|
|
10 minut czytania

Jak złożyć wniosek o umorzenie należności z tytułu składek dla poszkodowanych w powodzi? Instrukcja krok po kroku

Jesteś jednym z poszkodowanych powodzian? W dzisiejszym artykule dowiesz się jak wypełnić i złożyć wniosek o umorzenie należności z tytułu składek dla poszkodowanych w powodzi.

umorzenie należności dla poszkodowanych w powodzi

Umorzenie należności z tytułu składek - omówione zagadnienia:

Pokaż więcej ↓

Jak słyszymy określenie “klęska żywiołowa” to nie kojarzy się to dobrze. Zjawiska naturalne stają się coraz bardziej ekstremalne i tak naprawdę nie da się ich ujarzmić. W naszym obszarze geograficznych cyklicznie dochodzi do powodzi, które powodują poważne straty i zagrożenie dla ludzi zamieszkujących tereny zagrożone powodzią. Taka sytuacja miała miejsce we wrześniu 2024 roku w Polsce. Osoby poszkodowane w powodzi mogły ubiegać się o różne rodzaje wsparcia. W dzisiejszej publikacji napiszemy, jak mogą złożyć wniosek o umorzenie należności z tytułu składek ZUS poszkodowani w powodzi.

Powódź 2024

Nie ma chyba osoby, która nie słyszała o powodzi, która dotknęła wiele tysięcy osób zamieszkujących tereny południowo-zachodniej Polski. Wiele rodzin znalazło się w katastrofalnej sytuacji. Jednak żywioł nie oszczędził także przedsiębiorców, szkół, przedszkoli, szpitali i innych instytucji. Na wielu obszarach wprowadzono stan klęski żywiołowej. Pomimo iż pomoc zaczęła napływać od razu, to ze skutkami powodzi osoby nią dotknięte zmagają się do dzisiaj.

Osobom poszkodowanym przyznana została pomoc doraźna w postaci zasiłku dla powodzian. Przyznano również bezzwrotne środki na remont lub odbudowę budynków mieszkalnych i gospodarczych.

Wsparciem zostali objęci również przedsiębiorcy, którzy mogli ubiegać się o:

  • rozłożenie na raty lub odroczenie należności podatkowych,
  • umorzenie zaległości podatkowych.

Szczegółowe informacje na temat pomocy dla poszkodowanych w powodzi 2024 dostępne są w podlinkowanej publikacji.

Umorzenie należności ZUS a powódź 2024

Wsparcie dla poszkodowanych w powodzi dotyczy również przedsiębiorców występujących w roli płatnika składek do ZUS. Po spełnieniu pewnych warunków mogą oni składać wnioski o umorzenie należności ZUS.

Przedsiębiorcy mogą otrzymać umorzenie składek ZUS z następujących tytułów:
  • ubezpieczenia społecznego,
  • ubezpieczenia zdrowotnego,
  • Funduszu Pracy,
  • Funduszu Solidarnościowego,
  • Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • Funduszu Emerytur Pomostowych
Warunkiem umorzenia składek ZUS jest:

    1. Doznanie szkód majątkowych lub brak możliwości korzystania ze swojego lokalu czy nieruchomości, nawet czasowo.
    2. Obniżenie przychodu z działalności gospodarczej, działalności pożytku publicznego, działalności rolniczej o co najmniej 40% pomiędzy porównywanymi miesiącami, tj.:
    • wrzesień 2024 r. do września 2023 r.,
    • październik 2024 r. do października 2023 r.,
    • wrzesień 2024 r. do sierpnia 2024 r. – jeśli działalność gospodarcza została rozpoczęta w 2024 roku.
Wniosek o umorzenie składek ZUS można złożyć za miesiąc lub miesiące przypadające w okresie od sierpnia do grudnia 2024 r.
Umorzeniem mogą być również objęte:
  • należności już opłacone lub
  • te z terminem płatności wyznaczonym na dzień 15 września 2025 r. lub
  • objęte umową z ZUS o rozłożeniu lub odroczeniu składek ZUS
Uwaga!
Umorzone składki ZUS nie będą mogły być rozliczone jako opłacone w działalności gospodarczej i mogą mieć wpływ na wysokość przyszłych świadczeń z ZUS

Wniosek o umorzenie należności dla poszkodowanych

Wniosek o umorzenie składek ZUS przez poszkodowanych w powodzi 2024 należy złożyć na formularzu RUP, dostępnym na stronie ZUS.

Wniosek o umorzenie składek ZUS można składać od dnia 6 stycznia 2025 r.
Wniosek RUP można złożyć na PUE eZUS w formie elektronicznej poprzez platformę jako pismo ogólne POG, do którego należy dołączyć wniosek o umorzenie RUP
Wniosek można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika. Pełnomocnictwo do składania dokumentów do ZUS udzielane jest na formularzu ZUS PEL

Jak złożyć wniosek o umorzenie należności ZUS?

ZUS udostępnił na swoich stronach internetowych instrukcję wypełniania wniosku, którą omówimy krok po kroku.

 

RUP – Wniosek o umorzenie należności z tytułu składek ZUS

 

Zanim przejdziemy do wypełniania wniosku zwrócić uwagę na objaśnienia – dane na wniosku należy uzupełniać wielkimi literami.

  • kwadrat 1 “Wniosek” – zaznacza się jeśli wniosek jest składany po raz pierwszy,
  • kwadrat 2 “Korekta wniosku” – zaznacza się jeśli jest to korekta pierwotnego wniosku,
  • kwadrat 3 “wycofanie wniosku” – zaznacza się jeśli płatnik z jakiegoś powodu chce wycofać wniosek.

Ważne!
Korekta lub wycofanie wniosku jest możliwe jedynie do czasu rozstrzygnięcia wniosku

Na formularzu RUP należy uzupełnić “Dane płatnika składek”, czyli przedsiębiorcy, który ubiega się o umorzenie:

 

RUP – Wniosek o umorzenie należności z tytułu składek ZUS

 

W przypadku przedsiębiorców najczęściej będzie wpisywany numer NIP i REGON. Jeśli z jakiś powodów wnioskodawca nie posiada takich numerów, to musi wpisać numer PESEL. Serię i numer dokumentu tożsamości podaje się tylko wówczas, gdy płatnik nie posiada ani numeru NIP, ani numeru REGON, ani numeru PESEL.

Warto zwrócić uwagę, że na wniosku pojawia się przeznaczone na podanie numeru telefonu. Nie jest ono obowiązkowe, jednak zachęca się do jego zamieszczania z uwagi na szybszy kontakt w sprawie, co skróci czas jej załatwienia.

 

RUP – Wniosek o umorzenie należności z tytułu składek ZUS

 

W pozycji “Adres do korespondencji” należy wskazać adres odbioru korespondencji z ZUS. Pisma związane z obsługą wniosku mogą być przekazane na konto płatnika na platformie PUE eZUS lub na wskazany adres do korespondencji w zależności od decyzji wnioskodawcy.

 

RUP – Wniosek o umorzenie należności z tytułu składek ZUS

 

W “Treści wniosku” płatnik wskazuje miesiąc lub miesiące, za które wnosi o umorzenie składek ZUS. Pamiętajmy, że przychód wskazanych miesięcy 2024 roku musi być co najmniej 40% niższy od przychodu osiągniętego w analogicznym okresie roku 2023.

Jeśli przedsiębiorca jest na zasadach ogólnych, to kwoty przychodów znajdzie w podatkowej książce przychodów i rozchodów (PKPiR). Natomiast przedsiębiorcy na ryczałcie kwotę przychodów znajdą w Ewidencji przychodów.

 

RUP – Wniosek o umorzenie należności z tytułu składek ZUS

 

Płatnik musi sobie zdawać sprawę, że “Oświadczenie” składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Informacja o spadku przychodu podana na wniosku może być weryfikowana przez ZUS.

 

RUP – Wniosek o umorzenie należności z tytułu składek ZUS

 

W bloku “Informacja z zakresu pomocy publicznej” podawane są informacje z zakresu pomocy publicznej, które są niezbędne do prawidłowej rejestracji w Systemie Harmonogramowania, Rejestracji i Monitorowania Pomocy Publicznej (SHRIMP).

