Umowa o pracę na okres próbny to rodzaj umowy o pracę dedykowany zarówno pracownikom, jak i pracodawcom celem zweryfikowania, czy współpraca na danym stanowisku spełni wzajemne oczekiwania stron. Pracownik ma wówczas możliwość sprawdzenia, czy warunki pracy oraz organizacja firmy są zgodne z jego wymaganiami bądź oczekiwaniami, a pracodawca może wówczas zweryfikować, czy kompetencje bądź doświadczenie pracownika pozwalają na wykonywanie pracy na danym stanowisku.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy umowa o pracę może zostać zawarta:
Umowa o pracę na czas nieokreślony i określony to najczęściej zawierane umowy o pracę z pracownikiem. Regulują one relacje pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, w tym ich prawa oraz obowiązki oraz podstawy i zasady zatrudnienia. Co szczególnie istotne, umowy te charakteryzują się pewnego rodzaju stabilnością (mimo że umowa o pracę na czas określony może zakończyć się w określonym w umowie terminie), której nie gwarantuje przykładowo umowa zlecenia, bowiem chronią one pracownika przed nagłym wypowiedzeniem umowy o pracę, gwarantując zachowanie okresu wypowiedzenia.
Z kolei umowa o pracę na okres próbny to umowa o charakterze tymczasowym służąca weryfikacji, czy pracownik spełnia wymagania i posiada odpowiednie kwalifikacje do objęcia danego stanowiska w formie oraz czy warunki pracy odpowiadają każdej ze stron. Umowa ta nie daje stabilności w zatrudnieniu u danego pracodawcy, ale po jej ustaniu można zdecydować, czy strony zdecydują się na zawarcie umowy o pracę na czas określony albo nieokreślony.
A jeśli chcesz dowiedzieć się, czym się przedwstępna umowa o pracę i pobrać jej darmowy wzór, to przejdź tutaj.
Wśród cech charakterystycznych dla umowy o pracę na okres próbny należy wyróżnić:
Przykład 1
Pracodawca i pracownik zawarli umowę o pracę na okres próbny trwającą 3 miesiące, w której ustalili, że umowa zostanie przedłużona o czas urlopu oraz o czas innych usprawiedliwionych nieobecności pracownika. Po 2 miesiącach pracy pracownik zachorował i przebywał przez okres 7 dni na L4. Wobec tego czas trwania umowy na okres próbny został przedłużony o kolejne 7 dni, wskutek czego umowa ta przekroczy (ale zgodnie z prawem) okres 3 miesięcy.
Umowa o pracę na okres próbny jak każda inna może zostać wypowiedziana przez każdą ze stron z poszanowaniem okresów wypowiedzenia:
Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny nie wymaga podania przyczyny, jednak w praktyce, jeśli umowę wypowiada pracodawca, rekomenduje się wskazanie przyczyn wypowiedzenia takiej umowy.
Jeśli chodzi o formę wypowiedzenia, to tak jak w każdym innym przypadku, należy je dokonać na piśmie niezależnie od tego, czy składa je pracownik, czy pracodawca. W okresie wypowiedzenia pracownik zobowiązany jest do wykonywania pracy, chyba że pracodawca zwolni go z obowiązku jej świadczenia.
Umowa o pracę na okres próbny może również zostać rozwiązania bez zachowania okresu wypowiedzenia, o ile wystąpią ku temu uzasadnione okoliczności:
Chcesz wiedzieć, co zrobić, gdy bezprawnie rozwiązano obowiązującą umowę o pracę? Jeśli tak, to przejdź tutaj.
Umowa na okres próbny nie wlicza się do limitu umów o pracę na czas określony (strony umowy o pracę mogą zawrzeć maksymalnie trzy umowy o pracę na czas określony, przy czym ich łączny czas trwania nie może przekraczać 33 miesięcy).
Nie, umowa o pracę na okres próbny nie przedłuża się automatycznie, albowiem co do zasady kończy się w dniu określonym w umowie. Wyjątek jednak stanowi urlop, inna usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy oraz ciąża pracownicy. Jeśli w trakcie trwania stosunku pracy pracownik uda się na urlop albo będzie przebywać na zwolnieniu lekarskim, to czas trwania takiej umowy zostanie wydłużony o czas urlopu bądź nieobecności w pracy pracownika, natomiast jeśli pracownik jest w ciąży a umowa na okres próbny przekraczająca jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Umowa o pracę na okres próbny może trwać co do zasady maksymalnie 3 miesiące. Jednakże może być zawarta na krótszy okres, który nie przekracza:
Tak, umowa na okres próbny wlicza się do stażu pracy, bowiem staż pracy obejmuje wszystkie okresy zatrudnienia, niezależnie od typu umowy o pracę.
Nie, umowa o pracę na okres próbny nie wlicza się do limitu 33 miesięcy, bowiem limit ten przewidziany jest wyłącznie dla umów o pracę na czas określony.
Umowa o pracę na okres próbny może zostać zawarta przez te same strony tylko raz, chyba że pracownik ma być zatrudniony do wykonywania innego rodzaju pracy u tego samego pracodawcy.
Umowa o pracę na okres próbny to umowa mająca na celu sprawdzenie kwalifikacji pracownika i jego dopasowania do wymagań w zakresie danego stanowiska. Tego rodzaju umowa, mimo że ma charakter tymczasowy, testowy, to przyznaje pracownikowi również pełne prawa, jakie przysługują pracownikowi, np. prawo do wynagrodzenia czy też prawo do urlopu.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.