłaszającym nieprawidłowości.
Regulamin sygnalistów powinien być przede wszystkim zgodny z przepisami prawa, a w szczególności z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii oraz aktem prawa krajowego, czyli obowiązującą od dnia 25 września 2024 r. ustawą o ochronie sygnalistów.
Do najważniejszych elementów regulaminu sygnalistów należą poniższe przykładowe punkty:
Pamiętaj, że dokonywanie zgłoszenia naruszenia prawa w danym zakładzie pracy nie jest obowiązkowe, każda nieprawidłowość powinna być indywidualnie oceniona przez Sygnalistę. Zgłoszenie ma zainicjować działania niwelujące skutki zaistniałej nieprawidłowości, dlatego też ważne jest, aby każdy podmiot czy to publiczny czy prywatny miał w swoim przedsiębiorstwie regulamin sygnalisty, który będzie regulować kwestię związaną z ochroną osoby zgłaszającej. Regulamin jest istotnym dokumentem w zakładzie pracy, albowiem sama ustawa o sygnalistach stanowi, że procedurę zgłoszeń wewnętrznych mają obowiązek przyjąć podmioty prawne zatrudniające co najmniej 50 osób.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!