Wraz z każdym rokiem wzrasta minimalne wynagrodzenie krajowe. Sprawdź, kiedy trzeba sporządzać aneks do zawartych umów o pracę i co zrobić, aby uniknąć tego obowiązku.
Jeśli na umowie o pracę wynagrodzenie zostało podane jako kwota zgodna z minimalnym wynagrodzeniem krajowym, wówczas z każdą zmianą minimalnego wynagrodzenia krajowego należy sporządzić nową umowę/ aneks.
Firma podpisała z pracownikiem umowę o pracę w sierpniu 2024 roku, w której treści wskazano wynagrodzenie 4 300 zł brutto (czyli kwota zgodna z minimalnym wynagrodzeniem obowiązującym od lipca 2024 roku).
Ponieważ kwota minimalnego wynagrodzenia zwiększy się w roku 2025, pracodawca powinien od stycznia sporządzić aneks do umowy, wskazując nową wartość wynagrodzenia: 4.666 zł brutto, a przy kolejnej zmianie wynagrodzenia minimalnego – kolejny aneks.
Jeśli zapisy w umowie o pracę odwołują się ogólnie do wynagrodzenia minimalnego (bez wymieniania jego kwoty) – wówczas nawet w sytuacji, gdy przepisy dotyczące wysokości krajowego wynagrodzenia minimalnego ulegają zmianie, nie ma potrzeby dokonywania żadnych zmian w treści umowy.
Dlatego też najlepiej od razu w treści umowy o pracę wskazywać wynagrodzenie minimalne, nie zaś konkretną kwotę, aby uniknąć corocznego tworzenia aneksów.
Firma podpisała z pracownikiem umowę o pracę w 2019 roku, w której treści zapisano „wynagrodzenie w wysokości wynagrodzenia minimalnego, obowiązującego w danym roku kalendarzowym, ustalonego w trybie określonym w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. nr 200, poz. 1679 z późn. zm.)”.
Mimo że od tego czasu kwota minimalnego wynagrodzenia krajowego wzrastała kilkukrotnie, nie trzeba sporządzać aneksu do podpisanej w 2019 umowy o pracę, ponieważ nie wskazano w niej konkretnej kwoty.
Podsumowując, w zakresie zmiany minimalnego wynagrodzenia aneks do umowy należy sporządzić, jeśli określa ona wysokość wynagrodzenia kwotowo, a kwota ta jest niższa niż obowiązujące w danym roku minimalne wynagrodzenie krajowe. Aneks nie będzie natomiast konieczny, jeżeli w umowie wysokość wynagrodzenia określono słownie, odwołując się do przepisów o minimalnym wynagrodzenia za pracę, czyli bez konkretnych kwot.
Redakcja artykułu: Dorota Łesak
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!