W punkcie 1 należy wpisać identyfikator gminy, w której płatnik ma siedzibę działalności gospodarczej. Identyfikator gminy to siedmiocyfrowe oznaczenie jednostek samorządu terytorialnego nadane w sposób określony w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego.

Przykładowo gmina:


    1. Kąty Wrocławskie ma kod 022304 3.
    2. Wrocław ma kod 026401 1.
    3. Sobótka ma kod 022307 3.
    4. Andrespol ma kod 100602 2.
    5. Łódź ma kod 106101 1.

W punkcie 2 należy określić wielkość podmiotu, mając na uwadze założenia, że:

  • mikroprzedsiębiorstwo – to przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 10 pracowników i którego roczny obrót lub roczna suma bilansowa nie przekracza 2 mln euro,
  • małe przedsiębiorstwo – to przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 50 pracowników i którego roczny obrót lub roczna suma bilansowa nie przekracza 10 milionów euro,
  • średnie przedsiębiorstwo – to przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 250 pracowników i którego roczny obrót lub roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 milionów euro,
  • inny przedsiębiorca – to przedsiębiorstwo, które nie jest mikroprzedsiębiorstwem, małym przedsiębiorstwem i średnim przedsiębiorstwem.

W punkcie 3 należy wpisać klasę działalności gospodarczej, w związku z którą płatnik ubiega się o udzielenie pomocy publicznej. Polska Klasyfikacja Działalności (PKD), to obowiązujący w polskim prawie system podziału przedsiębiorstw ze względu na rodzaje wykonywanej działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy najczęściej posiadają kilka kodów PKD, dlatego powinien być brany pod uwagę przeważający kod PKD obejmujący działalność, która ma największy udział w ogólnej działalności podmiotu mierzona kryterium sprzedaży, liczbą pracowników.

Każdy przedsiębiorca podawał kod PKD przy rejestracji firmy w CEIDG i tam też można zweryfikować ten kod i na tej podstawie dokonać wpisu na wniosku.

Końcowo na wniosku wpisujemy datę złożenia i składamy podpis.

Wniosek należy złożyć w formie elektronicznej przez profil PUE eZUS, jako pismo ogólne POG, do którego dołącza się wypełniony wniosek
Uwaga!
W celu prawidłowego wypełnienia wniosku, w pierwszej kolejności należy pobrać wniosek RUP i zapisać go na dysku swojego komputera, następnie zamknąć stronę www.zus.pl i otworzyć zapisany na dysku wniosek i dopiero wypełnić

Jak wysłać wniosek przez PUE eZUS?

Na stronie ZUS podana została ścieżka jak utworzyć i wysłać pismo ogólne POG.

Po zalogowaniu na konto płatnika na PUE eZUS po przejściu do zakładki “Płatnik” z bocznego menu wybieramy “Dokumenty i wiadomości” a następnie “Dokumenty robocze”:

 

eZUS – Panel płatnika

 

Po prawo na dole wybieramy “Utwórz nowy”:

 

eZUS – Panel płatnika

 

Pojawi się lista dostępnych dokumentów, z której wybieramy “Pismo ogólne POG”:

 

eZUS – Panel płatnika

 

Należy zaznaczyć POG i kliknąć “Utwórz dokument”:

 

eZUS – Panel płatnika

 

Wniosek można również utworzyć z menu “Usługi” wpisując w filtr POG:

 

eZUS – Panel płatnika

 

Po uruchomieniu pisma pojawi się komunikat, zaznaczamy “Ok”:

 

eZUS – Panel płatnika

 

Dane osobowe płatnika zostaną zaciągnięte z systemu. W przypadku wniosku RUP o umorzenie należności z tytułu składek (dla płatnika składek poszkodowanego w wyniku powodzi) należy zaznaczyć „WNIOSEK”:

 

eZUS – Panel płatnika

 

W tytułe pisma wpisujemy: “wniosek o umorzenie należności z tytułu składek (dla płatnika poszkodowanego w wyniku powodzi”:

 

eZUS – Panel płatnika

 

Gdy pojawi się okno “Opis sprawy” płatnik powinien podać dokładny opis swojej sprawy:

