|
|
4 minut czytania

Dotacja na kapitał obrotowy – wsparcie dla mikro i małych przedsiębiorstw.

Odnotowałam wysokie spadki obrotów z powodu pandemii? Sprawdź gdzie jeszcze szukać wsparcia.

dotacje z PARP dla firm

Na stronie PARP pojawiło się wiele szczegółowych informacji na temat wsparcia dedykowanego dla średnich przedsiębiorców ze środków unijnych. Przy okazji tych informacji pojawiła się wzmianka, że z takiego wsparcia będą mogły skorzystać również mikro i małe przedsiębiorstwa. Z uwagi na fakt, że tym wsparciem nie będzie się zajmowało PARP nie ma informacji na temat naboru wniosków. Znalazła się tylko informacja, że naborem wniosków będą zajmowały się urzędy marszałkowskie.

Gdzie szukać informacji na temat dotacji?

Wsparcie dla mikro i małych przedsiębiorstw będzie odbywało się w ramach regionalnych programów operacyjnych, którymi zarządzają marszałkowie województw. Osoby zainteresowane powinny śledzić strony internetowe urzędów marszałkowskich bądź udać się osobiście, aby zasięgnąć informacji. Na dotacje na kapitał obrotowy dla mikro i małych firm przyznane zostały środki w wysokości 500 mln złotych.

Jakie warunki muszą spełniać przedsiębiorcy?

Co do zasady warunki przyznawania dotacji na kapitał obrotowy dla mikro i małego przedsiębiorcy są takie same jak dla średniego przedsiębiorcy, a mianowicie. Musi być odnotowany spadek obrotów, trudno wskazać jaki, ponieważ jak można przeczytać na stronach w różnych województwach kształtują się na poziomie 30% (Województwo Wielkopolskie), 50% (Województwo Dolnośląskie) a nawet 70% (Województwo Zachodniopomorskie). Spadek obrotów badany jest od miesiąca marca 2020 r.

Porównania obrotów można dokonać dwojako:

  • poprzez porównanie obrotów z dowolnego miesiąca kalendarzowego po 1 lutego 2020 r. do obrotów z poprzedniego miesiąca,
  • poprzez porównanie obrotów z dowolnego miesiąca kalendarzowego po 1 lutego 2020 r. do obrotów z analogicznego miesiąca kalendarzowego roku poprzedniego.
Wybór metody porównawczej pozostaje w gestii Wnioskodawcy. Kolejnym warunkiem jest istnienie firmy na dzień 31.12.2019 r., ponieważ przedsiębiorca musi wskazać czy nie znajdował się w trudnej sytuacji zgodnie z art. 2 pkt 18 rozporządzenia KE nr 651/2014. Przez trudną sytuację należy rozumieć między innymi postawienie firmy w stan upadłości, likwidacji, niewypłacalności. Po więcej szczegółów należy zajrzeć do rozporządzenia.

Od czego zależy wysokość dotacji?

Wysokość dotacji na kapitał obrotowy uzależniona jest od ilości zatrudnionych pracowników, jak również od wybranego okresu finansowania minimum 1 miesiąc, maksimum 3 miesiące. Stawka jednostkowa na finansowanie kapitału obrotowego wynosi 7.845,11 zł na etat. Do wyliczenia uwzględniani są jedynie pracownicy etatowi, z którymi pracodawca zawarł umowę o pracę, nie bierze się pod uwagę osób zatrudnionych na umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Na co można przeznaczyć dotację?

Dotacja musi być przeznaczona na kapitał obrotowy, z którego finansuje się m.in:

  • najem powierzchni,
  • zakup materiałów i towarów,
  • zakup usług,
  • inne wydatki związane z bieżącą działalnością przedsiębiorstwa.
Zgodnie z informacjami jakie pojawiają się na temat tej dotacji nie można jej przeznaczyć na wynagrodzenia pracowników i wydatki inwestycyjne.

Jakie województwa rozpoczęły już nabory wniosków?

W przypadku mikro i małych firm nabór wniosków jest uruchamiany przez marszałków województwa w wybranych przez nich terminach. Nie ma tutaj jednolitego terminu naboru wniosków jak w przypadku średnich przedsiębiorców, gdzie nabór trwa od 15.06. do 31.07.2020 r.
Korzystając z informacji na stronach internetowych niektórych województw można zauważyć, że w niektórych z nich nabory już się zakończyły a w niektórych jeszcze ich nie ogłoszono.

Przykładowe województwa:

Podsumowanie

Mikro i małe przedsiębiorstwa zainteresowane dotacją na kapitał obrotowy powinny na bieżąco śledzić informacje na stronach internetowych urzędów marszałkowskich czy stronach zajmujących się funduszami europejskimi. Można również kontaktować się telefonicznie, aby dopytać osobiście o interesujące nas dofinansowanie. Z uwagi na brak jednolitych wytycznych na temat wsparcia dla mikro i małych firm formuła i warunki ich przyznawania mogą się nieco różnić w poszczególnych województwach.

Polecamy:Dotacja na kapitał obrotowy – odpowiedzi na ważne pytania

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie