Tworzenie papierowych list zakupów, czy noszenie ze sobą podręcznego notatnika, jeszcze do niedawna nie było niczym zadziwiającym. Jednak wraz z rozwojem technologicznym tradycyjne metody zapisywania myśli, pomysłów i spostrzeżeń przeszły do historii.
Dziś najpraktyczniejszym sposobem na skuteczny „note taking” są aplikacje mobilne. Wyróżnia je szybkość działania, przejrzystość interfejsu i możliwość szerokiej interakcji z programem. Przedstawiamy 10 propozycji, będących mobilnym plannerem i organizerem codziennych obowiązków.
Jak często miałeś okazję zetknąć się z nagłym przypływem weny, niespodziewanymi narodzinami ciekawego pomysłu, bądź spontanicznym wydarzeniem, które wymagało zanotowania ważnych informacji? Takich sytuacji z pewnością było co niemiara. Ciężko sobie wyobrazić, by za każdym razem w różne miejsca zabierać ze sobą papierowy notatnik z niezbędnymi akcesoriami. Nie zawsze także sprawdzi się systemowa aplikacja do robienia notatek, dostępna w każdym smartfonie. Jest ona mocno ograniczona i wybitnie niepraktyczna, w szczególności gdy będziemy chcieli zanotować coś w formie rysunku, szkicu czy tabelki.
Na szczęście z odsieczą przychodzą nam rozbudowane programy, dzięki którym, bez uprzykrzających życie ograniczeń, zapiszemy wszystko to, co mniej lub bardziej ważne.
Z oprogramowania note-taking korzystają przede wszystkim osoby, wykonujące kreatywną pracę umysłową. W tym kontekście aplikacja do robienia notatek będzie nieodzownym narzędziem pracy, które pomoże utrwalić nawet najbardziej kreatywne pomysły. Dużą potrzebę zapisywania myśli mają przede wszystkim freelancerzy, realizujący różnorakie projekty dla swoich klientów. Wena bywa ulotna, wobec czego warto złapać moment, w którym się ona pojawi.
Aplikacja do robienia notatek może przydać się także w wielu nieoczywistych sytuacjach – zapewniona użyteczność jest wręcz nieograniczona, do czego w dużej mierze przyczynia się sama mobilność takiego rozwiązania. Oprogramowanie do robienia notatek sprawdzi się m.in. w kontekście zapisywania jadłospisu, tworzenia list zakupów czy zestawień trudnych słówek w języku obcym. Może się przydać także, gdy chcemy mieć uporządkowaną listę obowiązków, które musimy zrealizować w najbliższym czasie, pozytywnie wpływając na efektywność podejmowanych działań.
W tym pomoże Ci również to do lista Firmbee.
Program do robienia notatek na komputerze i urządzeniach mobilnych. Aplikacja jest świetnym wyborem, jeśli na co dzień korzystamy z urządzeń wykorzystujących oprogramowanie Microsoftu. Jednak Firma Microsoft zadbała również o stworzenie całego ekosystemu aplikacji dla OneNote, udostępniając bezpłatną międzyplatformową usługę do sporządzania notatek dla systemów Windows, Mac, Android, iOS i w Internecie.
Microsoft OneNote to jeden z najbardziej rozbudowanych i użytecznych programów typu note taking. Umożliwia on nie tylko podstawowe zapisywanie informacji, ale i tworzenie notatek głosowych, implementowanie grafik, tabeli czy szkiców, dodając dodatkowo przycięte zrzuty ekranu z przeglądarki. Same notatki można udostępniać innym osobom, co usprawnia organizację współpracy między użytkownikami.
https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/onenote/digital-note-taking-app
Jednocześnie bezpłatna wersja gwarantuje przechowywanie notatek w usłudze OneDrive Microsoft. Marka wstrzymuje jednak niektóre funkcje, udostępniając je dopiero po wykupieniu opcji premium. Płatna wersja łączy się z opcją obsługi lokalnych notesów zapisanych na dysku twardym, a także możliwością nagrywania wideo i audio wraz z notatkami oraz historią wersji. Istnieje również szansa na zintegrowanie narzędzia z Outlookiem, SharePoint i OneDrive dla Firm.
https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/onenote/digital-note-taking-app
To użyteczna, profesjonalna aplikacja typu open source do tworzenia notatek, która działa wyłącznie w trybie online. Dodatkowo udostępniane są opcje prowadzenia listy zadań czy przesyłania poszczególnych plików.
Podstawowa wersja Personal została udostępniona dla użytkowników bezpłatnie. Wszechstronna przestrzeń robocza, w darmowej wersji, może być udostępniona pięciu gościom. Umożliwia to dzielenie się notatkami np. w ramach prowadzenia firmy. W aplikacji możemy zamieszczać różne ważne informacje, np. odwołujące się do realizowanych zadań czy etapów tworzenia projektów.
Równolegle plany Plus oraz Business dają szansę na rozbudowanie zespołu do 100, a nawet i 250 osób, oferując dodatkowo dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji, jak np. rozszerzenie o Notion AI.
https://www.notion.bz/
Jedna z najbardziej znanych aplikacji do tworzenia notatek, która oferuje pakiet usług w różnych wariantach. W ostatnim czasie marka zdecydowała się na poszerzenie zakresu funkcji dostępnych dla użytkowników za darmo. W rezultacie, bez konieczności dodatkowych opłat, możliwe jest korzystanie z trybu offline, dostęp do historii notatek, konwertowanie wiadomości e-mail na notatki, udostępnianie notatek za pomocą poczty elektronicznej bez opuszczania aplikacji, edytowanie dokumentów PDF, a także wykorzystywanie szerokich opcji personalizacji. W programie można także załączać wycięte strony internetowe, pliki .pdf, paragony, zdjęcia i inne dokumenty.
