Mandat to dokument potwierdzający nałożenie kary pieniężnej przez uprawniony do tego organ. Mandat zazwyczaj kojarzony jest z karą nakładaną przez policję za wykroczenie drogowe, ale może mieć również charakter karny skarbowy i dotyczyć popełnienia wykroczeń skarbowych.
Co do zasady mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia (por. art. 48 § 2 KKS).
W postępowaniu mandatowym, jeżeli przepisy kodeksu nie stanowią inaczej, mandat karny w formie grzywny można nałożyć tylko wtedy, gdy tożsamość sprawcy oraz okoliczności wykroczenia skarbowego są jednoznaczne, a wymierzenie kary surowszej niż ta wskazana w art. 48 § 2 KKS nie jest konieczne (por. 137 KKS).
Tryb mandatowy, czyli czynność związana z nałożeniem mandatu, może być uruchomiony, kiedy zostaną spełnione następujące warunki:
A jeśli chcesz wiedzieć, czym jest czynny żal, który składa się w urzędzie skarbowym, to przeczytaj ten artykuł.
Mandat karny za wykroczenia skarbowe może zostać nałożony przez:
Procedura nałożenia kary grzywny w drodze mandatu karnego przedstawia się następująco:
Co do zasady mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Mandat karny skarbowy może zostać nałożony na przykład w przypadku:
Prawomocny mandat karny skarbowy może zostać uchylony niezwłocznie w następujących przypadkach:
Dodatkowo należy pamiętać, że:
W przypadku:
Przed wystawieniem mandatu karnego funkcjonariusz informuje sprawcę wykroczenia skarbowego o dostępnych sposobach zapłaty grzywny. Jeśli istnieje możliwość dokonania płatności bezgotówkowej przy użyciu karty płatniczej, funkcjonariusz przekazuje również tę informację, a także informuje o wysokości opłat i prowizji, jakie mogą być pobrane przez podmioty obsługujące autoryzację transakcji oraz rozliczenia finansowe związane z przekazaniem grzywny na odpowiedni rachunek bankowy.
Mandat karny może zostać wystawiony, kiedy spełnione są następujące warunki:
Należy jednak zapamiętać, że każdy prawomocny mandat karny może zostać uchylony, jeśli ustalono, że czyn będący podstawą jego nałożenia nie stanowi wykroczenia skarbowego.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.