|
|
4 minut czytania

Akcyza na samochody – zmiany w akcyzie od 1 kwietnia 2025

Od 1 kwietnia 2025 roku będą obowiązywać nowe przepisy dotyczące zwrotu akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w Polsce w celu ich wywozu za granicę oraz zwolnienia od akcyzy dla samochodów osobowych rejestrowanych profesjonalnie na terytorium Polski w celu wykonywania jazd testowych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, które będą przedmiotem badań naukowych lub prac rozwojowych w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Akcyza na samochody 2025

Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Zmiany w akcyzie 2025

W ustawie z dnia 24 stycznia 2025 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw przewidziano szereg zmian służących wyjaśnieniu lub doprecyzowaniu istniejących przepisów, ich wdrożenie oraz uproszczenie procesów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Projekt ww. ustawy wprowadza zmiany w następujących aktach prawnych, tj.:

  • ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,
  • ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym,
  • ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe,
  • ustawie z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy,
  • ustawie z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej,
  • ustawie z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

W tym artykule skupimy się na zmianach w akcyzie, które polegają na wprowadzeniu następujących rozwiązań:

  • zwrot akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w kraju w celu ich wywozu za granicę;
  • zwolnienie od akcyzy dla samochodów osobowych rejestrowanych profesjonalnie na terytorium kraju w celu wykonywania jazd testowych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, które będą przedmiotem badań naukowych lub prac rozwojowych w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Zwrot akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w kraju w celu ich wywozu za granicę

Znowelizowane przepisy umożliwiają zwrot akcyzy za samochody osobowe, które zostały czasowo zarejestrowane w Polsce w celu wywozu za granicę. Zmiana ta wynika z wyroku TSUE, który rozróżnił rejestrację czasową na wniosek właściciela w celu wywozu od rejestracji w celu dopuszczenia pojazdu do ruchu.

Projektowany przepis art. 100 ust. 5a wprowadzi od 1 kwietnia 2025 roku przepisy, które mają na celu uregulowanie sytuacji, gdy samochód osobowy, który wcześniej był czasowo zarejestrowany lub profesjonalnie zarejestrowany w Polsce, a następnie wyeksportowany lub poddany testom, wraca do kraju, tj.:

  • samochody czasowo zarejestrowane w Polsce w celu umożliwienia ich wywozu za granicę, które miały zwrot akcyzy, będą traktowane jak samochody niezarejestrowane na terytorium Polski, jeśli zostaną sprowadzone z powrotem do kraju w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego lub importu (w takim przypadku będą podlegały opodatkowaniu akcyzą);
  • samochody zarejestrowane profesjonalnie w Polsce w celu wykonywania jazd testowych (z możliwością zwrotu akcyzy lub zwolnienia z akcyzy), również będą traktowane jako samochody niezarejestrowane, jeśli wrócą do Polski po wcześniejszym wywozie lub dostawie wewnątrzwspólnotowej.
  • Jeśli samochód wyjechał z kraju, ale nie dokonano zwrotu akcyzy z tytułu jego wywozu, a następnie wrócił do Polski, to nie powstaje obowiązek zapłaty akcyzy, ponieważ nie miało miejsca opodatkowanie akcyzą przy pierwszym wywozie.

    Dodatkowo kolejne projektowane przepisy, tj. art. 107 ust. 1a i ust. 1b wprowadzają:

    • rozszerzenie prawa do zwrotu akcyzy – prawo do zwrotu akcyzy będzie przysługiwało także w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu samochodu, który był wcześniej czasowo zarejestrowany na terytorium Polski w celu umożliwienia jego wywozu za granicę, a także samochodu profesjonalnie zarejestrowanego w celu jazd testowych;
    • brak zwrotu akcyzy w przypadku ponownej rejestracji w Polsce – jeśli samochód osobowy zostanie ponownie zarejestrowany w Polsce w ciągu roku od dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu, nie będzie przysługiwało prawo do zwrotu akcyzy.

    Zwolnienie z akcyzy dla samochodów osobowych używanych w badaniach naukowych lub pracach rozwojowych

    Od 1 kwietnia 2025 roku będzie również obowiązywać zwolnienie z akcyzy dla samochodów zarejestrowanych profesjonalnie w celu jazd testowych, które będą przedmiotem badań naukowych lub prac rozwojowych. Takie samochody muszą spełniać określone warunki, a zwolnienie obejmuje przedsiębiorców prowadzących działalność badawczo-rozwojową (por. projektowany art. 110b).

    Przepisy precyzują warunki, takie jak:

    • Wykonywanie jazd testowych: jazdy testowe samochodem osobowym, który ma profesjonalny dowód rejestracyjny i profesjonalne tablice rejestracyjne, zgodnie z decyzją o profesjonalnej rejestracji pojazdów (art. 80t i 80v prawa o ruchu drogowym).
    • Przeznaczenie pojazdu do badań naukowych: samochód może być używany do badań naukowych lub prac rozwojowych przez maksymalnie 12 miesięcy, licząc od powstania obowiązku podatkowego, w czasie ważności decyzji o profesjonalnej rejestracji.
    • Wpisanie do wykazu pojazdów: samochód osobowy zgodnie z art. 80x prawa o ruchu drogowym musi być wpisany do wykazu pojazdów przed zawarciem umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
    • Wywóz lub demontaż pojazdu: samochód może być wywieziony poza terytorium kraju, wycofany z eksploatacji lub zwrócony producentowi w terminie 14 dni po zakończeniu okresu przewidzianego w punkcie 2.

    Jeśli chodzi o karę za naruszenie warunków, to będzie ona nakładana na przedsiębiorcę, który nie spełni określonych ustawą warunków, np. nie dostarczy wymaganych dokumentów na czas, będzie zobowiązany do zapłaty akcyzy, która będzie naliczana zgodnie z obowiązującymi stawkami.

    Podsumowanie

    Proponowane zmiany w przepisach dotyczących zwrotu akcyzy od samochodów osobowych mają na celu precyzyjne uregulowanie zasad zwrotu oraz zapobieganie nadużyciom, a nowe przepisy wejdą w życie już 1 kwietnia 2025 roku. Z procesem legislacyjnym zapoznasz się tutaj.

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003