Kiedy można zawiesić działalność gospodarczą w spółce z o.o.?
Zawieszenie działalności gospodarczej w spółce z o.o. jest możliwe praktycznie w każdej chwili. Nie muszą wystąpić żadne szczególne okoliczności, które pozwolą na zawieszenie działalności gospodarczej w firmie, jednak często za tą decyzją stoją chwilowe trudności, które mogą mieć charakter biznesowy (np. brak osiągania zysków finansowych) lub prywatny (np. choroba).
Niezależnie jednak od powyższego należy pamiętać, że warunkiem umożliwiającym zawieszenie działalności gospodarczej w spółce z o.o. jest niezatrudnianie pracowników. Ta kwestia została uregulowana w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców w przepisie art. 22, zgodnie z którym zawieszenie działalności gospodarczej przysługuje przedsiębiorcy wpisanemu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), który:
- nie zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę;
- zatrudnia pracowników, którzy przebywają na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym, urlopie opiekuńczym lub urlopie rodzicielskim, nie łącząc korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu;
- wykonuje działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej oraz wykonuje działalność gospodarczą poza tą spółką;
- wykonuje działalność gospodarczą jako wspólnik w więcej niż jednej spółce cywilnej.
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i chcesz zawiesić działalność gospodarczą, to przeczytaj ten artykuł.
Jak zawiesić działalność gospodarczą w spółce z o.o.?
Procedura zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej w spółce z o.o. wygląda następująco:
KROK I
- Wspólnicy spółki z o.o. albo zarząd spółki zobowiązani są:
- podjąć uchwałę o zawieszeniu spółki oraz
- sporządzić oświadczenie, że spółka z o.o. nie zatrudnia pracowników albo że zatrudnia wyłącznie pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym lub urlopie rodzicielskim, niełączących korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.
- Uchwała powinna zawierać elementy takie jak:
- pełna nazwa spółki z o.o.,
- numer KRS,
- numer NIP,
- REGON,
- dane adresowe,
- okres zawieszenia wykonywania działalności spółki.
KROK II
- Złożenie wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej spółki w KRS za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych w terminie 7 dni od dnia podjęcia uchwały. Do wniosku należy dołączyć:
- uchwałę zgromadzenia wspólników o zawieszeniu działalności spółki z o.o.,
- oświadczenie, że spółka z o.o. nie zatrudnia pracowników albo że zatrudnia wyłącznie pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym lub urlopie rodzicielskim niełączących korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.
WAŻNE:
- Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, jednak nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku, i trwa do dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej, który nie może być wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku.
- Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej może trwać od 30 dni do 24 miesięcy (wyjątkiem jest luty, w którym spółkę z o.o. można zawiesić na 28 lub 29 dni).
- Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wywiera skutki prawne od pierwszego dnia do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.
- Wniosek o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej jest zwolniony z opłat sądowych i nie podlega ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Jakie czynności można podejmować w okresie zawieszenia działalności?
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej spółka z o.o. istnieje formalnie jako przedsiębiorstwo, ale co do zasady nie może prowadzić działalności gospodarczej.
Przepisy prawa przewidują jednak czynności, które można w tym okresie podejmować:
- wykonywanie wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywanie zawartych wcześniej umów;
- przyjmowanie należności i regulowanie zobowiązań powstałych przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
- zbywanie własnych środków trwałych i wyposażenia;
- osiąganie przychodów finansowych, także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
- poddanie kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą;
- powoływanie albo odwoływanie zarządcy sukcesyjnego, o którym mowa w ustawie z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz. U. z 2021 r. poz. 170).
