



Od 2026 roku przedsiębiorcy mogą się spodziewać regulacji dotyczących składki zdrowotnej. Zmiany mają na celu wsparcie przedsiębiorców z niskimi i średnimi dochodami.
Obecnie składka zdrowotna wynosi:
– przy czym w obu przypadkach, podstawa wymiaru nie może być niż 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Jeśli chodzi o składkę zdrowotną na ryczałcie, to jej miesięczna wysokość zależy od progu rocznych przychodów oraz podstawy wymiaru, którą jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie z IV kwartału 2024 roku.
Wysokość składek ZUS w obecnym stanie prawnym przedstawiliśmy w artykule: Składki ZUS 2025.
Składka zdrowotna w 2026 dla przedsiębiorców opodatkowanych skalą podatkową i podatkiem liniowym ma mieć dwuelementową podstawę wymiaru.
Powyższe oznacza, że składka zdrowotna będzie wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę – dla dochodów nieprzekraczających 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia. A po przekroczeniu tego progu dodatkowo 4,9% od dochodu, który przekracza ustalony limit.
Dla przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem również ma być dwuelementowa podstawa wymiaru.
Powyższe oznacza, że składka zdrowotna będzie wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę dla dochodów nieprzekraczających 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia. A powyżej tego progu dodatkowo 3,5% od dochodu, stanowiącego nadwyżkę ponad ten próg.
Zmiana przepisów obejmuje także osoby współpracujące, dla których składka zdrowotna w 2026 ma wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia.
Ustawa wprowadzająca nową składkę zdrowotną zlikwiduje możliwość rozliczenia części zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne w podatku dochodowym dla osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną 19% podatkiem liniowym oraz ryczałtem. Przypomnijmy, że skala podatkowa nie pozwala na odliczenie składki zdrowotnej już w aktualnym stanie prawnym.
Poniżej przedstawiamy dane (treść oraz diagramy) przygotowane przez ustawodawców zamieszczone w uzasadnieniu do ustawy o składce zdrowotnej 2026.
Poniższa tabela przedstawia liczbę przedsiębiorców zyskujących oraz tracących na reformie w ujęciu rocznym. Za próg zysku i straty przyjęto 50 zł rocznie. Reforma obejmuje ok. 2,6 mln przedsiębiorców, z czego zyskuje ok. 2,45 mln przedsiębiorców, natomiast wyższe składki niż obecnie zapłacą podatnicy o największych przychodach rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Szacunkowo takich osób może być ok. 131 tys.
Źródło: Uzasadnienie do ustawy o składce zdrowotnej 2026
Zmiana obciążeń (PIT+NFZ) dla stylizowanego podatnika rozliczającego się wg następujących form w systemie obowiązującym docelowo w 2026 roku względem obecnego systemu.
Skala podatkowa
Źródło: Uzasadnienie do ustawy o składce zdrowotnej 2026
Podatek liniowy
Źródło: Uzasadnienie do ustawy o składce zdrowotnej 2026
Ryczałt
Źródło: Uzasadnienie do ustawy o składce zdrowotnej 2026
Ustawodawcy wskazują, że na zmianach zyskają w szczególności ci przedsiębiorcy, którzy osiągają niskie i średnie dochody.
Skala podatkowa i podatek liniowy: Dla przedsiębiorców o wysokich dochodach, ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, składka na ubezpieczenie zdrowotne pozostanie powiązana z dochodem.
Ryczałt: Proponowane rozwiązania mają przynieść podobne efekty jak w przypadku przedsiębiorców rozliczających PIT według skali progresywnej i podatku liniowego, czyli powiązanie wysokości składki z osiąganymi przychodami dla przedsiębiorców o wysokich dochodach.
Nowe regulacje mają na celu wsparcie przedsiębiorców z niskimi i średnimi dochodami, którzy będą płacić stałą składkę. Z kolei osoby zarabiające powyżej określonych progów będą miały składkę uzależnioną od dochodu/przychodu. A zatem, jak wskazują ustawodawcy, tak skonstruowane przepisy nie tylko zachowują progresywny charakter składki, ale także obniżają koszty dla większości przedsiębiorców.
W momencie pisania artykułu, ustawa jest jeszcze procedowania.
Przebieg prac nad ustawą znajdziemy na podlinkowanej stronie.
Stan prawny: 17.04.2025
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.