Jednak nawet pomimo wielu funkcjonalności dostępnych za darmo, niektóre opcje wciąż są zarezerwowane wyłącznie dla użytkowników premium Nadal więc obowiązuje limit 1 notatnika i 50 notatek oraz 60 MB danych, jakie można przesłać do aplikacji w ciągu miesiąca.
https://evernote.com/
Ta aplikacja do tworzenia notatek jest dostępna na każdym urządzeniu z systemem Android, ale możliwe jest również używanie jej na iOS lub online na komputerze/laptopie. Google Keep to przede wszystkim przyjazny interfej, który został zaprojektowany tak, by praca z aplikacją nie sprawiała żadnych problemów nawet dopiero początkującym użytkownikom. Rozwiązanie to daje dostęp nie tylko do samego tworzenia tradycyjnych notatek tekstowych, ale także nagrywania wiadomości głosowych, dodawania zdjęć czy tworzenia przejrzystych list.
Jednocześnie narzędzie usprawnia proces porządkowania notatek, łącząc się z dyskiem Google. Dużą zaletę stanowi też płynna synchronizacja danych między wersją mobilną a przeglądarkową.
https://www.google.com/keep/
Tworzenie notatek to ważny element całego procesu kreatywnego, którego usprawnienie zapewnia wykorzystanie aplikacji Firmbee. Dostępna to-do lista pozwala na planowanie zadań, ustalanie priorytetów i deadline’ów oraz śledzenie własnych postępów. Równolegle firmbee daje opcję tworzenia dopasowanych notatek, które pojawiają się zalogowanym użytkownikom na pulpicie narzędzia. Jednocześnie każdą z notatek można przypisać do różnych rekordów (projektów, kontaktów, kandydatów, itd.).
https://firmbee.com/pl
Jest to nowoczesne narzędzie umożliwiające tworzenie kreatywnych notatek w postaci mapy myśli. Program ten program jest dostępny na prawie wszystkich platformach, w tym Windows, Mac i Linux.
https://xmind.app/
Xmind pozwala użytkownikom przenieść własne myśli na mapy, które z łatwością można personalizować w zależności od konkretnych potrzeb. Na platformie dostępne są również polecane motywy ułatwiające pracę z narzędziem, szczególnie na początku.
Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych aplikacji służąca do tworzenia notatek oraz łączenia ich za pomocą złożonej sieci. W efekcie za sprawą tego narzędzia budowane jest kompleksowe środowisko pozwalające na kreowanie konkretnej bazy wiedzy, którą można poszerzać wraz z pojawiającymi się potrzebami, co gwarantuje satysfakcjonujący poziom elastyczności działań.
https://obsidian.md/sync
Obsidian, dając opcję tworzenia cyfrowych baz danych wraz z pomocnymi wykresami, nadał więc nowy wymiar praktyce sporządzania notatek.
To aplikacja udostępniona do nieodpłatnego użytkowania w systemie Windows. Jest szczególnie polecana użytkownikom, korzystającym z laptopów z ekranami dotykowymi. W programie można dowolnie modyfikować zapisane treści oraz tworzyć szkice przy użyciu palca. Scrble posiada funkcję automatycznego zmieniania strony, co jest przydatne wówczas, gdy nasza notatka ma więcej, niż jedną stronę.
https://www.scrble.com/
To specyficzny program typu note-taking, działający wyłącznie z poziomu przeglądarki internetowej. To, co odróżnia go od konkurencji, to możliwość błyskawicznego połączenia wielu notatek w jedną, bez konieczności tworzenia dodatkowych folderów. W Roam Research użytkownik tworzy autorską „sieć danych”, co ułatwia proces zapamiętywania wielu informacji. Darmowa wersja trial wygasa po 31 dniach – po tym czasie użytkownik może wykupić pełną wersję aplikacji, bądź zrezygnować z usługi.
https://roamresearch.com/
Jest to aplikacja, która, oprócz dostarczania intuicyjnego narzędzia do tworzenia notatek, oferuje ich łączenie ze sobą backlinkami. Do pozostałych dostępnych funkcji zalicza się daily notes, zadania i checklisty, kalendarz oraz wizualizację połączeń między notatkami na grafie.
Dużą zaletę tej aplikacji stanowi znajdująca się w jednym miejscu lista zadań ze wszystkich notatek. Dodatkowo różnego rodzaju powiązane notatki automatycznie otwierają się w pasku bocznym, co znacznie ułatwia pracę użytkownikom.
https://www.thunknotes.com/
Innowacyjne narzędzia AI znajdują coraz szersze zastosowanie w codziennym życiu, również w kontekście sporządzania notatek. Wsparcie sztucznej inteligencji znacznie usprawnia proces tworzenia treści i pozwala na zaoszczędzenie czasu, jednocześnie poprawiając wydajność. Dążąc do maksymalizacji efektywności, warto więc korzystać z pomocy AI, którą zapewnią takie aplikacje, jak na przykład Supernormal, MeetGeek , Instaminutes czy Sembly.
Więcej o możliwościach AI możesz dowiedzieć się z naszego cyklu – AI w biznesie.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Aplikacje do robienia notatek - do czego się przydają?
Czy darmowe aplikacje od robienia notatek są funkcjonalne?
Jaki program do robienia notatek na komputerze wybrać?