|
|
5 minut czytania

Kim jest przedstawiciel podatkowy?

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy VAT) wyróżniono instytucję przedstawiciela podatkowego. Głównym zadaniem przedstawiciela podatkowego jest reprezentowanie, na podstawie zawartej umowy, w sprawach z organami podatkowymi podatnika, który nie ma swojej siedziby dla swojego przedsiębiorstwa lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej i który podlega obowiązkowi rejestracji dla celów VAT w Polsce.

przedstawiciel podatkowy

Więcej o przedstawicielu podatkowym przeczytasz w poniższym artykule.

Obowiązek ustanowienia przedstawiciela podatkowego

Podatnicy (czyli osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności), którzy:

  • nie posiadają siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego oraz
  • podlegają obowiązkowi zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny,

zobowiązani ustanowić przedstawiciela podatkowego.

Natomiast jeśli podatnik posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, może, ale nie musi ustanawiać przedstawiciela podatkowego.

WAŻNE – przez miejsce siedziby działalności gospodarczej podatnika należy rozumieć miejsce, w którym wykonywane są funkcje naczelnego zarządu przedsiębiorstwa, z kolei przez stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej należy rozumieć dowolne miejsce, które jest inne niż miejsce siedziby działalności gospodarczej podatnika i charakteryzuje się stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego do prowadzenia działalności gospodarczą.

Kiedy nie trzeba ustanawiać przedstawiciela podatkowego?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki regionalnej z dnia 23 lutego 2021 r. w sprawie braku obowiązku ustanawiania przedstawiciela podatkowego z tego obowiązku jest zwolniony podatnik, który posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium:

  • Królestwa Norwegii lub
  • Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Wynika to z tego, że ww. państwa są państwami, z którymi zostały zawarte umowy w zakresie współpracy administracyjnej, zwalczania oszustw i dochodzenia należności w obszarze podatku od towarów i usług lub umowy o podobnym charakterze.

Kto może być przedstawicielem podatkowym?

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w przepisie art. 18b reguluje kwestię związaną z przedstawicielem podatkowym.

Zgodnie zatem z powołanym przepisem przedstawicielem podatkowym może być:

  • osoba fizyczna,
  • osoba prawna,
  • jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej.

WAŻNE – przedstawicielem podatkowym może być osoba fizyczna albo firma, która działa w imieniu podatnika w sprawach związanych z podatkami.

Aby powyższa osoba/ podmiot mogła zostać przedstawicielem podatkowym, musi spełniać łączne poniższe warunki:

  • posiada siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju;
  • jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny;
  • przez ostatnie 24 miesiące nie zaległa z wpłatami poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczającymi odrębnie w każdym podatku odpowiednio 3% kwoty należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach; udział zaległości w kwocie podatku ustala się w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość albo gdy uregulowała wraz z odsetkami za zwłokę zaległości przekraczające odrębnie w każdym podatku odpowiednio 3% kwoty należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach, w terminie 30 dni od dnia powstania tych zaległości bądź w przypadku gdy uregulowanie tych zaległości w ostatnich 24 miesiącach nie dotyczyło więcej niż dwóch okresów rozliczeniowych odrębnie w każdym podatku;
  • przez ostatnie 24 miesiące osoba fizyczna będąca podatnikiem, a w przypadku podatników niebędących osobami fizycznymi, osoba będąca wspólnikiem spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej, członkiem władz zarządzających lub głównym księgowym, nie została prawomocnie skazana za popełnienie przestępstwa skarbowego;
  • jest uprawniona do wykonywania doradztwa podatkowego lub do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Jak ustanowić przedstawiciela podatkowego?

Przedstawiciela podatkowego ustanawia się w drodze umowy zawierającej:

  • nazwy stron umowy oraz ich adresy i dane identyfikacyjne na potrzeby odpowiednio podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze;
  • adres, pod którym będzie prowadzona i przechowywana dokumentacja na potrzeby podatku;
  • oświadczenie podmiotu, który jest ustanawiany przedstawicielem podatkowym, o spełnieniu warunków, że może być przedstawicielem podatkowym;
  • upoważnienie do wykonywania innych czynności wynikające z przepisów o podatku od towarów i usług;
  • zgodę przedstawiciela podatkowego na wykonywanie obowiązków i czynności podatnika, dla którego ma wykonywać swoje przedstawicielstwo.

Zakres działania przedstawiciela podatkowego

Przedstawiciel podatkowy wykonuje w imieniu i na rzecz podatnika, dla którego został ustanowiony:

  • obowiązki tego podatnika w zakresie rozliczania podatku, w tym w zakresie sporządzania deklaracji podatkowych oraz informacji podsumowujących, a także w zakresie prowadzenia i przechowywania dokumentacji, w tym ewidencji, na potrzeby podatku;
  • inne czynności wynikające z przepisów o podatku od towarów i usług, jeżeli został do tego upoważniony w umowie.

WAŻNE – podatnik i przedstawiciel podatkowy odpowiadają solidarnie za zobowiązanie podatkowe, które są rozliczane w imieniu i na rzecz tego podatnika.

Natomiast jeśli podatnik:

  • dokonuje na terytorium kraju wyłącznie importu towarów, których miejscem przeznaczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju i wywóz z terytorium kraju jest dokonywany przez importera tych towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów;
  • nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny;

– to przedstawiciel, jeżeli został do tego upoważniony w umowie, powinien wykonać w imieniu własnym i na rzecz tego podatnika obowiązki tego podatnika w postaci rozliczania podatku, w tym sporządzania deklaracji podatkowych oraz informacji podsumowujących oraz prowadzenia i przechowywania dokumentacji na potrzeby podatku i innych czynności, wynikających z przepisów o podatku od towarów i usług.

WAŻNE – zadaniem przedstawiciela podatkowego, który podpisał umowę z podatnikiem, jest wypełnianie wszelkich obowiązków podatkowych podatnika, którego jest przedstawicielem, czyli zobowiązany jest prowadzić i przechowywać dokumentację oraz ewidencję na potrzeby VAT oraz wykonywać inne czynności wynikające z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, o ile strony (podatnik i przedstawiciel) zawarły je w umowie.

Warto również pamiętać, że przedstawiciel podatkowy ponosi odpowiedzialność:

  • za błędy, np. w sporządzanych przez siebie deklaracjach podatkowych oraz dokumentach;
  • za prawidłowość danych podatnika, które przekazuje organom podatkowym;
  • za terminowość, czyli musi pilnować terminów np. w zakresie złożenia deklaracji podatkowych;
  • odpowiedzialność karnoskarbową, gdy np. dopuści się przestępstwa skarbowego.

Podsumowanie

Przedstawicielem podatkowym może być osoba fizyczna lub podmiot, który działa w imieniu podatnika w jego sprawach związanych podatkowych. Do głównych zdań przedstawiciela należy:

  • reprezentowanie podatnika z organami podatkowymi,
  • prowadzenie spraw podatkowych podatnika,
  • wsparcie podatkowe podatnika.

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie