|
|
3 minut czytania

Jak wypowiedzieć umowę o świadczenie usług? Wzór wypowiedzenia do pobrania!

Umowa o świadczenie usług, jak każda inna umowa, może zostać rozwiązana. O tym, jak można to zrobić, przeczytasz w poniższym artykule.

wypowiedzenie umowy o świadczenie usług

Czym jest umowa o świadczenie usług?

Umowa o świadczenie usług została uregulowana w przepisie art. 750 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, zgodnie z którym „Do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu”.

Do umowy o świadczenie usług i przy sporządzaniu takiej umowy należy zatem zastosować przepisy dotyczące umowy zlecenia (art. 734 i następne Kodeksu cywilnego), a o tym, co musi zawierać umowa zlecenia, znajdziesz tutaj.

Umowa o świadczenie usług polega na tym, że jedna strona – zleceniobiorca – zobowiązuje się do wykonania określonych w umowie usług na rzecz drugiej strony – zleceniodawcy – w zamian za wypłatę umówionego wynagrodzenia.

Przykładami umów o świadczenie usług są:

  • umowa o świadczenie doradztwa prawnego,
  • umowa o świadczenie doradztwa podatkowego,
  • umowa o świadczenie usług fryzjerskich,
  • umowa o prowadzenie usług księgowych.

Więcej na temat umowy o świadczenie usług przeczytasz tutaj.

Jak wypowiedzieć umowę o świadczenie usług?

Wypowiedzenia umowy o świadczenie usług należy dokonać w trybie przepisu art. 746 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym:

  • zleceniodawca i zleceniobiorca mogą wypowiedzieć umowę o świadczenie usług w każdym czasie;
  • wypowiedzenie umowy następuje przez złożenie jednostronnego oświadczenia woli;
  • zleceniodawca zobowiązany jest do wypłaty wynagrodzenia za czynności, które zostały zakończone do chwili wygaśnięcia stosunku prawnego;
  • zleceniodawca zobowiązany jest również do zwrotu zleceniobiorcy wydatków, które poczynił w celu należytego wykonania zlecenia.

Zasadniczo umowę można rozwiązać albo na podstawie przepisów, które znajdują się w umowie o świadczenie usług, a jeśli takich zapisów w umowie nie ma, to należy odnieść się do przepisów wynikających z Kodeksu cywilnego.

Przykład zapisu umowy o świadczenie usług w zakresie jej rozwiązania

§ 3

ROZWIĄZANIE UMOWY

  1. Umowa została zawarta na czas nieokreślony.

  2. Każdej ze stron przysługuje prawo do rozwiązania umowy z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia.
  3. Zleceniodawca może rozwiązać Umowę ze skutkiem natychmiastowym w następujących przypadkach, tj.:
    • w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonywania przez Zleceniobiorcę obowiązków wynikających z niniejszej Umowy;
    • w przypadku powierzenia wykonania zlecenia/usługi osobie trzeciej bez zgody Zleceniodawcy.
  4. Zleceniobiorca może wypowiedzieć Umowę ze skutkiem natychmiastowym w przypadku niedotrzymania przez Zleceniodawcę terminu płatności wynagrodzenia, o którym mowa w § __, pomimo uprzedniego wezwania przez Zleceniobiorcę i wyznaczenia dodatkowego 14 dniowego terminu dla dokonania zapłaty.
  5. Wypowiedzenie umowy lub jej rozwiązanie wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.

WAŻNE – zleceniodawca, na rzecz którego osoba fizyczna świadczy usługi, np. księgowe, może wypowiedzieć umowę o świadczenie usług, stosując zapisy przewidziane umowie, a jeśli takich nie ma – zasady ogólne wynikające z Kodeksu cywilnego.

Jeśli masz umowę o pracę i chcesz ją wypowiedzieć za porozumieniem stron, tutaj znajdziesz darmowy wzór do pobrania.

Wzory umów do pobrania

Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług – podsumowanie

Niewątpliwie rozwiązanie umowy o świadczenie usług nie jest niczym skomplikowanym – wystarczy sprawdzić regulacje wynikające z samej umowy. Zazwyczaj taką umowę mogą rozwiązać obie strony, jednakże należy pamiętać, aby uregulować wszelkie zobowiązania finansowe, które wynikają z umowy, co oznacza, że dający zlecenie musi zapłacić zleceniobiorcy za wykonane usługi.

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie