|
|
4 minut czytania

Program Cyfrowa Europa 2025 – dofinansowanie dla firm. Kto może złożyć wniosek?

Program „Cyfrowa Europa” to program, którego celem jest przyspieszenie ożywienia gospodarczego i napędzanie cyfrowej transformacji Europy. Aby zbliżyć Europę do tego celu, także przedsiębiorcy mogą skorzystać z dofinansowania na obszary związane z cyfryzacją.

program cyfrowa europa 2025

Program Cyfrowa Europa – omówione zagadnienia:

Pokaż więcej ↓

Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Program Cyfrowa Europa (DIGITAL EUROPE) to program, którego celem jest udostępnienie technologii cyfrowych przedsiębiorstwom, obywatelom i administracji publicznej. W związku z tym można skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań na obszary związane z m.in. cyfryzacją. Sprawdź, czym jest i kto może uzyskać dofinansowanie z tego programu!

Na czym polega program Cyfrowa Europa?

Program Cyfrowa Europa (Digital Europe) jest częścią jednego z długoterminowych budżetów UE (Wieloletnich Ram Finansowych) na lata 2021–2027. Koncentruje się on na dotacji w pięciu kluczowych obszarach: superkomputery, sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, zaawansowane umiejętności cyfrowe oraz szerokie wykorzystanie technologii cyfrowych. Jego celem jest wypełnienie luki między badaniami a wdrażaniem technologii, co ma przynieść korzyści obywatelom i przedsiębiorstwom, zwłaszcza małym i średnim. Program wspiera zieloną i cyfrową transformację oraz wzmacnia odporność i strategiczną autonomię Unii Europejskiej.

Kto może skorzystać z programu?

Program jest skierowany do szerokiego katalogu podmiotów, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Beneficjentami mogą być m.in. instytucje administracji publicznej, ośrodki i instytuty badawcze, uniwersytety, przedstawiciele przemysłu, małe i średnie przedsiębiorstwa reprezentujące różne sektory gospodarki.

Na co można uzyskać dofinansowanie?

Cyfrowa Europa to dotacje na poniższe obszary:

  • Superkomputery

    Obejmuje pomoc finansową na rozbudowę i wzmocnienie potencjału UE w zakresie superkomputerów i przetwarzania danych poprzez zakup superkomputerów eksaskalowych do 2022-2023 roku oraz obiektów o mocy ponadeksaskalowej do 2026-2027. Celem jest zwiększenie dostępności superkomputerów i ich szersze wykorzystanie w obszarach publicznych, takich jak ochrona zdrowia, środowisko i bezpieczeństwo, a także w przemyśle, w tym w małych i średnich przedsiębiorstwach.

  • Sztuczna inteligencja

    To dofinansowanie na inwestowanie w sztuczną inteligencję oraz ułatwienie jej zastosowania w przedsiębiorstwach i administracji publicznej celem stworzenia europejskiej przestrzeni danych, zapewnienia bezpiecznego dostępu do dużych zbiorów danych oraz budowy energooszczędnej infrastruktury chmurowej, a także wzmocnienie istniejących ośrodków testowania AI w państwach członkowskich, szczególnie w obszarach zdrowia i mobilności, oraz promowanie współpracy między nimi.

  • Cyberbezpieczeństwo

    Pomoc w tym obszarze ma na celu wzmocnienie koordynacji w zakresie cyberbezpieczeństwa pomiędzy narzędziami i infrastrukturami danych państw członkowskich, a także wspieranie szerokiego wdrażania potencjału cyberbezpieczeństwa w całej gospodarce.

  • Zaawansowane umiejętności cyfrowe

    Dofinansowanie w tym obszarze dotyczy wspierania projektowania i realizacji programów oraz szkoleń dla przyszłych ekspertów w obszarach takich jak dane, sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, technologie kwantowe i HPC.

  • Technologie cyfrowych w gospodarce i społeczeństwie

    To wsparcie finansowe wdrożeń o dużym wpływie w obszarach publicznych, takich jak ochrona zdrowia, Zielony Ład, inteligentne społeczności i sektor kultury. Celem jest rozwijanie sieci europejskich centrów innowacji cyfrowych, z zamiarem utworzenia centrum w każdym regionie. Wsparcie ma na celu pomoc przedsiębiorstwom, zwłaszcza małym i średnim, w korzystaniu z możliwości cyfrowych oraz wdrażaniu zaawansowanych technologii, takich jak blockchain.

Wysokość dofinansowania

Współfinansowanie z funduszy UE opiera się na rzeczywiście poniesionych kosztach, z 50% stawką finansowania dla kwalifikowanych wydatków. Dotacje nie mogą generować zysku, a każde działanie może otrzymać tylko jedną dotację z budżetu UE. Koszty nie mogą być zgłaszane do dwóch różnych działań (z wyjątkiem działań w ramach synergii UE).

Jak uzyskać dofinansowanie z programu Cyfrowa Europa?

Proces uzyskania dofinansowania składa się z kilku kroków:

  1. Odszukanie dofinansowania, które nas interesuje. Listę konkursów można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.
  2. Złożenie wniosku najpóźniej przed godziną 17:00 czasu brukselskiego w dniu wskazanego terminu składania wniosków. Wnioski przesłane po terminie nie są rozpatrywane.
  3. Podpisanie umowy o dotację w terminie 9 miesięcy od daty zamknięcia naboru.

Wnioskodawcy powinny wykazać we wniosku o dofinansowanie, że posiadają niezbędną zdolność finansową i techniczną do realizacji projektu:

  • zdolność finansowa oznacza posiadanie stabilnej sytuacji finansowej i środków umożliwiających realizację projektu;
  • zdolność techniczna oznacza posiadanie zasobów, kwalifikacji i doświadczenia zapewniających prawidłową realizację projektu;
  • podmioty publiczne nie muszą udowadniać posiadania zdolności finansowej i technicznej do realizacji projektu.

Szczegółowe warunki uzyskania dofinansowania z programu Cyfrowa Europa zawarte są w dokumentacji dla każdego naboru, a tutaj można znaleźć procedurę aplikowania w pigułce.

Krajowe Punkty Kontaktowe

Kraje uczestniczące w Programie Cyfrowa Europa wyznaczają Krajowe Punkty Kontaktowe (NCP), które promują działania programu i wspierają wnioskodawców.

W Polsce punktem kontaktowym jest Centrum Projektów Polska Cyfrowa (KPK DEP), gdzie można odnaleźć wiele przydatnych informacji w zakresie dofinansowania z programu Cyfrowa Europa, a także akty prawne regulujące Politykę Cyfrową UE.

Pobierz prezentację Programu Cyfrowa Europa – podstawy i przykłady projektów przygotowaną przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Nabory w toku

Obecnie (na styczeń 2025) trwają nabory wniosków m.in. w obszarze „Cyberbezpieczeństwo” – można do nich aplikować do 27 marca 2025 roku.

W zakresie „Cyberbezpieczeństwo” przedsiębiorcy mogą składać wnioski m.in. w tematyce rozwój zaawansowanych kluczowych technologii.

  • W konkursie mogą uczestniczyć: firmy technologiczne, zwłaszcza MŚP, pracujące nad dostarczaniem i wspieraniem innych organizacji prywatnych i publicznych w zakresie wykrywania zagrożeń cybernetycznych i kanałów CTI.
  • Wysokość grantu na jeden projekt wynosi 3 – 5 mln euro.
  • Poziom dofinansowania dla MŚP to 75% kosztów projektu.
  • Okres realizacji wynosi do 36 miesięcy.

Więcej konkursów odnajdziemy na stronach:

Planowane działania z programu Cyfrowa Europa w latach 2025-2027

Virtual worlds test beds (odpowiednik dotychczasowych TEFs w DEP) – celem tego działania ma być zapewnienie fizycznej i wirtualnej infrastruktury do testowania światów wirtualnych w dwóch obszarach: przemyśle oraz na celach społecznych (edukacja, kultura, zdrowie).

Virtual Worlds Skills Academy – celem jest utworzenie akademii, która będzie oferować programy nauczania dla kształcenia specjalistów w odniesieniu do wszystkich technologicznych elementów składających się na światy wirtualne (extended reality, blockchain, AI, data, edge computing, high-performance computing, 3D graphics, interactive media, content creation, computer vision, digital twins, digital identity, data privacy, big data), a także szkolenia dla specjalistów z innych sektorów, przedsiębiorstw, sektora publicznego, nauczycieli.

Podsumowując – sektor cyfrowy jest kluczowy dla zrównoważonej przyszłości ludzi i przedsiębiorstw. W ramach budżetu UE na lata 2021–2027 przewidziano wsparcie dla tego sektora poprzez różne programy, w tym główny program „Cyfrowa Europa” oraz inne, takie jak „Łącząc Europę”, „Horyzont Europa” i „Kreatywna Europa”.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim wieloletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003