Obowiązki spółki z o.o. w okresie zawieszenia działalności
W okresie zawieszenia działalności gospodarczej spółka z o.o. zobowiązane jest do:
- uczestniczenia w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
- wykonywania wszelkich obowiązków nakazanych przepisami prawa;
- uiszczania należności publicznoprawnych, np. podatek od nieruchomości;
- sporządzania rocznego sprawozdania finansowego (chyba że działalność spółki z o.o. została zawieszona na cały czas trwania roku obrotowego, nie były dokonywane odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe i nie wystąpiły zdarzenia wywołujące skutki o charakterze majątkowych lub finansowym – wówczas nie ma obowiązku sporządzania za ten rok sprawozdania finansowego);
- prowadzenia księgowości.
Zawieszenie działalności spółki z o.o. a podatki
Spółka z o.o. w okresie zawieszenia działalności gospodarczej jest zwolniona z:
- obowiązku zapłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych CIT;
- obowiązku składania deklaracji ZUS i VAT.
Jak wznowić działalność gospodarczą w spółce z o.o.?
Procedura wznowienia działalności gospodarczej w spółce z o.o. przedstawia się następująco:
KROK I
- wspólnicy spółki z o.o. albo zarząd spółki zobowiązani są podjąć uchwałę o wznowieniu jej działalności;
- wznowienie działalności można zgłosić najwcześniej w dniu wskazanym w uchwale;
- uchwała powinna zawierać elementy takie jak:
- pełna nazwa spółki z o.o.,
- numer KRS,
- numer NIP,
- REGON,
- dane adresowe,
- dzień wznowienia wykonywania działalności spółki.
KROK II
- Złożenie wniosku o wznowienie działalności gospodarczej spółki w KRS za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych w terminie 7 dni od dnia podjęcia uchwały.
- Do wniosku należy dołączyć uchwałę zgromadzenia wspólników o wznowieniu działalności spółki z o.o.
WAŻNE:
- Wniosek o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej jest zwolniony z opłat sądowych i nie podlega ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
- Jeśli wniosek o wpis wznowienia działalności gospodarczej nie zostanie złożony przed upływem 24 miesięcy od daty zawieszenia działalności, informacja o wznowieniu działalności zostanie automatycznie zamieszczona w rejestrze przedsiębiorców w dniu następującym po upływie tego okresu.
KROK III
- Zgłoszenie do urzędu skarbowego na formularzu NIP-8 zmian, o ile takie nastąpiły w trakcie okresu zawieszenia, np. zmieniły się dane spółki albo na nowo zostali zatrudnieni pracownicy.
- Rejestracja wspólników w ZUS jako płatników składek na druku ZUS ZFA oraz zgłoszenie wspólników do ubezpieczeń, na druku ZUS ZUA albo ZUS ZZA z ich danymi identyfikacyjnymi, tj. numerami NIP i PESEL.
- Wznowienie realizacji umów z kontrahentami, o ile nie zostały rozwiązane w związku z zawieszeniem działalności.
WAŻNE – spółka z o.o. po wznowieniu działalności ponownie staje się zobowiązana do składania deklaracji podatkowych, tj. VAT, CIT (jeśli dotyczy), oraz odprowadzania składek ZUS za zatrudnionych pracowników.
Podsumowanie
Niewątpliwie zawieszenie działalności gospodarczej w spółce z o.o. niesie za sobą wiele korzyści – przedsiębiorcy zyskują czas na przeczekanie trudnego czasu, który zmusił ich do skorzystania z takiego rozwiązania, a przez brak konieczności ponoszenia bieżących kosztów mogą też trochę zaoszczędzić. Procedura zawieszenia działalności sama w sobie nie jest skomplikowana, jednak należy pamiętać, że samo złożenie wniosku o zawieszenie nie wystarczy. Trzeba jeszcze podjąć stosowną uchwałę oraz sporządzić oświadczenia o pracownikach.
Po wznowieniu działalności gospodarczej w spółce z o.o. podmiot może na nowo realizować działania gospodarcze – zawierać umowy cywilnoprawne z klientami, zatrudnić pracowników, wystawiać faktury oraz podejmować wszelkie czynności, które są związane z profilem działalności gospodarczej.
A jeśli zawiesiłeś jednoosobową działalność gospodarczą i chcesz ją wznowić, to przeczytaj ten artykuł.