|
|
5 minut czytania

Jak wypłacić pieniądze ze spółki z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców ze względu na stosunkowo prostą formę prowadzenia działalności oraz ograniczoną odpowiedzialność wspólników za zobowiązania firmy. Mimo licznych zalet w praktyce pojawiają się pytania, na które trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Wypłata zysku ze spółki z o.o.

Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Podział w zysku w spółki z o.o.

Głównym celem gospodarczym spółki z o.o. jest generowanie zysku, co oznacza, że wspólnicy prowadzą działalność w taki sposób, aby maksymalizować korzyści finansowe. Ważne jest jednak, aby osiągnięty zysk był wykazany w sprawozdaniu finansowym sporządzonym za dany rok obrotowy.

Wspólnik spółki z o.o. ma prawo do udziału w zysku, pod warunkiem że:

  • zysk wynika z rocznego sprawozdania finansowego;
  • przeznaczenie zysku do podziału zostało uchwalone przez zgromadzenie wspólników, z uwzględnieniem ewentualnych zaliczek.

Do dywidendy za dany rok obrotowy są uprawnieni ci wspólnicy, którzy posiadali udziały w dniu podjęcia uchwały o podziale zysku. Umowa spółki może także upoważniać zgromadzenie wspólników do wyznaczenia konkretnego dnia, według którego zostanie sporządzona lista wspólników uprawnionych do dywidendy (tzw. dzień dywidendy).

Dzień dywidendy powinien zostać ustalony w ciągu dwóch miesięcy od podjęcia uchwały o podziale zysku. W przypadku gdy uchwała nie wskazuje dnia dywidendy, za taki dzień uznaje się dzień podjęcia uchwały. Natomiast wypłata dywidendy następuje w terminie określonym w uchwale wspólników, a jeśli taki termin nie został wskazany – wypłata odbywa się niezwłocznie po dniu dywidendy.

Dodatkowo należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • umowa spółki może przewidywać odmienny sposób podziału zysku;
  • w przypadku braku odmiennych postanowień, zysk dzieli się proporcjonalnie do posiadanych udziałów;
  • jeśli w bilansie figurują koszty prac rozwojowych zaliczone do aktywów, które nie zostały w pełni odpisane, podział zysku w tej części jest niemożliwy, chyba że kwota kapitałów rezerwowych i zapasowych oraz zysków z lat ubiegłych jest równa kwocie nieodpisanych kosztów;
  • w sytuacji, gdy zgromadzenie wspólników nie zdecyduje o przeznaczeniu zysku na dywidendę, wspólnicy nie nabywają prawa do udziału w rocznym zysku. prawo do dywidendy powstaje jedynie w wyniku podjęcia odpowiedniej uchwały;
  • w przypadku gdy uchwała nie przewiduje wypłaty dywidendy, zysk może zostać przeznaczony np. na kapitał zapasowy spółki;
  • kwota do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o zyski z lat ubiegłych oraz kwoty przeniesione z kapitałów zapasowego i rezerwowego;
  • dywidenda musi być pomniejszona o niepokryte straty, udziały własne oraz kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową powinny być przekazane na kapitał zapasowy lub rezerwowy;
  • umowa spółki może także przewidywać możliwość wypłaty zaliczki na poczet dywidendy przez zarząd, jeśli spółka posiada wystarczające środki.

Więcej na temat dywidendy i spółek dywidendowych przeczytasz w tym artykule.

Jak zarabiać w spółce z o.o.?

Jak wiadomo, głównym celem działalności spółki z o.o. jest osiąganie zysku, co stanowi podstawowy motyw jej funkcjonowania. Spółka z o.o. działa w oparciu o kapitał zakładowy wniesiony przez wspólników i wykorzystuje zgromadzone środki do realizacji swojej działalności gospodarczej.

Sposób uzyskiwania dochodów w spółce z o.o. może być różnorodny, w zależności od przedmiotu działalności oraz strategii przyjętej przez zarząd. Spółka z o.o. może prowadzić zarówno działalność produkcyjną, handlową, jak i usługową. Może również inwestować swoje środki w celu uzyskania dodatkowego przychodu.

Do najczęstszych źródeł osiągania zysku przez spółkę z o.o. należy zaliczyć:

  • działalność operacyjną,
  • sprzedaż aktywów,
  • działalność inwestycyjną,
  • dotacje,
  • dofinansowania.

Jak wypłacić pieniądze ze spółki z o.o.?

FORMA WYPŁATY SPOSÓB WYPŁATY OPODATKOWANIE CZĘSTOTLIWOŚĆ WYPŁATY FORMA WYPŁATY (KONTO / GOTÓWKA)
DYWIDENDA (NAJCZĘSTSZA FORMA) wypłata na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników po zakończeniu roku obrotowego 19% podatku od dywidendy raz w roku (po zamknięciu roku obrotowego) przelew na konto bankowe
WYNAGRODZENIE ZA PRACĘ zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej (umowa zlecenie, umowa o dzieło) podatek dochodowy oraz składki ZUS regularne wypłaty w formie wynagrodzenia przelew na konto bankowe
WYNAGRODZENIE CZŁONKA ZARZĄDU na podstawie kontraktu menedżerskiego lub powołania do zarządu spółki z o.o. podatek dochodowy oraz składki ZUS (w zależności od umowy) możliwość wypłaty miesięcznej w formie wynagrodzenia przelew na konto bankowe
POŻYCZKA udzielenie pożyczki przez wspólnika na podstawie umowy cywilnoprawnej 19% podatek od przychodów z pożyczki wymaga umowy na piśmie, niekiedy zgody zgromadzenia wspólników przelew na konto bankowe lub gotówka (w zależności od ustaleń)
POWTARZAJĄCE SIĘ ŚWIADCZENIA NIEPIENIĘŻNE świadczenia w naturze, takie jak użyczenie mieszkania, samochodu, opieka zdrowotna opodatkowanie zależy od wartości świadczenia, może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym regularne świadczenia ustalane na podstawie umowy zależy od ustaleń – najczęściej nie dotyczy formy gotówkowej
DIETY I KOSZTY PODRÓŻY SŁUŻBOWYCH zwrot kosztów związanych z podróżami służbowymi (diety, zakwaterowanie, transport) nie podlegają opodatkowaniu, pod warunkiem, że są zgodne z przepisami dotyczącymi podróży służbowych zwrot kosztów odbywa się na podstawie udokumentowanych wydatków przelew na konto bankowe lub gotówka (w zależności od sytuacji)

A jeśli zastanawiasz się, czy można pracować na etacie i mieć jednocześnie spółę z o.o., to przejdź do tego artykułu.

Podsumowanie

Mimo że spółka z o.o. może generować zysk na różne sposoby, równie istotne jest zaplanowanie jego wypłaty w sposób zgodny z przepisami prawa i korzystny pod względem podatkowym. Wybór odpowiedniej metody uzyskiwania środków, takiej jak dywidenda, wynagrodzenie, umowa menedżerska czy pożyczka, powinien być przemyślany i dostosowany do sytuacji finansowej oraz struktury spółki. Nieodpowiednie podejście może bowiem skutkować niekorzystnymi konsekwencjami podatkowymi, a także ryzykiem zakwestionowania przez organy skarbowe. Dlatego zarządzanie zyskami w spółce z o.o. wymaga nie tylko znajomości przepisów, ale także umiejętnego planowania finansowego.

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003