Czy wiesz, że wystawianie i używanie tzw. pustych faktur stanowi przestępstwo gospodarcze, które może doprowadzić nawet do pozbawienia wolności? Przeczytaj, jakie konsekwencje mogą powodować puste faktury.
Puste faktury to dokumenty niezwiązane z rzeczywistymi transakcjami gospodarczymi. Chociaż często pozornie wyglądają jak faktury VAT, zawierają fikcyjne dane dotyczące nieprawdziwych dostaw towarów lub świadczenia usług, które nigdy nie miały miejsca.
Pusta faktura może być przykładowo wystawiona za sprzedaż towarów, które w rzeczywistości nie zostały sprzedane ani dostarczone albo jej odbiorcą może być fikcyjny nabywca.
Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy w przepisie art. 62§ 2 KKS stanowi, że „Kto fakturę lub rachunek wystawia w sposób nierzetelny albo takim dokumentem się posługuje, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od roku, albo obu tym karom łącznie”.
Znamiona określające czynność sprawczą dla przestępstwa z art. 271a KK oraz przestępstwa skarbowego z art. 62 § 2 KKS są skonstruowane w bardzo podobny sposób. Oba przepisy opisują dwa alternatywne, karalne zachowania.
W przypadku art. 62 § 2 KKS są to nierzetelne wystawienie faktury oraz posługiwanie się taką fakturą.
Z kolei w przepisie art. 271a KK mowa jest o wystawieniu faktury lub faktur zawierających nieprawdziwe informacje dotyczące okoliczności istotnych dla ustalenia wysokości należności publicznoprawnej, jej zwrotu lub zwrotu innej należności podatkowej, a także o używaniu takiej faktury lub faktur.
Faktura może być nierzetelna z tego powodu, że czynność nią udokumentowana została dokonana ale nie przez wystawcę na tej fakturze uwidocznionego. Po drugie faktura może nie dokumentować czynności rzeczywiście dokonanej ze względu na jej przedmiot, tzn. może dokumentować nie taką dostawę towarów lub świadczenie usług, jakie były przedmiotem rzeczywistej transakcji. Po trzecie faktura może również być wystawiona w celu stwierdzenia transakcji w ogóle nie dokonanej i będzie to tzw. pusta faktura (por. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 1 grudnia 2015 r., sygn. I FSK 1227/14).
Ostatnia z wymienionych form nierzetelności faktur, dotycząca dokumentów niezwiązanych z faktycznymi dostawami lub usługami bądź faktur, które co prawda odnoszą się do wskazanych w nich zdarzeń gospodarczych, określana jest mianem “pustych faktur”. Wystawianie takich faktur niesie za sobą różne konsekwencje, zależne od roli, jaką pełnią poszczególne strony zaangażowane w fikcyjne transakcje.
Jak słusznie wskazał WSA w Olsztynie w wyroku z dnia 24 lutego 2022 r., sygn. I SA/Ol 754/21 „W konsekwencji zasadnicze znaczenie ma nie tylko prawda formalna, wynikająca z faktury, ale i prawda materialna, polegająca na tym, że faktura musi odzwierciedlać rzeczywiste zdarzenie gospodarcze z prawdziwymi elementami, nie tylko przedmiotowymi, ale i podmiotowymi. Wystawiona faktura, która nie dokumentuje rzeczywistej sprzedaży między wskazanymi w niej kontrahentami, jest prawnie bezskuteczna, a w konsekwencji nie może wywoływać żadnych skutków podatkowych zarówno u jej wystawcy, jak i u odbiorcy”.
A jeśli zastanawiasz się, co w przypadku, gdy faktura VAT ulegnie zniszczeniu albo zostanie zgubiona, to przeczytaj ten artykuł.
Upozorowanie obrotu gospodarczego poprzez wystawianie tzw. pustych faktur stanowi niewątpliwie przestępstwo na gruncie przepisów kodeksu karnego skarbowego i kodeksu karnego.
Wystawianie pustych faktur lub posługiwanie się nimi może doprowadzić do poważnych konsekwencji karnoskarbowych, ponieważ osoby, które posługują się pustymi fakturami mogą zostać ukarane grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności.
A jeśli nie wystawiłeś faktury w terminie i zastanawiasz się, jakie należy podjąć kroki, to przeczytaj ten artykuł.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.