Deklaracja PPC-3 zaświadcza o dokonaniu czynności cywilnoprawnej. Zobowiązanym do jej złożenia może być każdy, bez względu na fakt posiadania przymiotu przedsiębiorcy. Dlatego też szerzenie wiedzy na temat czynności, w związku z którymi aktualizuje się ów obowiązek oraz umiejętności skutecznego wypełnienia formularza jest nieodzowne. Kto powinien złożyć PCC-3? Do kiedy należy to zrobić? Jak krok po kroku wypełnić PCC-3? Czym różnią się PCC-3 i PCC-3/A? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można poniżej.
PCC-3 składa co do zasady strona umów wskazanych przez ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek ten wynika z art. 10 ustawy, zgodnie z którym wymóg złożenia deklaracji spoczywa na podatniku, bez konieczności dodatkowego wzywania go do dopełnienia tej czynności.
Wiążący jest przy tym wzór deklaracji PCC-3 udostępniony mu przez organy podatkowe, który można znaleźć online na Portalu Podatkowym. Również wszelkie obliczenia i wpłaty należą do zadań podatnika. Jednocześnie jest on związany terminem 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniami wskazanymi przez ustawę.
Obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 wynika z ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W art. 1. ust. 4. wskazuje ona, iż opodatkowaniu tym podatkiem podlegają co do zasady:
Zgodnie z treścią art. 1. ust. 1. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przedmiotem opodatkowania są:
Ponadto, w dalszej części ustawa wskazuje, iż opodatkowaniu podlegają również zmiany wskazanych powyżej umów, o ile skutkują podwyższeniem podstawy opodatkowania. Podatek od czynności cywilnoprawnych należy uiścić również w następstwie wydania orzeczeń przez sądy państwowe i polubowne oraz wskutek ugód, wywołujących skutki tożsame ze wspomnianymi czynnościami cywilnoprawnymi.
Podatek od czynności cywilnoprawnych nie jest jednolity pod względem przewidzianych dla niego stawek. Różnią się one w zależności od przedmiotu transakcji, jak też samego charakteru (odpłatnego, nieodpłatnego) dokonywanej czynności. Zróżnicowanie to znajduje swoje źródło w art. 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wskazuje on następujące stawki podatkowe dla:
Zgodnie z treścią ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-3 nie składa się, jeżeli:
Dla tych, którzy mają wątpliwości, jak wypełnić deklarację PCC-3, przygotowana została poniższa instrukcja. Jak zostało wspomniane, wzory wypełnienia PCC-3 znaleźć można na stronie portalu podatkowego. Następnie należy przejść przez kolejne pola deklaracji:
To odpowiednio: miejsce na wskazanie swojego nr PESEL lub NIP oraz daty dokonania czynności (nie mylić z datą wypełniania deklaracji!),
To część właściwa dla wskazania Urzędu Skarbowego przypisanego do danego podatnika oraz celu złożenia deklaracji
To część zawierająca dane identyfikacyjne podatnika – zróżnicowane w zależności od rodzaju dokonanej czynności oraz od tego czy deklarację składa osoba fizyczna, czy prawna,
To część stanowiąca rozwinięcie pkt B – w tym miejscu uzupełnia się aktualne dane zamieszkania/ siedziby rozliczającej się firmy.
W punkcie 24. części C należy wskazać charakter i treść czynności prawnej – konieczne jest skrótowe przybliżenie cech i stanu przedmiotu, mających wpływ na jego wartość rynkową.
Część, w której jako podstawę opodatkowania należy wskazać wartość rynkową danego przedmiotu lub prawa majątkowego (nie wartość wskazaną w umowie!); stawka opodatkowania powinna być wyznaczona zgodnie z treścią art. 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych; pole 47. jest zaś miejscem, w którym należy zsumować wszystkie kwoty z kolumny D tabeli; część D nie dotyczy umowy spółki – w razie jej zawarcia, należy przejść do punktu E.
Część przeznaczona dla umowy spółki; w tym miejscu wskazuje się typ spółki (osobowa – jawna/ partnerska/ komandytowa/ komandytowo-akcyjna albo kapitałowa – z o.o./ akcyjna), podstawę opodatkowania, obliczoną jak w części D oraz podatek należny.
W tym miejscu należy zamieścić kwotę tożsamą z obliczoną uprzednio kwotą należną podatku (znajdującą się odpowiednio w polu nr 47. lub 53.).
Część G deklaracji PCC-3 jest miejscem na zamieszczenie informacji dodatkowych, wedle wskazówek zawartych w treści deklaracji.
Ta część jest uzupełniana, gdy w czynności uczestniczyły więcej niż dwie strony – wiąże się to z koniecznością wypełnienia po jednym załączniku przez każdą dodatkową z nich (PCC-3/A). Zawiera on podstawowe dane identyfikujące podatnika oraz pozostałych podatników, a także miejsce i cel składania deklaracji.
To część zawierająca imię, nazwisko, podpis podatnika oraz datę wypełnienia przez niego deklaracji (ewentualnie również dane i podpis pełnomocnika).
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Co to PCC-3?
Kto płaci PCC?
Jak zapłacić PCC przez internet?