|
|
3 minut czytania

Odmowa wypłaty wynagrodzenia chorobowego

Wynagrodzenie chorobowe to świadczenie pieniężne przysługujące pracownikowi za czas choroby. Niezdolność spowodowana chorobą uniemożliwia świadczenie pracy u danego pracodawcy, z tytułu którego wypłacane jest mu wynagrodzenie. Przepisy prawa przewidują jednak okoliczności, które mogą doprowadzić do odmowy wypłaty wynagrodzenia.

zasiłek chorobowy

Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule

Czym jest niezdolność do pracy?

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych stanowi, że osobą niezdolną do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 7 lutego 2022 r., sygn. akt III SA/Kr 1447/21: „Zaświadczenie lekarskie jest jedynym dopuszczalnym dowodem na okoliczność niezdolności do pracy. Z kolei w braku odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego nie można mówić o niezdolności do pracy rodzącej prawo do zasiłku chorobowego, o dacie powstania niezdolności do pracy decyduje dzień określony w zwolnieniu lekarskim, jako termin jej wystąpienia, a nie faktycznie zaprzestanie wykonywania pracy przez pracownika.”

Wynagrodzenie chorobowe – zasady ogólne

Za czas niezdolności pracownika do pracy spowodowanej chorobą czy wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy przysługuje wynagrodzenie, wypłacane w następujący sposób:

  • Pierwsze 33 dni choroby (lub 14 dni w przypadku pracowników powyżej 50 roku życia) – wynagrodzenie za czas choroby wypłaca pracodawca, a wysokość wynagrodzenia wynosi:
    • 80% wynagrodzenia – w przypadku większości chorób,
    • 100% wynagrodzenia – w przypadku chorób związanych z wypadkiem w pracy, w drodze do pracy lub z pracy, a także chorób w trakcie ciąży.
  • Po upływie 33 dni (lub 14 dni)
  • – pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy, który wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jego wysokość wynosi co do zasady 80% podstawy wymiaru, jednak w niektórych sytuacjach, jak ciąża czy wypadek przy pracy, może wynosić 100%.

Wynagrodzenie chorobowe

  • Nie ulega obniżeniu w przypadku ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.
  • Nie przysługuje w przypadkach, w których pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego.

Kiedy wynagrodzenie chorobowe nie przysługuje?

Odmowa przyznania wynagrodzenia chorobowego może nastąpić w kilku przypadkach:

  • Jeśli pracownik nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu lub nie opłacał składek w terminie.
  • Kiedy nie minął jeszcze tzw. okres wyczekiwania (czyli okres pierwszych X dni zatrudnienia), który wynosi:
    • 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego w przypadku pracowników,
    • 90 dni w przypadku osób objętych dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.
  • Jeśli choroba wystąpiła przed objęciem ubezpieczeniem chorobowym lub przed zakończeniem okresu wyczekiwania.
  • Gdy niezdolność do pracy powstała w okresie urlopu bezpłatnego, wychowawczego, tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności.
  • Jeśli pracownik został odsunięty od pracy z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej i nie podjął proponowanej mu przez pracodawcę innej pracy niezabronionej takim osobom.
  • Gdy niezdolność do pracy została spowodowana przez pracownika umyślnym przestępstwem lub wykroczeniem.
  • Gdy niezdolność do pracy spowodowana została nadużyciem alkoholu, narkotyków.
  • Gdy pracownik w okresie zwolnienia wykonuje inną pracę zarobkową lub nadużywa zwolnienia lekarskiego.
  • Gdy umowa o pracę została rozwiązana przed rozpoczęciem choroby pracownika.

Prawo do zasiłku chorobowego

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:

  • po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, o ile podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;
  • po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, o ile podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu.

WAŻNE – zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który jest niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie podlegania ubezpieczenia chorobowego.

Pamiętaj, że zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, który przypada w czasie:

  • urlopu bezpłatnego;
  • urlopu wychowawczego;
  • tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania;
  • usprawiedliwionej nieobecności w pracy;
  • urlopu opiekuńczego.

Podsumowanie

Pracowniku, pamiętaj, że choroba w czasie trwania stosunku pracy nie powoduje pozbawienia Cię wynagrodzenia. Istnieją jednak okoliczności, które mogą wyłączyć otrzymywanie tegoż wynagrodzenia, np. gdy choroba wystąpiła z Twojej winy albo gdy zwolnienie lekarskie jest niewłaściwie wykorzystywane. W zakresie zwolnienia lekarskiego (L4) pamiętaj, że należy je dostarczyć do pracodawcy w ciągu 7 dni od jego wystawienia. Jeśli przekroczysz ten termin bez uzasadnionej przyczyny, to wysokość Twojego wynagrodzenia chorobowego może zostać obniżona o 25%, a w niektórych przypadkach – nawet odmówione.

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie