O coworkingu słyszy się w ostatnich latach coraz więcej. Jako elastyczne rozwiązanie dla przedstawicieli różnych branż przestrzenie coworkingowe wciąż znajdują nowych zwolenników poszukujących alternatywy profesjonalnego biura w atrakcyjnej cenie.
Jakie korzyści ma coworking i kto może z niego skorzystać?
Przestrzeń coworkingowa (ang. coworking space), czyli wspólna przestrzeń robocza, to miejsce zaprojektowane z myślą o osobach, które pracują niezależnie lub nie mają odpowiednich warunków do spokojnej pracy, na przykład na home office. Coworking bywa postrzegany jako wynajęcie biurka, jednak infrastruktura biurowa często oferuje więcej udogodnień, takich jak szybki internet, sale konferencyjne, drukarki czy strefy relaksu.
Współdzielenie biura z nieznajomymi to w polskim świecie biznesu relatywnie nowy koncept, jednak szybko zyskuje coraz większa popularność, a poszukujący miejsca do pracy mogą wybierać spośród wielu opcji. Za szybkim budowaniem pozycji tego rodzaju przestrzeni stoją nie tylko niższe koszty, ale również wygoda, elastyczność, czy networking, którego szczególnie osobom działającym zdalnie lub freelancerom często brakuje. W ramach miesięcznej opłaty można liczyć też na recepcję, obsługę korespondencji czy sprzątanie.
Przestrzeń coworkingowa to nie zawsze ławki przypominające szkolną klasę albo boxy wyjęte z open-space dużych korporacji. Można również wynająć wydzielone, zamykane pomieszczenie biurowe – poza opłatą za zajmowane miejsce reszta wydatków związanych z utrzymaniem obiektu jest współdzielona.
Przestrzeń coworkingowa to rozwiązanie dla osób poszukujących elastycznego, inspirującego środowiska pracy, w którym ludzie z różnych firm i zupełnie odmiennych branży mogą pracować obok siebie, wymieniając się doświadczeniami i nawiązując kontakty zawodowe. Najczęściej z tego rodzaju rozwiązań korzystają freelancerzy i przedsiębiorcy z małych firm, którzy potrzebują profesjonalnej przestrzeni do pracy ze spokojną atmosferą, a jednocześnie nie chcą wynajmować własnego biura. Spotkania z klientami i partnerami można prowadzić w ogólnodostępnych, w pełni wyposażonych salach konferencyjnych.
Coworking zawsze przyciągał pracowników branży kreatywnej, a odkąd przestrzenie biurowe są wyposażone w specjalistyczny sprzęt, na przykład studia nagraniowe czy drukarki 3D, tym chętniej korzystają z nich artyści, projektanci czy muzycy. Obok nich kolejną dużą grupą są osoby pracujące zdalnie, które chcą uniknąć izolacji i znaleźć się w motywującym otoczeniu. Wysoka elastyczność struktury coworkingu sprawia, że jest to dobre rozwiązanie również dla cyfrowych nomadów oraz osób na wyjazdach służbowych, które potrzebują dostępu do biura tylko na kilka dni lub tygodni. Dodatkowo znaczna część coworkingów organizuje warsztaty czy spotkania networkingowe, oferując dodatkowo dostęp do inspirujących ekspertów.
Z biegiem czasu i każdą kolejną odpowiedzią na potrzeby wynajmujących przestrzenie coworkingowe przestały być jedynie miejscem pracy, ale stały się forum do tworzenia społeczności, która może inspirować i wspierać rozwój.
Quickwork to operator powierzchni serwisowanych, które zlokalizowane są w centrach dużych miast – Krakowie, Katowicach, Bielsku-Białej, Gdańsku i Wrocławiu. Chociaż elastyczne formaty biurowe zdobyły szczyt popularności w pandemii, spora liczba osób zdecydowała się kontynuować taki model pracy.
Quickwork stanowi w pełni dopasowane do potrzeb użytkowników, komfortowe miejsce do pracy, które oferuje rozbudowany pakiet usług, którymi w ogłoszeniach chwalą się duże korporacje. Do dyspozycji pracowników są sale konferencyjne, w pełni zaopatrzona kuchnia i stołówka, toalety oraz prywatne gabinety biurowe wykończone w najwyższym standardzie. Recepcja przejęła obowiązek zajmowania się pocztą oraz przesyłkami kurierskimi, a podczas spotkań dba o odpowiednie przyjęcie i komfort gości. O porządek dba firma sprzątająca.
W efekcie coworking w Quickwork, umożliwiając skupienie się na istotnych aspektach pracy, staje się idealnym rozwiązaniem dla startupów, freelancerów, osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz tych pracujących zdalnie, a także przedsiębiorców testujących, jak w praktyce sprawdziłaby się ekspansja ich działalności na nowe lokalizacje.
Quickwork skupia się na wielofunkcyjności i różnorodności oferowanych usług, by jak najlepiej dopasować je do potrzeb użytkowników. Biuro serwisowe w zależności od preferencji wynajmujących może zmienić się w open space, prywatny gabinet, biuro modułowe lub salę konferencyjną z nowoczesnym sprzętem, niezbędnymi materiałami biurowymi, szybkim internetem i nielimitowanymi mediami.
Przestrzenie coworkingowe, w przeciwieństwie do tradycyjnych biur, oferują elastyczność zawieranych umów, brak zobowiązań, dobór odpowiedniej powierzchni potrzebnej do pracy i profesjonalne wyposażenie. Wygodna jest również kwestia opłat. Rozliczanie kosztów biura all inclusive, w ramach jednej regularnej płatności zdejmuje z barków comiesięczne pamiętanie o rachunkach i martwienie się zmianami cen energii.
Niewątpliwie zaletą biur coworkingowych Quickwork jest ich lokalizacja. Posiadanie biura w atrakcyjnej biznesowo dzielnicy przekłada się na dostęp do szeregu udogodnień zwiększających komfort pracy. Podczas przerwy obiadowej można wybierać z restauracji, załatwić inne sprawy w centrum miasta lub zrelaksować się w strefie zieleni, które często znajdują się w dużych parkach biznesu. Co więcej, klienci chętniej dokonają zakupu w firmie z rozpoznawalnym adresem w centrum miasta, utożsamiając prestiżową lokalizację z samą renomą firmy.
Quickwork to nie tylko komfort i profesjonalizm. To również po prostu ludzie tworzący inspirującą atmosferę, którzy w przyjemnych wnętrzach zaprojektowane z myślą o efektywnej pracy, mogą wspólnie napić się kawy i porozmawiać. Przestrzeni coworkingowej nie należy więc postrzegać już wyłącznie w kategoriach biura, a rozbudowanej społeczności umożliwiającej bardziej zrównoważoną i inspirującą pracę.
I Ty nadaj nowy wymiar swojemu życiu zawodowemu – odwiedź przestrzeń Quickwork.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.