User Experience, a inaczej doświadczenia użytkowników na stronie internetowej mają ogromny wpływ na konwersje.
Bo właśnie m.in. od tego, czy będą one pozytywne czy negatywne zależy to czy użytkownicy zechcą zakupić produkt lub skorzystać z usługi.I choć o UX trzeba dbać w kontekście całej strony, to jednym z kluczowych elementów w procesie sprzedażowym jest karta produktu. Jak więc zaprojektować ją tak, żeby sprzedawała?
To m.in. w zależności od tego, w jakiej branży działasz i jakie produkty sprzedajesz, powinna być zaprojektowana karta produktu. A to wszystko dlatego, że zupełnie inne będą potrzeby użytkownika e-sklepu z branży odzieżowej, a inne osób, które poszukują np. sprzętu AGD. Rodzaj sprzedawanych produktów ma wpływ nie tylko na zakres informacji, które umieścimy na karcie, ale również na ich ułożenie.
Przystępując do projektowania warto pomyśleć o karcie, jak o wirtualnej etykiecie danego produktu. Będąc w sklepie stacjonarnym – kupujący może łatwo wziąć go do ręki i się z nim zapoznać. W sieci takiej możliwości nie ma, dlatego kluczową rolę będą spełniać dane i funkcjonalności, które pomogą użytkownikowi jak najlepiej poznać dany produkt.
Weźmy przykłady sklepu odzieżowego, e-commerce z branży AGD i sklepu z meblami.
Jak pewnie łatwo się domyśleć w branży odzieżowej nie bez znaczenia jest właściwa prezentacja odzieży, pod kątem jej cech wizualnych. W zasadzie sposób tej prezentacji może determinować decyzję zakupową. Tutaj cena to nie wszystko – użytkownik musi mieć też pewność, że dana rzecz będzie dla niego odpowiednia pod kątem rozmiaru.
Taką informację pozyska z tabeli rozmiarów, która pozwoli mu wybrać właściwy produkt. Nie bez znaczenia będzie też informacja o rodzaju materiałów, z których wyprodukowano daną rzecz.
Mohito.com
Jak wiedza o takich potrzebach może przełożyć się na projektowanie karty produktu? Jakie założenia wziąć pod uwagę?
Z branży odzieżowej przejdźmy teraz do wspomnianego już sklepu RTV AGD. Tutaj ważne będzie postawienie na komunikaty dotyczące parametrów technicznych. Klient powinien móc dokładnie zapoznać się ze specyfikacją danego produktu. Jego wygląd też będzie oczywiście ważny, ale znacznie bardziej istotne z perspektywy decyzji zakupowej może okazać się np. podanie cali, funkcji sieciowych i multimedialnych czy klasy energetycznej.
www.euro.com.pl
O czym należy więc pamiętać, projektując kartę produktu dla firmy z takiej branży?
A co z branżą meblarską?
W meblarskim sklepie internetowym, podobnie jak w branży odzieżowej, główną rolę odgrywają elementy wizualne. W związku z tym kluczowe jest zadbanie o wysokiej jakości zdjęcia produktów, które będą przyciągać uwagę klientów. W sektorze meblowym charakterystyczne są dłuższe czasy dostawy oraz szeroka gama wariantów produktów, które często wymagają personalizacji. Projektując kartę produktu, warto więc skupić się na:
W trakcie przeszukiwania ofert często przeglądamy nawet setki stron z produktami, mając nadzieję na znalezienie idealnego rozwiązania. Jak wybrać najlepszy produkt? Które cechy są kluczowe i na co zwrócić szczególną uwagę? Te pytania nieustannie towarzyszą nam w procesie decyzyjnym – tak samo mają inni użytkownicy. Jednocześnie nie mamy wiele czasu i rzadko jesteśmy w stanie dokładnie przeczytać opis każdego produktu. Zbyt duża ilość treści, którą trzeba przeczytać, aby znaleźć najistotniejsze informacje, często sprawia, że użytkownik czuje się zmęczony i zniechęcony. Dlatego trzeba umożliwić mu szybki dostęp do najważniejszych danych, najlepiej umieszczając je powyżej linii zgięcia strony.
Podczas rozważania zakupu, istotne jest to, aby mieć pewność, że dokonujemy właściwego wyboru. Najbardziej wiarygodne informacje o produkcie często pochodzą od użytkowników, którzy już go nabyli. Na stronie produktu warto więc wyeksponować średnią ocenę wraz z detalami dotyczącymi rozkładu poszczególnych ocen, a także umieścić recenzje klientów.
Aby zwiększyć wiarygodność tych opinii, warto skorzystać z renomowanych systemów oceniania, takich jak Opineo, czy zachęcić kupujących do publikacji zdjęć zakupionych produktów.
Użytkownicy często skupiają się na kluczowych dla nich informacjach, ignorując przy tym inne, mniej istotne komunikaty. Są przytłoczeni nadmiarem treści, przez co banery reklamowe czy komunikaty o promocjach – nawet w górnej części strony mogą pozostać niezauważone.
W związku z tym, jeśli produkt jest objęty promocją, warto umieścić tę informację bezpośrednio na karcie produktu, aby była bardziej widoczna i skutecznie przyciągnęła uwagę.
www.homla.pl
Im mniej coś jest dostępne – tym bardziej chcemy to mieć. Tak w dużym skrócie można wyjaśnić regułę niedostępności. Obawa przed brakiem produktu w przyszłości sprawia, że decyzja zakupowa często zostaje podjęta szybciej. I to m.in. dlatego na karcie produktowej warto zamieścić komunikat o dostępnej liczbie sztuk lub „ostatnie sztuki”.
Kiedy na produkcie widnieje informacja o ograniczonej liczbie sztuk, tworzy to pewną presję, bo istnieje ryzyko, że jeśli klient nie kupi teraz, produkt zostanie wyprzedany. Dlatego warto pokazać tę informację, jeśli stan magazynowy jest niski. Dodatkowo, warto wykorzystać zasadę społecznego dowodu słuszności, wskazując liczbę osób, które już nabyły dany produkt w określonym czasie – to zwiększa poczucie, że decyzja jest słuszna.
Aby zaprojektować kartę produktu, która skutecznie sprzedaje, należy uwzględnić kilka kluczowych zasad UX, które pomogą zwiększyć konwersje. Po pierwsze, projekt karty powinien być dostosowany do specyfiki branży i rodzaju produktów, co pozwala lepiej odpowiedzieć na potrzeby użytkowników. Ważne jest również hierarchizowanie informacji, by najistotniejsze dane były łatwo dostępne i widoczne. Podsumowując, skuteczna karta produktu to taka, która jest wizualnie atrakcyjna, intuicyjna i zaprojektowana tak, by użytkownik miał wszystkie najważniejsze informacje na wyciągnięcie ręki.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.