Obowiązek fiskalizacji usług myjni samochodowych jest już faktem, wielu przedsiębiorców z branży zastanawia się jak sprostać nowym obowiązkom i czy będą w stanie ponieść koszty modernizacji oraz utrzymać firmę. Prowadzisz myjnię samochodową i zastanawiasz się nad urządzeniem fiskalnym? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie ułatwienie opublikowało Ministerstwo Finansów.
Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowe Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Minister Finansów nałożył obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej usług mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług od pierwszej transakcji. Obowiązek ten dotyczy również myjni samoobsługowych i wymaga zaopatrzenia wszystkich punktów w urządzenia fiskalne wydające klientowi paragon do każdego mycia.
Mimo, że ten przepis ma wejść w życie od 1 lipca 2022 r. to już od stycznia bieżącego roku myjnie samochodowe nie mogą korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej dla swoich usług, a jedynie ze zwolnienia dla przedsiębiorstwa ograniczonego limitem wartości sprzedaży.
Wielu przedsiębiorców zachodzi w głowę czy będą w stanie sprostać wymaganiom rozporządzenia oraz jak technicznie rozwiązać konieczność fiskalizacji usług i jednoczesne udostępnianie myjni samoobsługowej całodobowo. Przecież papier w drukarce szybko się skończy. Czy trzeba będzie kilkukrotnie przyjeżdżać na myjnie tylko po to żeby uzupełnić papier? A może kogoś zatrudnić, ale czy myjnia będzie w stanie zarobić na pracownika? Czy wystarczy jedno urządzenie fiskalne na kilka stanowisk?
W odpowiedzi na wiele myśli nurtujących obecnych właścicieli myjni samochodowych, a szczególnie tych samoobsługowych dostępnych całą dobę, Ustawodawca wprowadza pewne ułatwienie.
17 marca 2022 r. zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.
Dzięki tej zmianie właściciele myjni samochodowych mogą stosować kasy wirtualne oraz wydawać e-paragony za świadczone usługi co zdecydowanie ułatwia obsługę stanowisk.
Zmiana wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2022 r. zatem już w nadchodzącym miesiącu przedsiębiorcy mogą testować i wdrażać rozwiązania techniczne tak, aby przygotować się na realizację obowiązku ewidencji sprzedaży swoich usług na urządzeniu fiskalnym.
Aplikacja mobilna dająca dostęp do usługi i wydająca wymagany elektroniczny dokument, czy wysyłka elektroniczna dokumentu sprzedaży są już realne i prawnie możliwe w przypadku świadczenia usług myjni samochodowych.
Koniec ze zmartwieniami czy w drukarce fiskalnej wystarczy papieru lub ile urządzeń fiskalnych trzeba zakupić. Nadchodzi e-paragon i rozwiązanie umożliwiające elektroniczną ewidencję w formie oprogramowania.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.