Czy kiedykolwiek marzyłeś o zautomatyzowaniu nudnych, powtarzalnych zadań w pracy? A co, jeśli mógłbyś nie tylko je zautomatyzować, ale sprawić, że zostaną wykonane szybciej i dokładniej?
Dzięki ostatnim postępom w dziedzinie sztucznej inteligencji, inteligentna automatyzacja procesów stała się rzeczywistością dla wielu firm. Jak jednak Twoja firma może wykorzystać AI do optymalizacji przepływów pracy i zwiększenia produktywności?
AI zmienia automatyzację procesów biznesowych na kilka ważnych sposobów:
Inteligentna automatyzacja AI procesów może sprawić, że przy takim samym zespole firma będzie w stanie zwiększyć efektywność działania w obszarze, w którym wdrożyła AI. Inteligentna automatyzacja procesów może poprawić funkcjonowanie firmy przede wszystkim w obszarze:
Przykładowo, zakład Volkswagena w Niemczech wdrożył „współpracujące roboty”, aby pracowały ramię w ramię z pracownikami przy montażu silników. Te roboty przejmują najtrudniejsze fizycznie zadania, zapobiegając urazom, przy jednoczesnej poprawie jakości i prędkości produkcji.
Automatyzację procesu obsługi klienta większość osób zna z doświadczenia z bankowością czy branżą ubezpieczeń. Tutaj duża część ścieżki zakupowej obsługiwana jest przez wirtualnych agentów AI, którzy potrafią wykonywać powtarzalne zadania — od automatyzacji obsługi polis, przez sprzedaż produktów finansowych, po propozycje sposobu likwidacji szkód. Boty mogą odpowiadać na zapytania klientów przez całą dobę, 7 dni w tygodniu oraz przetwarzać roszczenia nawet 2,5 razy szybciej niż agenci.
Zautomatyzowane algorytmy planowania dostaw to również domena inteligentnej automatyzacji procesów:
przekładają się na zwiększenie satysfakcji klientów, zmniejszenie ilości przejechanych kilometrów oraz oszczędności, dzięki mniejszej liczbie przechowywanych towarów.
Jeśli chcesz wykorzystać inteligentną automatyzację procesów w swojej firmie, zastanów się na początku, jaki obszar działalności chcesz zautomatyzować. Najłatwiejsze do optymalizacji są procesy w pełni cyfrowe, natomiast największe oszczędności może przynieść automatyzacja procesów produkcyjnych oraz logistycznych. Oto kilka najlepszych praktyk, o których warto pamiętać niezależnie od wybranego obszaru wdrożenia:
Do najpopularniejszych narzędzi typu no-code służących do automatyzacji procesów należą Zapier oraz Make. Są one proste w obsłudze, dają więc możliwość szybkiego stworzenia prototypu rozwiązania, na przykład:
Źródło: Zapier (https://zapier.com/)
Niestety wydajność rozwiązań tworzonych z ich pomocą często jest niewystarczająca do wykorzystania w biznesie na większą skalę. Dlatego przyjrzyjmy się przykładowym rozwiązaniom służącym do automatyzacji procesów dedykowanym dla biznesu.
Appian BPM Suite to oprogramowanie do zarządzania procesami biznesowymi, które wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) do optymalizacji i automatyzacji procesów biznesowych. Oto niektóre z jego funkcji i korzyści:
Narzędzie AI Skill Designer oferowane przez Appian pozwala na bezpieczne przetwarzanie treści na dużą skalę przy użyciu sztucznej inteligencji, co przekłada się na tworzenie niestandardowych modeli uczenia maszynowego na prywatnych danych, co umożliwia tworzenie unikalnych rozwiązań AI dostosowanych do potrzeb biznesowych bez konieczności posiadania umiejętności z zakresu nauki danych. Dzięki AI Skill Designer można zastosować sztuczną inteligencję do kluczowych przypadków użycia, takich jak klasyfikacja e-maili, klasyfikacja dokumentów i ekstrakcja dokumentów — wszystko w ramach rozwiązań typu Low Code. Aby skorzystać z AI Skill Designer, wystarczy dodać moduł AI tak, jak każdy inny obiekt projektowy, bez konieczności korzystania z oprogramowania innych firm lub zbiorów danych.
Źródło: Appian (https://appian.com/)
ADONIS to narzędzie zbliżone w swym działaniu do Appian BPM Suite. Służy ono do zarządzania procesami biznesowymi (BPM), oraz pomaga tworzyć i optymalizować procesy, a nawet zbudować cyfrowego bliźniaka organizacji (digital twin). ADONIS oferuje wiele funkcjonalności, takich jak:
Dodatkową zaletą ADONISa jest Elli — chatbot, który pomaga użytkownikom korzystać z narzędzia. Elli odpowiada na pytania w języku naturalnym i udziela porad na temat wyszukiwania treści w repozytorium ADONIS, a także na temat obsługi narzędzia. Zapewnia także dodatkowe informacje na określone tematy lub kieruje użytkowników do przydatnych zasobów online na stronach BPM.
Automatyzacja procesów wspomagana przez sztuczną inteligencję nie jest już tylko marzeniem futurystów, lecz staje się standardem w wielu sektorach biznesowych. Inwestycja w takie rozwiązania przynosi wymierne korzyści, takie jak wzrost efektywności, zmniejszenie kosztów operacyjnych i poprawa jakości obsługi klienta.
Ale dlaczego warto zainwestować w automatyzację procesów wspomaganą przez AI? Oto kilka kluczowych powodów:
W epoce, w której technologia szybko się rozwija, a konkurencja na rynku stale rośnie, firmy, które nie wykorzystują możliwości AI w automatyzacji procesów, mogą zostać w tyle. Dlatego tak ważne jest, aby nie tylko śledzić rozwój technologii, ale też aktywnie wdrażać je w swoich procesach biznesowych.
Na koniec, warto pamiętać, że automatyzacja AI to nie tylko kwestia technologii, ale również nowego sposobu myślenia o biznesie. Wdrożenie AI w procesy biznesowe to nie tylko inwestycja w technologię, ale przede wszystkim inwestycja w przyszłość firmy. To przekształcenie, które często jest wyzwaniem, ale w rzeczywistości otwiera drzwi do nowych możliwości i innowacji, które mogą zmienić oblicze Twojej organizacji.
Przeczytaj również jak automatyzacja procesów AI wpływa na e-commerce: Automatyzacja ecommerce AI
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.