 

eZUS – Panel płatnika

 

Po wypełnieniu formularza klikamy “Sprawdź”:

 

eZUS – Panel płatnika

 

System sprawdzi czy wszystkie wymagane pola zostały wypełnione i czy dokument nie posiada jakiś błędów, które uniemożliwiają wysyłkę. Jeśli dokument będzie wypełniony poprawnie na ekranie pojawi się informacja:

 

eZUS – Panel płatnika

 

Po zatwierdzeniu weryfikacji należy tak przygotowany dokument zapisać:

 

eZUS – Panel płatnika

 

I zamknąć formularz:

 

eZUS – Panel płatnika

 

eZUS – Panel płatnika

 

Przygotowany dokument roboczy wymaga jeszcze dołączenia załącznika w postaci wniosku RUP, który powinien być wypełniony i zapisany na dysku komputera:

 

eZUS – Panel płatnika

 

Pismo ogólne POG można autoryzować:

  • kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
  • podpisem zaufanym ePUAP,
  • podpisem osobistym (e-dowodu),
  • profilem PUE – przy tym sposobie nie trzeba podawać żadnych dodatkowych danych – wystarczy, że przedsiębiorca jest zalogowany do swojego profilu na portalu PUE ZUS.

 

eZUS – Panel płatnika

 

Pozostaje już tylko wysłać pismo do ZUS i oczekiwać na informację zwrotną.

Sposób załatwienia wniosku

Wnioski mają być rozpatrywane niezwłocznie.

W przypadku wniosków kompletnych niewymagających uzupełnienia organ ZUS przekaże informację o udzieleniu pomocy publicznej
W przypadku wniosków rozpatrzonych w części lub w przypadku odmowy umorzenia składek ZUS płatnik otrzyma decyzję
Informacja w sprawie wniosku lub decyzja znajdzie się na koncie płatnika składek PUE eZUS lub zostanie przekazana na adres korespondencyjny
Od decyzji ZUS można złożyć odwołanie do sądu okręgowego w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji
Odwołanie od decyzji powinno zawierać:
  • oznaczenie sądu,
  • imię i nazwisko lub nazwę firmy,
  • adres,
  • znak i datę decyzji ZUS,
  • uzasadnienie odwołania,
  • podpis płatnika lub pełnomocnika

Gdzie można uzyskać informację na temat umorzenia składek?

W razie pytań i wątpliwości co do składanego wniosku RUP o umorzenie składek ZUS płatnicy mogą korzystać z następujących kanałów informacyjnych:

  1. Kontakt telefoniczny – infolinia ZUS numery telefonów: 502 008 984 lub 33 825 31 34 lub 76 876 45 76 w godzinach 8.00-15.00.
  2. Spotkanie z doradcą w sprawie ulg i umorzeń w najbliższej placówce ZUS po uprzednim umówieniu wizyty.
  3. Kontakt telefoniczny na infolinię Centrum Kontaktu Klientów (CKK) pod numerem telefonu 22 560 16 00 w godzinach 7.00-18.00.

Podsumowanie

W dzisiejszej publikacji opisany został temat składania wniosku RUP o umorzenie należności z tytułu składek ZUS dla płatników poszkodowanych w powodzi.

Od dnia 6 stycznia 2025 roku płatnicy poszkodowani w powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, mogą składać do ZUS wnioski o umorzenie składek ZUS za miesiąc/miesiące od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 roku. Podstawowym warunkiem otrzymania pomocy jest spadek przychodów w prowadzonej działalności, który musi wynosić co najmniej 40% w relacji miesiąc do miesiąca odpowiednio roku 2024 do roku 2023.

Wnioski mają być rozpatrywane bez zbędnej zwłoki. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony w całości płatnik otrzyma informację o udzielonej pomocy publicznej. Odmowa umorzenia składek lub rozpatrzenie wniosku w części wiążę się z wydaniem decyzji przez ZUS, od której można złożyć odwołanie do sądu okręgowego.

Płatnicy mają możliwość kontaktu telefonicznego lub osobistego jeśli będą mieli pytania w sprawie składanych wniosków.

Stan prawny na dzień: 14.01.2025 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003